Yurtdışında yaz okuluna gidenler neler paylaştı?

Yolculuk nasıl gerçekleşiyor?

Yaz okulu öğrencileri yurtdışına uçakla seyahat edeceklerinden mtlaka yolculuk öncesinde danışmanlarımız taragından bu yolculuğa

Gidilen yerde karşılama yapılıyor mu?

Yaz okulu öğrencileri okulları tarafından indikleri havalimanında karşılanır ve konaklamalarına güvenli bir şekilde ulaştırılıp yerleştirilirler.

Öğrenciler giderken yanına ne almalıdır?

Yaz okulu programları bol miktarda gezi ve aktivite içereceğinden öğrencilerin yanlarında mutlaka yürüyüş ayakkabısı, spor kıyafetler ve  sırt çantası götürmesi gerekir. Bunun dışında 1 hafta boyunca yeterli olacak iç çamaşırı ve günlük kıyafet alınmalıdır.Genelde haftada bir kez öğrenciler çamaşırlarını yıkama imkanına sahip olurlar. Bunun  dışında fotoğraf makinesi, küçük bir sözlük, defter-kalem ve gidilecek ülkenin hava şartları göz önünde bulundurularak dış kıyafetler alınmalıdır.

Öğrenci ne kadar cep harçlığı götürmelidir?

Yaz okulu programlarında öğrencinin tüm gezi, aktivite ve yemekleri program ücretine dahildir. Ancak öğrencilerin kendi kişisel istekleri veya almak isteyebilecekleri hediyelik eşya vs. için yanlarında bir miktar harçlık götürmeleri tavsiye edilir. İngiltere için bu rakamı haftalık 50-80 GBP; ABD için haftalık 100 USD, kanada için haftalık 100 CAD ve Malta için haftalık 75 € olarak hesaplayabilirsiniz.

Konaklama nerelerde yapılıyor?

Yurtdışında yaz okullarına giden öğrenciler yaş gruplarına göre yurtlarda veya gittikleri ülkenin dilini konuşan bir ailenin yanında kalırlar. Öğrenciler hangi konaklama türünde olursa olsun okul görevlileri tarafından sağlık, güvenlik ve endişe edilebilecek tüm diğer açılardan gözetim altında tutulurlar.

Öğrencilerin başında bir gurup lideri olacak mı?

Yaz okullarına Türkiye’den gruplar halinde gitmek mümkündür. Ancak verimli olanı öğrencilerin programa bireysel olarak katılmasıdır. Grup halinde gidildiğinde öğrenciler kendi dillerini konuşmaya devam edecek ve yeni arkadaşlar edinmeye çalışmayacaklardır. Tek başına giden öğrenciler ise değişik ülkelerden kendi yaşıtları olan pek çok yeni arkadaş edinir ve yabancı dil pratiği yaparlar. Çocuğunuzu enüz tek başına yurtdışına gitmek için hazır görmüyorsanız alternative ofislerine başvurarak grup kayıtlarınızdan faydalanabilrsiniz. Bu durumda bireysel bile başvursanız danışmanlarımızla birlikte sedyahat edeilecek olan açık gruplarımızdan birine dahil etmemiz mümkün olacaktır.

Öğrencilerle iletişim nasıl sağlanıyor?

Yaz okulu öğrencileirnin programları hem eğitim hem de eğitim sonrası gezi ve aktivitelerle oldkça yoğun olacaktır. Ancak günde belirli bir saati geçmeyecek şekilde internete bağlanma ve okula ait bilgisayarları kullanma şansları olacaktır. Öğrenciler cep telefonlarını yurtdışına kullanıma açtırabilirler. Bu durumda tarife bilgileirni telefon servis sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz. Yine gidilen ülkede hazır kart sistemiyle çalışan hat alma imkanı da mevcuttur. Alternatif Yurtdışı Eğitim, isteyen öğrencilerine gideceği ülkede kullanabileceği sim kart hediye etmektedir.

Öğünler ve beslenme ile ilgili uygulamalar nelerdir?

Yaz okulu programlarında öğrencinin tüm yemekleri program ücretlerine dahildir. Yurtta kalan öğrenciler tüm yemeklerini okul yemekhanesinde yerler. Genelde öğrencilere damak tadlarına uygun olabilecek ve besleyici değeri yüksek gıdalar sunulur. Domuz eti yemeyen öğrenciler için mutlaka başka alternative yemekler sunulmaktadır. Aile yanında kalan öğrenciler genellikle kahvaltı ve akşam yemeklerini aile ile birlikte; ogle yemeklerini ise okul yemekhanesinde yerler. Geziler ve aktiviteler nedeniyle ogle saatinde dışarıda olunacaksa okul mutlaka öğrenciler için paket yemek servisi sunacaktır.

Yabancı dil eğitimi ve sınıfların oluşturulması hakkında bilgi verir misiniz?

Yaz okulu öğrencileri genellikle haftada minimum 15 ders dil eğitimi alacaktır. Grup halinde bile gidilmiş olsa öğrenciler mutlaka dil seviyelerine uygun olan sınıflara yerleştirilirler. Bunun için okulun ilk günü sınava tabi tutulurlar.

Çoğunlukla yarım gün dil eğitimi ve yarım gün öğrencilerin kişisel ilgi ve becerilerini kullanmasını sağlayacak sosyal ve spor etkinliklerinden oluşan bir program esas alınır. Aynı zamanda tam ve yarım günlük geziler, akşamları yapılan partiler, sinema geceleri, pikniklerle çeşitli programlar düzenlenir. Ayrıca belirli bir alana ( bir spor türü, dans, film, sinem vs) odaklanan ve dil seviyesi daha iyi durumdaki öğrencilere uygun olan yaz okullaı/kampları da mevcuttur.

Katılan öğrencilerin yabancı dil bilgisinde nasıl bir ilerleme oluyor?

Dil öğrenimi ne kadar genç yaşta tamamlanırsa öğrenme hızı ve dile alışma o kadar hızlı ve rahat olmaktadır. Genelde bir yaz okulu programının ortalama 2-4 hafta olduğunu düşünürsek bu sürede mucize beklemek doğru olmaz. Ancak öğrenciler bildikleri pek çok kelime ve cümleyi çok daha rahat kullanmaya ve daha rahat konuşmaya başlayacaklardır.

Öğrencilerin Türkiye’ye dönüşü nasıl organize ediliyor?

Programı biten öğrenciler okul görevlileri tarafından uçaklarına bindirilir. Eğer Alternatif danışmanlarıyla birlikte grup olarak seyahat ediyorlarsa uçakta danışmanımız eşliğinde; aksi halde yalnız yolculuk yaparlar.

Vize işlemleri nasıl yapılır?

Pek çok ülke yaz okulu öğrencilerinin turist vizesi almasını daha uygun bulmaktadır.