Yurtdışında Yüksek Lisans İçin İngiltere’yi Seçin

Sizlere İngiltere’de geçirdiğim 2 senelik eğlence dolu hikayemden bahsetmek için sabırsızlanıyorum. Bu yazıyı anılarım henüz taze iken İngiltere’den dönüşümden iki gün sonra yazmaya başladım. Çünkü İngiltere benim için bambaşka bir maceraydı. İngiltere’de Yüksek Lisans yapmadan bir önceki yaz İngiltere Dil Okulları’nda dil eğitimi alan çok yazın bir arkadaşımın yanına iki haftalığına tatile gittim. Ancak bu ülke özellikle de Bournemouth bölgesi beni kendine hayran bıraktı. Üniversite hayatına başladığım günden beri mezun olduktan sonra yapmayı düşündüğüm ilk şey alanımla ilgili yüksek lisans eğitimi almaktı. Yeterli olan İngilizcemi daha üst seviyeye çıkarmak ve alanımda daha da ilerlemek için yükseklisansmı yurtdışında yapmaya karar verdim. Daha önceden gitmiş olduğum İngilizcenim anavatanı İngiltere’de yüksek lisans yapmak, hem dilimi geliştirmem adına hemde alanımda alacağım eğitimin kalitesi açısından önemliydi. Bu sebeple İngiltere’de Yüksek Lisans için en iyi eğitimi veren okullardan biri olan Bournemouth Üniversitesi ’nde yapmaya karar verdim. Daha önce arkadaşım vasıtasıyla görebildiğim Bournemouth her milletten öğrenci ağırlayan, İngiltere’nin denize en yakın bölgelerinden biri olan, tertemiz havası, dost canlısı insanları ile öğrenciler için biçilmiş kaftan.

Yurtdisinda_Yuksek_Lisans2

Türkiye’den uçağa bindiğim ilk andan sonra beni yeni maceraların beklediğini biliyordum. Ancak Bournemouth University bana beklediklerimden de fazlasını yaşattı. Heathrow Havalimanı’na indikten sonra kimsenin beni karşılamasını istemeden iki saat uzaklıktaki Bournemouth’a ulaşmak istedim. Türkiye’de iken National Express’te biletimi almış, konaklayacağım host family’in adresini danışmanlık şirketimden aldığım için tek başıma yolculuk yaptım ve yolculuğum tahmin ettiğimden daha rahat geçti. İngilizlerin çok soğuk insanlar oldukları dedikodularıyla çekinerek gittiğim ev sahiplerinin, beni çok sıcak karşılamasına oldukça şaşırmış kendimi hazırladığım olumsuzluklardan bir anda kurtuluvermiştim. İngiltere’de Yüksek Lisans yapıyor olmanın bilincine ise sonraki günlerde varmıyordum. Ders saatlerime göre istediğim yoğunlukta alanımla ilgili bilgiler alıyor, donanımlı profesörlerden yalnızca yüksek lisans yaptığım Psikoloji alanını değil hayatı öğreniyordum. Bir yandan da tanıştığım farklı milletlerden insanlarla öğrenci hayatını dilediğimce geziyordum. Bournemouth’u keşfettikçe gece hayatınında ne kadar renkli olduğunu keşfettim. Öğrencilerin fazlalığından dolayı çok renkli ve seviyeli akşamlar geçirebilirsiniz. Aynı zaman da Bournemouth’da Pier’deki akvaryumu, Bournemouth’un büyük kütüphanesinde de zaman geçirebilir, alışveriş ihtiyacınızı Asta Market’te daha hesaplı bir şekilde giderebilirsiniz.

Benim Bournemouth’daki eğitim hayatım tahmin ettiğimden de eğlenceli geçti. Ülkeme geri döndüğümde artık bambaşka bir insandım. Duygularımı daha rahat belli ediyor, söylemek istediklerimi kısıtlamadan özgürce dile getiriyordum. Bir Avrupa ülkesinde özellikle de İngiltere gibi bir ülkede yaşamak benim karakterime birçok olumlu katkıda bulundu. Türkiye’de artık hayata bakış açısı farklı ve tam donanımlı bir bireydim. Hem mesleki alanımda güçlü hemde günlük hayatta kendini daha da iyi ifade edebilen bir kişiliğe büründüm. Sizlerde yüksek lisans eğitiminizi yurt dışında yapmak istiyor alanınızda uzmanlaşmak istiyorsanız İngiltere Yüksek Lisans eğitimi veren üniversitelerden birini tercih edebilirsiniz Ben Bournemouht’da hayatım boyunca unutmayacağım dolu dolu 2 sene geçirdim. Hala fırsat buldukça kaldığım yeri ziyaret eder oradaki ‘host family’im ile görüşürüm. Her şeyden önce yeni bir dil, yeni bir kültür, yeni insanlar ve yepyeni bir coğrafyada eğitim almak hem dilinize hem de kişiliğinize çok büyük bir katkıda bulunuyor.  Sizler de İngiltere Yüksek Lisans yapmayı düşünüyor ve araştırma yapıyorsanız yazımı okumanızı ve Bournemouth taraflarını öncelikli olarak değerlendirmenizi etmenizi tavsiye ederim.

2 Replies to “Yurtdışında Yüksek Lisans İçin İngiltere’yi Seçin”

  1. gizem wrote:

    Merhaba yüksek lisans sonrası İngiltere de kalmayı düşünmediniz mi eğer kalmayı düşünürsek çalışma izni ve çalışma olanakları oluyor mu bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

  2. user2 wrote:

    İngiltere’de yüksek lisans sonrası kalmayı düşünebilirsiniz. Şöyle ki: Bir yüksek lisans programı için vize alırken konsolosluk normal program süresine ek olarak size ilaveten 4 ay daha süre veriyor. Yani 12 aylık bir programa katılırken size 16 civarında vize veriliyor. Bunun esprisi program sonrası şayet sizi istihdam edecek bir işveren bulabilirseniz yani sizin sponsorluğunuzu üstlenecek ve size ödenecek yıllık rakam da belli bir meblağın üzerinde olursa kalma planınızı gerçekleştirebilirsiniz. Son yıllarda yüksek lisans yanında yine bir yıl staj imkanı (garantisi değil) veren programlar da sunulmaya başlandı.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer