Amerika’da Lise Değişim Programı

Amerika’da lise değişim senesi, Türkiye’deki özel okullarla aynı fiyata denk düşmektedir.

Bu nedenle çoğu ebeveyn, çocuklarını Amerika’daki lise okullarına göndermeyi tercih etmektedir. Amerikan vatandaşı olmayan yabancı uyruklu öğrenciler, 1 dönem ya da 1 sene olmak üzere eğitim alabilirler. Eğitimi son sene alan öğrenciler o okuldan mezun olurlar. MEB ile denklik olan liselerde geleceğe güvenle bakabilirsiniz. Amerika lise eğitimi ile çeşitli branşlar üzerinde öğrenim görebilirsiniz. Her yıl ortalama 650 bin  yabancı öğrenci kabul etmektedir. Bunların 14 bini Türk öğrencilerinden oluşur. Lise eğitimi alan öğrenciler, çok küçük yaşta İngilizcelerini geliştirme fırsatı bulabilirler. Ayrıca anadili İngilizce olan bir ülkede yaşayarak öğrenme avantajına sahip olurlar. Liseyi burada okuyan öğrenciler kolaylıkla üniversiteye geçiş yapabilirler.

Amerika’da Lise Okulları

Amerika lise okulları, devlet ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. Amerika devlet liseleri, yabancı öğrencileri 1 yarıyıl yada 1 sene olmak üzere kabul edebilirler. Daha sonra lise eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler özel liselere geçiş yapabilirler. Ancak devlet lisesinden mezun olmak istiyorsanız son sene eğitiminizi Amerika’daki liselerden alabilirsiniz. Bunun haricinde kültürel değişim programı kapsamında öğrenci kabul edebilmektedirler. Bu programlar düşük bütçeli ve uygundur. Hiçbir şekilde dönem kaybı yaşamazsınız, MEB denkliği ile Türkiye’de kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Özel okullardan ise 1 yıldan daha fazla eğitim alabilirsiniz. İsterseniz bu liseden mezun da olabilirsiniz.

Amerika’da Lise Okumanın Avantajları Nelerdir?

Amerika’da lise eğitimi almanın birçok olumlu yönleri bulunur. Öncelik olarak anadili İngilizce olan bir ülkeye gittiğiniz için diliniz gelişir. İngilizceyi yaşayarak öğrenir ve pratik yapabilirsiniz. Bunun dışında Amerika lise müfredatı, öğrencinin araştırıp kendini geliştirme yöneliktir. Ezberci bir sistemi kabul etmezler. Amerika kültürünü tanıma fırsatı yakalayabilir ve kendi kültürünüzü de tanıtabilirsiniz. Farklı ülke ve halklardan kişiler tanıma imkanı sunar. Bununla beraber lise sonrasın Üniversiteyi orada okumayı planlıyorsanız , kolay bir şekilde adapte olabilirsiniz. Ayrıca SAT sınavına daha rahat bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Bu sayede Amerika dahil Kanada ve İngiltere’deki üniversitelere daha kolay geçiş yapabilirsiniz. Amerika’da tam burslu lise eğitimi alabilirsiniz. Birçok öğrenciye farklı burslar verilmektedir. Prep- college hazırlık eğitimi alarak isteğiniz üniversite bölümüne rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca yabancı öğrencilere üniversite eğitimi sonrasında tam zamanlı çalışma izni verirler. Kariyerinizde iyi bir fırsat elde edebilirsiniz.

Amerika Liselerine Başvuru Şartları

Amerika liseleri başvuru şartları okuldan okula değişiklik gösterebilir. 

  • 14- 15 yaş aralığında öğrenci olmanız gerekir.
  • Okula kabulden önce aldığı dersler ve not ortalaması önemlidir. Türkiye’deki okullarda ortalaması en az C seviyesinde (2.00) olması gerekir
  • İngilizce dil yeterliliğine sahip olmaları gerekir ( TOEFL ve dengi sınavlardan başarılı olunmalıdır)
  • Okullar öğrenim durumlarını yeterli bulmazsa, örneğin İngilizce dil yeterliliği az ise hazırlık bölümüne gitmenizi isteyebilir.
  • Tek başına seyahat edebilme ve yaşayabilme seviyesinde olmanız gerekir 

Amerika Lise Eğitimi Fiyatları Ve Vize Süreci

Amerika’da lise fiyatları,  Türkiye’deki özel okullarla aynı fiyata denk düşmektedir. Her eyalete ve her okula göre farklı fiyatlandırma olabilir. Bunun dışında devlet okulları ve özel okulların fiyatlarında değişiklik olur. Devlet okullarında değişim programı kapsamında yerleştirebilirsiniz. Ancak özel okullarda istek üzerine okul kaydı yapılır. Devlet okulları için J1  diğer lise eğitimi vizeleri için F1 vize almanız gerekir. Amerika öğrenci vizesi detaylarını uzman danışmalarımıza sorarak öğrenebilirsiniz. Bilgi Formu ve Canlı Destek için buraya tıklayınız.

Amerika Lise Öğrencileri Konaklama

Amerika’ya lise eğitimi almaya giden öğrenciler farklı konaklama seçenekleri ile karşı karşıya gelirler. Öğrenci değişim programı ile devlet okullarına giden öğrenciler daha önce belirlenmiş aileler yanında kalabilirler, bu aileler daha öncesinde misafir öğrenci kabul etmiş kişilerden olur. Lise eğitimine giden öğrenci burada Amerikan kültürünü ve İngilizce dilini daha iyi öğrenebilir. Bunun  dışında öğrenciler yurtlarda ve yatılı okullarda kalmayı tercih edebilirler. Amerika lise dersleri ve sınav sistemini Alternatif Yurtdışı Eğitim danışmanlarından ücretsiz olarak alabilirsiniz.

 

Siz de Alternatif ayrıcalığı ile Amerika’da lise eğitimi alabilir, geleceğinizi sağlam temeller üzerine kurabilirsiniz. Cazip fiyatlar ve ayrıcalıklı seçeneklerle Amerika Lise eğitimi almak için Hemen Bize Ulaşın! 0212 292 43 26 numarayı arayabilir ya da canlı destek bölümünden danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.