Yurtdışında Hukuk Eğitimi

Türkiye’de en önemli bölüm ve mesleklerden biri de Hukuk okumaktır. Günümüzde Hukuk mezunu oldukça fazladır, buna rağmen prestijli bölümler arasında en başı çeker. Çok fazla mezun olması nedeniyle rekabet ortamı artmaktadır. Meslektaşları arasından sıyrılıp kendini gösterme kaygısı oluşuyor. Bunu niteliklerinizi ve donanımlarınızı arttırarak başarabilirsiniz. Dünyanın en iyi üniversitelerinde hukuk eğitimi alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Ancak hukuk okumak için belirli olgunun öğrencide olması gerekir. Bunlar;

 

 • Okuma alışkanlığı ve araştırma yetisi: Antik Mısır’dan günümüze gelen hukuk sistemini özelliklerini ve değişikliklerini bilmek gerekir. Bu neden okumayı ve araştırmayı seven kişiler olmalı. Toplum-birey ve devlet ilişkilerini ve menfaatlerini bilmek gerekir.
 • Pratik düşünme ve çözümleme : bir konu etrafından kapsamlı şekilde düşünerek çözüme kavuşturma yollarını bilmek gerekir. Analitik düşünmeyle hızlı bir şekilde düşünüp karar vermek gerekir. Birden fazla karmaşık konuyu anlayıp, yorumlayan ve çözüme kavuşturan kişilerden olmalı.
 • iletişim kabiliyeti ve ikna becerisi: karşınızdaki kişiyle konuşurken onu anlamalı ve doğru iletişim kanallarıyla onunla iletişime geçmeniz gerekir. İkna becerisinin de olması gerekir.
 • Kollektif çalışmaya uygun: takım çalışmalarına ayak uyduran, görev ve sorumluluklarını bilen kişiler olmalı.
 • Yabancı dil bilgisi olması : farklı ülkelerin hukuk sistemlerini karşılaştırmak, araştırma yapmak gibi sebeplerden dolayı anadili haricinde başka dillerde öğrenmesi gerekir.

 

Eğer bu özellikler siz de var ise hukuk okumak için ideal kişilerden birisi sizsiniz. Meslektaşlarınız bu becerileriniz sayesinde sizin gerinizde olacaktır. Hukuk eğitimi, ezberden ibaret olmaya, disiplinli çalışmayı gerektiren bir sistemdir. Bu bölümü seçen öğrenciler, sürekli araştırma yapmalı, kendileri yenilemeleri gerekir. Ayrıca, değişen kanunları, hukuk sistemini bilmeleri gerekir. 

Yurtdışında hukuk eğitimi ülkelere göre değişiklik gösterir. İngiltere’de hukuk eğitimi lisans seviyesinde sunulurken, ABD’de lisansüstü seviyede hukuk eğitimi alınıyor. ABD’de öncelikle tarih, siyaset bilim, sosyoloji başta olmak üzere herhangi bir alanda lisans derecesi edinmek ardından da lisansüstü hukuk okuluna gitmek gerekiyor. Hukuk okulunu bitirdikten sonra da yarışın en zorlu kısmı olan baro sınavları geliyor.Türkiye’de bir hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra ülke içinde daha iyi şartlarda iş bulmak istiyorsanız bu kadar zahmete katlanmanız gerekmiyor. Uzmanlaşmak istediğiniz alanda LL.M. (Master of Laws) programına katılmak sizi amacınıza ulaştıracaktır. LL.M. programı gerek ABD’de gerekse İngiltere’de bir yıl süreli olup bu ülkelerin hukuk yapılarını incelemek, İngilizcedeki genel acemiliği atmak ve hukuk İngilizcesini ilerletmek bakımından harika bir fırsattır.

İngiltere’de Hukuk Okumak

Köklü tarihi ve geçmişiyle Büyük Britanya, hukuk alanında en gelişmiş ülkelerin başında gelir. İngiltere’de eğitim alacak öğrenciler, kaliteli üniversitelerde eğitim alarak mezun olabilirler. Hukuk sistemini anlamaya dayalı eğitim, ezberci sistemden uzaktır. İngiltere’de mezun olan öğrenciler uluslararası geçerliliğe sahip diploma elde ederler. Doğru mantık ve akademik kabiliyetle karşınızdakini etkileyerek ikna etme becerisini geliştirirler. Ayrıca takım çalışması ve eleştirel düşünme yöntemlerini size verirler. Bunun dışında yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

 

İngiltere’de Hukuk okumak için Gerekenler

Yurtdışında hukuk okumak isteyen öğrenciler, öncelikle köklü geçmişe sahip üniversitelerin bulunduğu İngiltere’yi tercih ederler. İngiltere’de her üniversitenin farklı koşulları bulunur. Buna rağmen istedikleri belgeler aynıdır. Önemli olan başvuru zamanını dikkatli bir şekilde takip etmek ve belgeleri eksiksiz olarak hazırlamaktır.

