Yurtdışında Turizm & Otelcilik Eğitimi

Turizm & Otelcilik Eğitimi Nerede Alınır?

hotelDünyanın dört bir yanından turizm ve otelcilik okulları, öğrencilerini bu dinamik sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek yetiştirmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Avrupa okulları geleneksel ve kaliteli yapılarıyla turizm otelcilik eğitiminde iyi derecede kabul görürken, Avustralya ve Yeni Zelanda okulları da göz dolduruyor.

Avrupa, özellikle de İsviçre turizm & otelcilik okullarının beşiği olarak biliniyor. Bu nedenle eğitimlerini Avrupa’da tamamlamış olan adaylar, diğer ülkelerden mezun olanlara göre daha kolay iş bulabiliyorlar. Turizm – otelcilik eğitiminde gelenekselliği ve kaliteyi bir arada sunan Avrupa üniversiteleri, ABD’den Çin’e, Rusya’dan Afrika’ya kadar pek çok farklı coğrafyadan öğrencilerin eğitim aldığı kurumlar olarak tanınıyorlar. Birleşmiş Milletler’in Rusya ve Çin’i geçtiğimiz günlerde 21. yüzyılın turizm pazarı olarak ilan etmesiyle birlikte pek çok öğrenci bu sektörde kendine iyi bir yer bulabilmek için iyi okullarda eğitim almanın yollarını aramaya başladı.

Turizm & Otelciliğin gelişen ve önemli endüstrilerden olduğu ülkelerde, sektördeki gelişmelere paralel olarak artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması noktasında iyi bir fonksiyona sahip olan Avrupa turizm – otelcilik okullarında okumanın geleceğe dönük faydaları hayli fazla. Özellikle İsviçre okullarının, diğer turizm & otelcilik  üniversitelerinden ayrılan, farklı departmanlardaki operasyonel becerilere ağırlık vermek, yiyecek – içecek konusunda sağlam bir bilgi ve birkaç farklı dili kullanarak hizmet vermek gibi artıları bulunuyor. (Örnek okul: Swiss Hotel Management School)

İsviçre’nin kaliteli ve geleneksel eğitimini biraz pahalı bulanlar için Hollanda’da kaliteli ve fiyat olarak uygun seçenekler bulunuyor. Hotelschool The Hague bunlardan sadece bir tanesi. Hollanda okulları hesaplı olmanın yanında turizm & otelcilik eğitimini geleneksel kalıpların dışında sunarak bu konuda trend belirleyici olduklarını da savunuyorlar.

Turizm & otelcilik eğitiminin yapısına paralel olarak bir veya iki yıllık sertifika / diploma programlarına sahip İsviçre merkezli özel okullar sektörün talebine bağlı olarak geniş bir yelpazede lisans ve y.lisans programları sunuyorlar. Akademik içerikli bu programlar geleneksel mesleki deneyimleri ileri seviyede eğitim becerileriyle bir arada almak isteyenler için tavsiye ediliyor. Geleceğe ilişkin beklentilerini yüksek tutanların daha fazla eğitim taleplerine paralel olarak sertifika ve diploma programlarına göre lisans ve master programlarına olan talebin arttığı gözleniyor.

İsviçre’de kurulu özel turizm & otelcilik üniversiteleri her seviye ve alt yapıda öğrenciye hitap eden program yelpazesine sahipler. Halihazırda turizm & otelcilik eğitimi almış lise ve üniversite mezunları yanında başka bir alanda eğitim almış üniversite mezunlarına da hitap eden programlar mevcut.

Turizm & otelcilik okullarının kalite standartlarını belirleyen farklı organizasyonlar bulunuyor. Avrupa genelinde faaliyet gösteren “The European Foundation for the Accreditation of Hotelschool Programmes (EFAH)” ile İsviçre’de faaliyet gösteren “The Swiss Hotel Schools Association (ASEH)” bunlardan ikisi. 1985 yılında İsviçre merkezli turizm & otelcilik okullarının kalite standartlarını belirlemek ve korumak adına kurulan ASEH’in 12 üye okulu bulunuyor. Bu kuruluşlar tarafından akredite okullar, yabancı öğrencilerin seçimlerini daha sağlıklı yapmalarına katkıda bulunuyorlar.

İsviçre okullarında turizm & otelcilik eğitimi, bir sömestr akademik eğitim, bir sömestr staj programı şeklinde sunuluyor. Bu süreçte teorik ve mesleki bilgisini geliştiren öğrenciler okulların uluslar arası otel zincirleriyle olan ilişkileri sayesinde de iş arayışında destek kazanmış oluyorlar.

Avrupa okulları yanında Avustralya ve Yeni Zelanda turizm & otelcilik okulları da oldukça popüler. Avustralya’nın Sydney kentinde kurulu The International College of Touirsm and Hotel Management güney yarı küredeki en büyük yatılı turizm & otelcilik okulu ünvanına sahip. 20 hektarlık bir alana kurulu okul, Sydney şehir merkezine hızlı feribotla 15 dakika mesafede bulunuyor. Okul tarafından sunulan akademik programların Avustralya’nın önde gelen üniversitelerinden Macquarie University ve İsviçre’nin sayılı okullarından Cesar Ritz tarafından ortaklaşa sunuluyor olması da okulun kalite güvencesinin teminatı niteliğinde.

Yeni Zelanda’nın New Plymouth şehrinde kurulu Pacific International Hotel Management School bu bölge için bir diğer seçenek. Okulda 3 yıl süreli lisans programları yanında 2.5 yıllık diploma programları da sunuluyor. İsviçre’nin prestijli turizm & otelcilik okullarından IHTTI işbirliğiyle programlarını sunan PIHMS, öğrencilerin mezuniyetini takiben iş bulmaları konusunda yüzde yüz destek sağlıyor. Okul, öğrencilerini maaşlı staj programlarına yerleştirerek 4-5 yıldızlı otellerde iş deneyimi edinmesine de yardımcı oluyor.

Turizm & Otelcilik okulu seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

Turizm & Otelcilik eğitiminde gerek ülkenin gerekse okulun geçmişi ve gelenekselliği önemlidir.
Sunulan programın içeriği nedir? Uluslar arası bir müfredat okutuluyor mu? Pratik tarafları ne kadar güçlü?
Ne tür deceler sunuluyor ve akreditasyon durumu nedir?
Okulun ilişki içinde olduğu eğitim kurumları var mıdır?
Okul, kurulu olduğu ülkenin yerel eğitim otoriteleri tarafından tanınıyor mu?
Hangi otel zincirleriyle bağlantıları var ve irtibatları nasıl?
Mümkünse, halen okuyan öğrencilerden veya mezunlardan referans verebiliyorlar mı?
Mezunlar daha çok nerelerde çalışıyorlar?

Bırakın Alternatif turizm & otelcilik eğitimi konusunda başından sonuna kadar sizi aydınlatsın: Daha fazla bilgi için lütfen danışmanlarımızla irtibat kurunuz.

Turizm & Otelcilik programlarına kabul almış öğrencilerimizden bazıları

Azat Öğülmüş: Oxford Brookes University (Master)
Selim Östan: Swiss Hotel Management School (Master)
Yasin Başar: Swiss Hotel Management School (Lisans)
Alper Yörümez: Swiss Hotel Management School (Master)