NORTHEASTERN UNIVERSITY

Genel Bilgiler

1989 yılında Boston’da özel bir üniversite olarak kurulmuş olan Northeastern Üniversitesi akademik kadrosu ve araştırmaları ile Dünya genelinde üne sahiptir. Boston haricinde; Charlotte, North Carolina; San Francisco ve Silicon Valley, California; Seattle, Washington; Portland, Maine; Toronto ve Vancouver kampüsleri de bulunan üniversitenin 30’dan fazla araştırma merkezi bulunmktadır. Northeastern Üniversitesi’nin İsletme programları Dünya genelinde yüksek sıralamalarda yer almaktadır. Northeastern Üniversitesi’nin Bostan’daki işletme fakültesi olan D’Amore-Mckim School of Business, The Princeton Review tarafından “Top Schools for Entrepreneurship Studies” alanında 9. seçilmiştir.

Northeastern Üniversitesi, Amerika’nın Massachusetts eyaletinin büyük bir şehri olan Boston’da yer almaktadır. Yaklaşık 20 bin öğrenciye eğitim veren büyük bir özel üniversitedir. Northeastern öğrencilere lisans, yüksek lisans ve doktora program seçenekleri sunmaktadır. Amerika’da staj yapmak isteyen öğrencilere birçok seçenek sunan  üniversite en popüler bölümler arasında İşletme, Sağlık Bilimleri, Mühendislik, Sosyal Bilimler ve Biyoloji yer almaktadır.

U.S. News sıralamasına göre Amerika’da hızla yükselen üniversitelerden biridir.
U.S. News and World Report tarafından ülke genelinde üst sıralarda yer alan üniversiteler arasında 56. sırada değerlendirilmiş ve ‘Tier 1 Ulusal Araştırma Üniversitesi’ olarak sınıflandırılmıştır.
Northeastern ‘Eğitimi Geliştirme’ açısından Carnegie Foundation tarafından RU/H (yüksek araştırma üniversitesi) olarak sınıflandırılmıştır.
Northeastern’ın  co-op programı Dünya’nın ilk ve önde gelen programlarından biridir.

Kabul Oranı: Çok seçici 19% kısmı kabul edildi..

SIRALAMADAKİ YERİ

2022 Ulusal Sıralama Listelerindeki Yeri:
US News : 44 

2023 Uluslararası Sıralama Listelerindeki Yeri:
Times Higher Education Global Ranking : 168

ÜNLÜ MEZUNLAR

Shawn Fanning – Yazılım geliştiricisi
José Juan Barea – Basketbol oyuncusu
Gregory Jarvis – Mühendis, Astronot

Fotoğraf Galerisi

pROGRAM ÜCRETLERİ

Lisans Programları 2023-2024: 
Eğitim Ücreti:  $62.392
Konaklama Ücreti:  $10.610
Yemek Ücreti: $8.470
Yüksek Lisans Programları 2023-2024: 
MBA Accounting and Business Administration:$72,150
LLM Law: $58.648
Konaklama Ücreti:  $10.610
Yemek Ücreti: $8.470

İçerik Başlıkları