İngiltere Hukuk Alanı Başvuru Koşulları

 • Eğer lisans derecesine başvuracaksanız ortalamanız minumum 2.00 olmalıdır.
 • Lise diploması
 • IELTS test sonucunun en az 6.0 veya 6.5 olması gerekir.
 • Eğitimi alacağınız bölüm için niyet mektubu
 • En az 2 kişiden alınan referans mektubu
 • İngiltere öğrenci vizesi 
 • Pasaport

Bunun dışında İngilizce dil yeterliliği olmayan öğrenciler için hazırlık eğitimi veren üniversitelerde bulunmaktadır. İngilizce dil okulları ve öğrenci vizesi için danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca bazı üniversiteler, LNAT sınav puanı isteyebilir. LNAT,  ( National admissions test of lav) denilen 2 bölüm ve 42 sorudan oluşan bir testtir. Bu test ile sizin hukuk bölümüne uygun olup olmadığınız test edilir. Bilgi içermeyen tamamen sözel değerlendirme, anlama ve yorumlama yeteneğini görme üzerinedir.

İngiltere’de Hukuk Bölümünün İçeriği

Hukuk, toplum, özel ve devlet arasındaki ilişkileri konu alır. Bu ilişkileri düzenleyerek toplumun sağlıklı kalmasını sağlar. İngiltere’de eğitim veren üniversiteler, ilk olarak teorik eğitimi olarak; yasalar, kriminoloji,  Roma hukuku ve Hukuk sosyolojisi eğitimi alırlar. Daha sonra ise, aile hukuku, bilişim hukuku, anayasa hukuku, medeni hukuk, ticari hukuk, icra hukuku, çevre hukuku ve ceza hukuku gibi alt dallardan eğitim alırlar.

 •  İngiltere’de hukuk eğitimi lisans programları 3 yıl sürer. 
 • Akademik yıl Eylül ayında başlar ve Haziran sonuna kadar devam eder.
 • Teorik derslerde sözlü ve yazılı sınavlar dışında araştırma ödevleri istenir. Ayrıca stajlarda not ortalamasında etkilidir.
 • ilk yıl sadece teorik eğitim alınır, 2. yıl itibariyle alan seçerek uzmanlaşırsınız.

İngiltere’de eğitim alan öğrenciler eşsiz bir deneyim yaşarlar, kaliteli eğitimin yanı sıra kusursuz bir İngilizce diline sahip olurlar. Bununla beraber Amerika olmak üzere tüm dünyada geçerli olan bir diploma elde ederler. İngiltere hukuk sisteminin 1000 yıldan fazla geçmişi vardır. Avrupa’nın birçok ülkesindeki hukukun temelleri İngiltere’ye dayanır. Hem akademik hem de kariyer anlamında İngiltere’de öğrenim görmek avantajlıdır. İngiltere’de hukuk eğitimi oldukça uygundur. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha avantajlıdır. İngiltere ve yurtdışı hukuk eğitim fiyatlarını danışmanlarımıza sorarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun dışında kültürel geziler yapabilir, farklı coğrafyalardan gelen kişilerle arkadaşlık kurabilirsiniz. Küresel farkındalık oluşturarak, kollektif çalışmaya ve analitik çözüm üretme yetisine sahip olabilirsiniz.

Hukuk eğitimini tamamlayan öğrenciler, çalışma izni olmaksızın bir yıl süreyle de orada kalabilirler. 3 yıllık eğitimin ardından Bachelor of Laws (LLB) diploması alarak burada çalışma izni alabilirsiniz. Ayrıca uluslararası geçerliliğe sahip diploma ile istediğiniz ülkede çalışabilirsiniz. Birçok alanda kariyer fırsatı elde edebilir ve hayallerinizin peşinde koşabilirsiniz. İngiltere’de Yüksek Lisans ve Burs Programları için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile siz de hayatınızı değiştirebilir. Kariyerinize yeni bir sayfa açabilirsiniz. Vize ve yurtdışı lisans eğitimleri için 0212 292 4326 numarayı arayabilir ya da canlı destek hattı ile uzman danışmanımıza ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer