Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Üniversitenin herhangi bir 4 yıllık programından mezun olan kişiler, yüksek lisans eğitimi almaya hak kazanırlar. Ülkemizde yüksek lisans eğitimi alınabildiği gibi yurtdışında da bu eğitimi almak öğrencilerin temel haklarından biridir. Tabi ki yurtdışında tercih edilen ülke ve üniversiteye göre şartlar değişebilmektedir fakat genel olarak IELTS / TOEFL / Pearson PTE gibi dil sınavlarından yüksek not istenmektedir. 1 veya 2 yıl olarak değişebilen yüksek lisans eğitimi belli bir maliyet gerektirmekte olup bu da yine tercih edilen ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında yüksek lisans eğitiminin avantajları nelerdir?

Tabi ki tercih edilecek ülkeye göre yüksek lisans eğitiminin avantajları ve dezavantajları mutlaka vardır. Bazı ülkelerde yaşam koşulları daha uygun maliyetlere tekabül ederken kimi ülkede bu rakam daha yüksek seviyeye çıkabilmektedir. Bu durum tamamen ülke, ülkenin yaşam koşulları, okul maliyetleri ve öğrencinin kendi tutumuna göre değişiklik gösterir. Genel olarak incelendiğinde ise Türkiye’deki yüksek lisans fiyatları ile eşittir, geriye kalan ise tamamen öğrencinin kendi harcamalarına göre değişiklik gösterir.

Yüksek lisans eğitimini dışarıda tamamlayan öğrenciler ülkemize göre çok daha avantajlıdırlar. Yabancı dil öğrenme ve geliştirme fırsatı, yurtdışı deneyimi, farklı insanlar ve farklı kültürlerle kaynaşma olanağı başta olmak üzere iş tecrübesi alanında da yine öğrencilerin çok daha şanslı olduklarını söyleyebiliriz. Yeni ve farklı ortamlarda bir süre de olsa kalmak, kişinin ufkunun açılmasını sağlamakla birlikte yeni kültürleri tanıma fırsatı da sunar. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin, eğitim süresince çalışma hayatına atılabilmeleri, çalışmalarından elde ettikleri bilgi ve birikim ile gelecekteki işlerinde daha başarılı olmaları da ayrıca avantajlar arasında değerlendirilebilir.

Kişisel gelişim için yurtdışı

Kişisel gelişim, iş hayatına atılacak veya atılmak için hazırlık yapan herkes için önemli bir konudur. Türkiye’de üniversitenin herhangi 4 yıllık bir bölümünden mezun olan öğrenciler yüksek lisans eğitimi için yurtdışına çıktıklarında kendilerinden daha emin hareket etmek zorunda kalırlar. Çünkü gidecekleri yerlerde karşılaşacakları sorunları kendi başlarına çözmek durumundadırlar, bu da zamanla özgüvenin yükselmesini sağlar ki bu da hem sosyal hayatta hem de iş alanında kişinin daha başarılı olmasında büyük bir etki sağlar.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak kolay mıdır?

Aslında her işin kendine göre bazı zorlukları vardır. Başta aileden ve alışılmış bir çevreden uzak yerlere gitmek, kişide bazı sorunların meydana gelmesini veya psikolojik anlamda kendini rahat hissetmemesine neden olabilir. Ancak tüm bunların geçici olduğunu bilmek gerekiyor. İnsan, yapı olarak girdiği ortamlara ayak uydurabilen, kısa sürede motivasyon sağlayarak insanlarla ve yaşam koşullarına uyum sağlayabilen bir varlıktır. Bu nedenle yurtdışında yüksek lisans eğitimi ilk zamanlarda sıkıcı gibi gelse de zamanla alışılmayacak bir durum değildir.

Yurtdışında yaşam koşulları nasıldır?

Elbette ki her ülkenin kendine göre yaşam koşulları, masraflar ve uyulması gereken kuralları vardır. Gerek siviller için gerekse de öğrenciler için bu şart her yerde kendini gösterir. Ancak öğrenciler daha aktif bir hayata sahip olduklarından ve insanlarla kaynaşma konusunda sivillere göre daha pratik olduklarından yaşam koşulları ağır gelmez. Ama bu biraz da tercih edilen ülkeye göre değişebilir. Netice itibariyle başında da dediğimiz gibi bazı ülkelerin yaşam koşulları maddi ve manevi açıdan diğer ülkelere göre zor olabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak değerlendirme yapıldığında kesinlikle daha başarılı olunabilir ve eğitim süreci daha rahat bir düzeyde ilerleyebilir.  yurtdışında yüksek lisans

Yurtdışında yüksek lisans programları, lisans eğitimi tamamlandıktan sonra gidilecek ülkeye göre tam zamanlı olarak 1 yıl veya 2 yıl devam etmektedir. Kabul koşullarına baktığımız zaman lisans not ortalaması başta olmak üzere, başvuru yapılacak alana göre GMAT / GRE gibi testlerin istendiğini görmekteyiz. İngilizce yabancı dil yeterliliğini ölçmek içinse IELTS / TOEFL / Pearson PTE gibi dil sınavları istenmektedir. Öğrenci vizesi gerektiren ülkelerde Türk öğrenciler sadece tam zamanlı programlara başvurabilirler. Türk öğrenciler vize alınarak gidilen ülkelerde part-time programlara katılamazlar. Türk öğrenciler arasında popülarite bakımından anadili İngilizce olan ülkelerden İngiltere ve Amerika’nın başı çektiğini görmekteyiz. Yurtdışında yüksek lisans fiyatları okula ve programa göre çok farklılık göstermekle birlikte kıyaslama yapacak olursak ülkemizdeki bazı özel üniversitelerin fiyatlarına yakın seviyelerdedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitiminin Avantajları

Günümüzde lisans eğitimini tamamlamış olmak artık iyi bir iş bulmak için yeterli değildir. Yakın zamana kadar lisans mezunu olan bireyler birer iş sahibi olurken, artık yüksek lisans mezunları daha cazip hale gelmiştir. Özellikle yüksek lisansını yurtdışında yapmış olmak bireyleri daha avantajlı bir konuma taşımaktadır. Sizinle aynı ya da benzer bölümlerden mezun olan binlerce rakibiniz arasında farklı olmak ve tercih edilmek için kendinizi iyi yetiştirmiş olmanız çok önemlidir. Yurtdışında prestijli okullarda almış olduğunuz kaliteli bir yüksek lisans eğitimi, sizi kariyer yolculuğunuzda binlerce kişinin önüne geçirecektir.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, ufkunuzun genişlemesine, yeni bir ülke ve kültürü keşfetmenize, kişisel gelişiminizin desteklenmesine olanak sağlar. Yeni ve farklı bir çalışma ortamına, farklı öğrenme-öğretme metotlarına maruz kalarak, bakış açınızın olumlu yönde değişmesi ve gelişmesi mümkün olacaktır. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi size uluslararası geçerliliğe sahip bir CV vadeder. Aynı zamanda dil becerilerinizin de gelişmesine olanak sağlar. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi sonrasında kariyer fırsatlarınız gözle görülür şekilde artacaktır.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almış olmak, manevi olarak da bireye pek çok katkıda bulunur. Öncelikle yeni ve farklı bir kültürü öğrenmeye olanak sağlar. Çünkü başka bir kültür ancak o kültürün barındığı ülkede yaşayarak öğrenilir. Bu sayede öğrenciler akademik becerileri kazanırken, aynı zamanda farklı bir kültür içerisinde kişisel gelişimlerini desteklerler. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, öğrencilerin bağımsız birer birey olmalarını sağlar. Bu etken yurtdışında okuyan her birey için geçerlidir. Öğrenciler kendilerine bakmak ve problemlerini tek başlarına çözmekle yükümlüdürler. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, öğrencilerin görüş alanını genişleterek, evrensel bir bakış açısına sahip olmalarına yardımcı olur.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almış olmanın en önemli faydaları, prestijli bir iş, iyi bir kariyer ve yüksek bir statüye sahip olmaktır. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi sonrasında iş dünyasının kapıları sizin için açılacaktır. Çünkü iş dünyası yüksek donanımlı adayları tercih etmektedir.

Yurtdışında yüksek lisansınızı tamamladınız ve artık siz de iş hayatına atılmak istiyorsunuz. Binlerce aday içinden iş görüşmesine çağırıldınız. İşte mülakat esnasında karşınızdaki yetkiliye vereceğiniz mesajlar:

  • Ben üniversite eğitimim sonrasında, yurtdışında yüksek lisans eğitimi aldım ve akranlarıma göre daha donanımlıyım.
  • En az bir yabancı dili akıcı bir şekilde konuşabiliyorum.
  • Kuruluşunuza daha fazla değer ve potansiyel kazandıracağıma inanıyorum.
  • Farklı milletlerden öğrencilerle bir arada okuduğum için yine farklı altyapılardan gelen insanlarla bir arada rahatlıkla çalışabilirim.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi sizi kariyerinizde daha farklı bir yere taşıyacak nitelikler demektir ve tercih edilir olmanızı garantileyecektir. Yurtdışında master eğitimi aldığınızda çağırıldığınız mülakatlarda farkınızı şu şekilde ortaya koyabileceksiniz;

Yabancı dili çok iyi seviyede konuşuyor, yurtdışında yaşama ve çalışma deneyimlerine sahip, üniversite eğitimi yanında yurtdışında yüksek lisans diploması edinmiş, özgüveni pekişmiş, donanım ve vizyon açısından aradığınız aday benim diyebileceğiniz bir durumda olacaksınız.

Yurtdışında master yapmayı düşünenler için çok farklı bütçelerde okul alternatifleri olduğu için artık neredeyse Türkiye’deki maliyetlerle eğitim alma imkânınız var. Alternatif Ecs ile yurtdışında yüksek lisans hem kolay ulaşılabilir bir hedef, hem de ekonomik şekilde çözülebilecek bir eğitimdir. Dünya çapında kabul görmüş, prestijli üniversitelerde, Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkeler ya da yaşam koşulları ve bütçe olarak daha az maliyetli olan Avrupa’da Avusturya, Polonya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde eğitim almayı seçebilirsiniz.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almaya karar verdiğinizde okul seçimi en önemli konulardan biridir. Okul seçiminde bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız doğru karar vermeniz kolaylaşacaktır. Seçtiğiniz okulun sizin belirlediğiniz bölümdeki başarısı ve saygınlığına dikkat etmek, okulun kabul kriterlerini iyi öğrenmek, kurumun YÖK tarafından tanınırlığı, eğitim masraflarının bütçeniz ile uyumlu olması, bulunduğu ülkenin iklim, sosyal yaşantı, çalışma imkanı bulup bulamayacağınız, mümkünse daha önce burada eğitim almış Türk öğrencilerin izlenimleri gibi konularda ayrıntılı şekilde bilgi edinmeniz gerekmektedir. Tüm bunlar için eğitim danışmanınız her aşamada yanınızda olacaktır. Yurtdışında master yapmak için güvenli ve ekonomik yol Alternatif Ecs’den geçer.