Yurtdışında Hukuk Eğitimi & LLM Programları

Yurtdışında Hukuk Eğitimi

Hukuk, mezunlarının sayısı artmasına rağmen prestijini kaybetmeyen dallardan birisidir ülkemizde. Prestijlerinden bir şey kaybetmeyen ancak sayıları giderek artan hukuk mezunlarının son yıllarda artan oranda yurt dışında mastır eğitimine gittiklerini görüyoruz. Bunda meslektaşlar arasında öne çıkma kaygısı kadar, hukukun uluslararasılaşması sonucunda diğer ülkelerin sistemlerine aşinalık kazanma isteği de etkili oluyor. En çok merak edilenler ise hukuk eğitiminin niteliği ve ardından çalışma imkanlarıyla ilgili. Uluslar arası politika ve hukuktaki globalleşme nedeniyle kendi hukuk yapısı yanında yabancı hukuk sistemlerine de hakim veya en azından aşina avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaca bağlı olarak hukuk büroları da yabancı hukuk sistemleri konusunda eğitim almış avukatları istihdam etmeye başlamışlardır.

Türkiye’de avukat olabilmek için yürürlükteki uygulamalara göre okulu bitirdikten sonra bir senelik avukatlık stajını yapmak yeterli oluyor. İngilizce konuşulan ülkelerde hukuk eğitiminin yapısı dolayısıyla avukatlık ehliyetini kazanma süreçleri farklı işliyor. Ancak hepsinin hemfikir olduğu husus, hukuk okulunda okumanın da, mesleğin icrasının da ‘zor’ olması. Hukuk aktif bir alan olduğundan avukatların veya bu meslek mensuplarının kendilerini sürekli olarak güncellemeleri ve yeni kanunları dinamik bir şekilde takip ediyor olmaları da önemli.

İngiltere’de hukuk eğitimi lislawans seviyesinde sunulurken, ABD’de lisansüstü seviyede hukuk eğitimi alınıyor. ABD’de öncelikle tarih, siyaset bilim, sosyoloji başta olmak üzere herhangi bir alanda lisans derecesi edinmek ardından da lisansüstü hukuk okuluna gitmek gerekiyor. Hukuk okulunu bitirdikten sonra da yarışın en zorlu kısmı olan baro sınavları geliyor.

Türkiye’de bir hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra ülke içinde daha iyi şartlarda iş bulmak istiyorsanız bu kadar zahmete katlanmanız gerekmiyor. Uzmanlaşmak istediğiniz alanda LL.M. (Master of Laws) programına katılmak sizi amacınıza ulaştıracaktır. LL.M. programı gerek ABD’de gerekse İngiltere’de bir yıl süreli olup bu ülkelerin hukuk yapılarını incelemek, İngilizce’deki geneli acemiliği atmak ve hukuk İngilizcesini ilerletmek bakımından harika bir fırsattır.

LLM seçeneklerine geçmeden önce bu programın tipik özelliklerini tanıyalım. Üniversiteler ‘Genel LLM’ programları yanında ‘LLM in Commercial / Business Law, LLM in Critical Legal Studies, LLM in Employment Law, LLM in Family Law, LLM in Human Rights, LLM in Intellectual Property Law ve LLM in International Law’ gibi uzmanlaşmaya dayalı programlar da sunuyorlar. LLM programındaki uzmanlaşma alanları genellikle her bir okulun öğretim ve araştırma olarak uzmanlaştığı sahaları yansıtıyor. Büyük hukuk okulları, hacimlerine bağlı olarak daha fazla uzmanlaşma alanında eğitim verebiliyorlar.

İngiliz hukuk okullarında tez dahil ortalama bir yıl süren LLM programlarının ders kısmı genellikle Eylül – Mayıs ayları arasında işleniyor. Bu tarihten itibaren öğrenciler ortalama 15 bin kelime ve üzeri uzunlukta olan tezlerini yazacakları döneme geçiyorlar.

Niteliklerinize ve tercihlerinize en uygun hukuk okulu ve LL.B. & LL.M. programı için uzman danışmanlarımızdan her zaman yardım alabilirsiniz.

İngiliz Üniversitelerinin Hukuk Fakülteleri 2020 Ranking / Sıralama Listesi

İngiliz üniversitelerini departman bazında ve bütün akademik bölümler itibariyle rank eden kurumlardan / yayınlardan 4 tanesinin sonuçlarını sizin için derledik. Aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabileceğiniz tabloda Research Excellence Framework başta olmak üzere The Times Good University Guide 2018, Guardian University Guide 2018 ve Complete Guide 20158 sonuçlarına göre hukuk okullarının sıralamasını görebilirsiniz. Bu tablonun İngiliz üniversitelerini hukuk bazında değerlendirirken karar vermenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Hukuk programlarının ülkelere göre karşılaştırılması (2019-2020 fiyatlarıyla)

AVUSTRALYA

KANADA

YENİ ZELANDA

İNGİLTERE

ABD

Derecenin türü LLB,LLM,JSD,PhD LLB,LLM,JSD,LLD LLB,LLM,JSD,PhD LLB,LLM,PhD (JD)LLB,LLM,JSD,PhD
Program Süresi 4+ 3-6 4 3-4 3
Min. TOEFL 90IBT 90-100IBT+ 90IBT 90IBT+ 90IBT+
Min. IELTS 7 6.5 – 7.0 7 6.0-6.5 6.5
Ortalama Ücret (Yerel para birimi) AU$21-41,000 CA$20-39,000 NZ$30-35,000 GBP11-31,000 US$35-65,000
Ortalama Ücret USD Ort. US$28,000 Ort. US$25,000 Ort. US$22,000 Ort. US$23,000 US$45,000

LLB veya JD (Bachelor of Law) Hukuk Lisansı, LLM (Legum Magister) Hukuk Master’ı, JSD (Doctor of Jurisprudence), LLD (Doctor of Law), PhD (Doctorate) hukuk doktoralarını ifade eder. Listedeki rakamlar ortalama fiyatları yansıtmaktadır ve örnek olarak verilmiştir, her bir okul için ayrıca teyit almak gerekir.

Bırakın Alternatif yurtdışında hukuk eğitimi ve LLB & LLM  konusunda başından sonuna kadar sizi aydınlatsın:

Daha fazla bilgi için lütfen danışmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz.

LLB & LLM programlarına kabul edilmiş öğrencilerimizden bazıları

Arda Emir Gökçen: Swansea University – LLM
Elif Çemen: Nottingham Trent University – LLB
İsa Bozkurt: Swansea University LLM
Tuğçe Gelir: Bristol University – LLM
Uğur Toprak: University of Reading – LLM
Tarık Büyükdeniz: University of Dundee – LLM
Fatma Cansu Çelik: Brunel University – LLM
Gizem Kaya: Brunel University – LLM

Meryem Horasan: Nottingham University – LLM
Segah Inan: Swansea University – LLM International Commercial and Maritime Law
Ozge Selin Sener: Swansea University – LLM International Commercial Law
Abdullah Resul Demir: University of Manchester – LLM
Cagdas Hemsinlioglu: Brunel University – LLM International Economic and Trade Law
Candemir Baltali: Westminster University LLM
Burcu Koseoglu: Queen Mary University of London LLM
Elif Kacar: Kingston University LLM
Gizem Alp: Swansea University LLM
Eda Tugcu: Swansea University LLM
Hamit Yalçın: University of Sheffield, University of Wolwerhampton (LLM)
Şebnem Akçınar: University of Wales Swansea, University of East Anglia (LLM)
Tuba Kamaç: University of  Wales Swansea, University of East Anglia (LLM)