Amerika’da Kolay ve Ucuz Üniversite Eğitimi Almanın En Kolay Yolları: Community College Programları

Amerika’da okumak dendiğinde ilk akla gelen seçeneklerden birisi de Community College programlarıdır. ‘Community College nedir?’ sorusuna farklı perspektiflerden bakılarak birçok cevap verilebilir. Community College’ler öncelikle Amerikan yükseköğretim sisteminin ana yapısını oluşturan önemli seçeneklerden birisidir.

Genellikle ön lisans düzeyinde eğitim veren Community College’lerin hemen hepsi devlet okulu olup, 4 yıllık üniversitelerden daha düşük maliyetlere eğitim vermektedir. Özellikle diğer ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler için, eğitim sistemine alışma konusunda kurtarıcı bir faktördür. Bunun sebepleri arasında daha ucuz maliyetlerle eğitim veriyor olması, daha küçük sınıflarda Amerikalı öğrenciler ve diğer uluslararası öğrencilerle iletişim içerisinde olma şansı, hocalarınızdan istediğiniz her vakit yardım ve destek görüyor olmanız başta gelir. Amerika’daki Community Collegeler’de eğitim modeli daha çok sohbet ve tartışma üzerine dayalıdır. Öncelikle dersler teori ile başlar ve konular üzerinde konuşulur. Çok farklı kültürlerden gelen öğrencilerin tek bir konu üzerinde yoğunlaşarak bilgi alışverişinde bulunmaları bunun en önemli faydalarından biridir. Bu bilgi alışverişi zaman zaman sınıf içerisinde bireylerin kendilerini temsil ederek yapıldığı gibi, grup çalışmaları da bir o kadar yaygındır.

Sınav veya proje dönemlerinde, izlenen yol her bölüm için değişebilir. Örneğin; Community College bölümleri olarak ‘Early Childhood Education, Media, Business Management, Public Relations, Digital Design’ alanlarında öncelik grup çalışmalarına verilir, bunun ardından bireysel projeler üzerinde durulur. Bu projeler bölümlere göre ‘paperwork’ olup, teori ve öğrenci görüşünün bir arada olduğu sınav belgeleridir. Amerikan eğitim sisteminde sadece vize veya final dönemi yoktur. Aslında hemen her hafta sizden bir ‘paperwork’ istenir ve bununla bir nevi öğrencinin bilgilerinin pekişmesi sağlanmış olur. Bu sistem vize ve final dönemi gelip çattığında aslında bilgilerinizin ne kadar da taze kaldığını gösterir. 

Amerika Üniversite Transfer Programları

Üniversite transfer programlarından bahsettiğimizde Amerikan Community College’lerinin tam anlamıyla öğrenciyi 4 yıllık devlet ya da özel üniversitelerin son iki senesine hazırladığını görürüz. Community College’ler oryantasyon dönemi içinde Uluslararası öğrencilerin dil yeterliliğini test etmek için seviye tespit sınavı uygularlar ve gerekli görülmesi halinde İngilizceyi geliştirmeleri için onları ESL (English as a Second Language) dediğimiz İngilizce sınıflarına yerleştirirler. Dolayısıyla öğrenciler hem akademik İngilizceyi pekiştirerek eğitim programlarına dahil olmaya hazırlanırlar, hem de bu süre içerisinde ‘Community College’lerdeki uluslararası ofislerin düzenlediği ve devlet üniversitelerinin sponsor olduğu gezilere, seminerlere, organizasyonlara katılarak kendilerine en yakın eğitim programını seçme özgürlüğüne sahip olurlar. Öğrencinin başlangıçta en fazla 30 kişilik sınıflarda eğitim alarak teori ve pratiği bir arada görüyor olması onu aslında birdenbire üniversite amfisindeki kaostan kurtararak adım adım başarıya götürür. Neden elinizde daha kolay, ucuz maliyetli seçenekleri kullanarak üniversiteyi Amerika’da bitirmek varken kendinizi maddi – manevi zorlayasınız ki? Community College fiyatlarına baktığımız zaman, buralarda sunulan programların senelik okul harçlarının genellikle 10 bin Amerikan dolarının altında seyrettiğini görürüz. Dört senelik Amerikan üniversitelerinde senelik okul harçları ise genellikle 15-20 bin dolar arası bir seviyeden başlar. Bu anlamda okullardaki Uluslararası Ofis çalışanları öğrencinin her zaman yanındadır. Bu görevliler, sürekli olarak devlet ya da özel üniversitelere giriş koşulları hakkında ve transfer konusunda bilgi verirler ve etkinlikler düzenlerler.

4 yıllık üniversiteye transfer olma vakti geldiğinde tabii ki en önemli olan belgeler;

  • Doldurulmuş başvuru formunuz,
  • 12 yıllık orta eğitimizi tamamladığınıza dair belgeniz,
  • TOEFL sınavından yeterli notu aldığınızı gösterir sonuç belgeniz,
  • Ve I20 (kabul belgeniz için) mali desteğin kanıtı.

TOEFL demişken; bu konuda ‘Community College’ler 4 yıllık üniversiteler kadar yüksek not beklemezken, bahsettiğimiz gibi sizi ESL programına yerleştirerek İngilizce seviyenizi yükseltme şansı verirler. Genel bir pencereden bakacak olursak, önce İngilizce programınız sonra 4 akademik yarıyılda tamamlamış olduğunuz eğitim programınızın ardından son 2 senenizi bir devlet ya da özel üniversiteye transfer olarak geçirmeniz mümkündür. Ayrıca akademik danışmanlarınız sayesinde, üniversiteye transfer olduğunuz zaman derslerinizi saydıramama gibi bir sürprizle de karşılaşmazsınız. Çünkü ‘Community College’de geçireceğiniz ilk 2 yılda sizin eğitim programınız, transfer olasılığınız göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde hazırlanır.Community College’ler üniversite transfer programları yanında, öğrencileri kısa yoldan mesleğe hazırlayan sertifika programları da sunarlar. Günümüzde sadece Amerika’da veya Türkiye’de değil, dünyanın hemen ülkesinde yaşayan yetişkinler kendilerini geliştirmek için sadece akademik programlarla yetinmiyorlar. İşte bu noktada pek çok konuda sertifika kazanma imkânı sağlayan Community College bünyesinde verilen programlar özel birer seçenek olarak değerlendirilebilir. Community College bünyesinde sunulan sertifika programları konuya göre kısa veya uzun dönemli olabilir. Uzun dönemli sertifika programları daha çok sağlık bölümleri üzerinde yoğunlaşırken, kısa dönemli programların ofis teknolojileri, bilgisayar destekli tasarım gibi pratik alanlara yoğunlaştığını görmekteyiz.

Amerika’da üniversite eğitimi fırsatlarını Alternatif Yurtdışı Eğitim ayrıcalığıyla yakalayabilirsiniz. Tüm soru ve görüşleriniz için 0212 292 4326 numarayı arayabilir veya canlı destek ile uzman danışmanlarımıza bağlanarak iletişime geçebilirsiniz. Hayalinizin peşinden gidin!