Yurtdışı Yaz Okulları ile Dil Eğitimine Erken Başlayın

Yaz tatilini en verimli şekilde geçirmek, gezi, sosyal aktiviteler ve dil eğitimini birlikte sunmak şüphesiz öğrenmeyi etkileyecek faktörlerdendir. Yurt dışı yaz okulları 7-21 yaş arasındaki öğrenciler için tatil programlarıdır. Bu programlar hem dil eğitimi hem de kültürel, sportif ve sosyal aktiviteler içerir. Yabancı dil eğitimine ne kadar erken başlanırsa ileride o yabancı dili kusursuz kullanma kabiliyeti o kadar artar. Eğitim hayatı sona erdiğinde herkes kısa yoldan çalışma hayatına atılmak, kariyer planını oturtmak ve para kazanmaya başlamak ister. Fakat yabancı dil eğitiminiz yeterli seviyede değil ise kariyer planlarınıza ara verip dil eğitimi sorununuz çözmeniz gerekir. Yurt dışı yaz okulları tam da bu sebeple önem arz etmektedir. Okulların tatil olduğu dönemde, 2-12 hafta arasında sürmekte olan bu program ile öğrenciler hem verimli bir tatil dönemi geçirmiş olur, dil eğitimini tamamlarken kendine güven ve sorumluluk duygularını kazanmış olur.

ogrenci-mezuniyet-yurtdisi

Öğrencilerin yaş gruplarına göre değişen, bulunduğu ülkenin iklim ve coğrafi özelliklerine göre belirlenen gezi ve etkinlikler dil eğitimi ile harmanlanır. Bu sayede öğrenciler dil eğitiminde aldıkları bilgileri etkinlik zamanlarında sosyalleşerek pratik yapma imkânı bulurlar. Yaz okullarının programlarında yüzme, futbol, basketbol, voleybol, tenis, badminton, dans, golf, su topu, dağ bisikleti, buz pateni gibi oldukça geniş bir yelpazede spor faaliyetleri bulunmaktadır. Bulunduğu ülkedeki tarihi ve kültürel yerlerin görülmesi, müze, sergi gezileri gibi sanatsal etkinlikler ile harmanlanır. Piknik, plaj oyunları, yaratıcı el işi faaliyetleri, karaoke ve çeşitli partiler, sineme, tiyatro gibi farklı etkinlikler yapılır. Bu faaliyetlerin yabancı dil eğitimi ile harmanlanması sonucunda yabancı dil öğrenciler tarafından kolay bir şekilde öğrenilir.

yurtdisi-yazokulu-ogrenciler

Ayrıca öğrencinin kişisel gelişimi açısından ailesinden kısa bir süre uzakta, kendi sorumluluğunu alarak, özgüveninin pekişmesi sağlanır. Farklı kültürlerden arkadaşlar edinerek sosyalleşir. Yaz okulunun bulunduğu yerdeki yurt ya da yakında bulunan aile yanı konaklama gibi seçenekler bulunmaktadır. Küçük yaş gruplarındaki öğrenciler için kolaylık sağlayan birçok uygulama yapılmaktadır. Bakım ve güvenlikleri için ekstra özen gösterilmektedir.

Türkiye’de hem gündelik hayatta hem de iş yaşamında tercih edilen ilk yabancı dilin İngilizce olması sebebi ile yaz okullarında İngilizce eğitim verenler daha fazla talep görmektedir. İngiltere yaz okulları bu anlamda öne çıkmaktadır. Ülkemize yakınlığı, ikliminin benzer olması ve fiyatlarının daha uygun olması sebebi ile Malta yaz okulları da son yıllarda rağbet gören ülkelerdir. Amerika yaz okulları ve Kanada yaz okulları da tercih edilen yerler arasındadır. Eğitim yılı süresince okulda öğrenilen bilgilerin pekişmesi ve bolca pratik yapma imkânı olması açısından yaz okulları önem arz etmektedir. Ayrıca yaz okulları dünyaca kabul gören geçerliliğe sahiptir.

Yurt dışı deneyiminin küçük yaşlarda kazanılması ileri ki dönemlerde fayda sağlayacaktır. Günlük konuşma becerisi temel dil bilgileri kadar önemlidir. Dil becerisini geliştirmek ve farklı kültürler tanımak, birçok aktivitede yer almak ile öğrencinin kendine güvenini kazanması oldukça büyük etkilerdir. Öğrenciler yaz okulu döneminde değişik ülkelerden farklı kültürlere sahip öğrenciler ile iletişim kurmak isteyecek bu sayede dili fazlaca kullanmak zorunda kalacakları için hızlı bir ilerleme kaydedeceklerdir. Birçok yeni arkadaş edinmek, katıldığı aktivite ve programlar ile sosyal beceriler büyük oranda gelişir, ailesinden uzakta yaşanan bu deneyim ile kendi ayakları üzerinde durmanın mutluluğunu yaşarlar. Genç yaşta bilmediği bir ülkeyi keşfetmek, tanımak ve yaşam koşullarını görmek mutlaka kişinin bakış açısını değiştirecek faktörlerdir.

 

Yurt dışı yaz okullarında 7-12 yaş grubunda öğrenci ve aile programları da yer almaktadır. Çocuğunu yalnız göndermek istemeyen ya da bu deneyimi birlikte yaşamak isteyen aileler için birlikte katılabilecekleri eğitimler vardır. Aile programında öğrenciler kendi akranları ile eğitimde iken ebeveynler de yetişkinler grubunda eğitime dahil olurlar. Kültürel faaliyetler, gezi gibi bazı etkinliklerde birlikte yer alabilir veya aynı yerde konaklamayabilirler.

Yaz tatilini farklı bir deneyimle eğlenerek geçirirken aynı zamanda dil eğitimi almak isteyenler için yaz okulları çok verimlidir. Bu yaşlarda edindikleri bu deneyimler ile daha sonraki yıllarda kullanabilecekleri özellikler edinirler. Yaz okulları sayesinde ileri ki yaşlarda hem gündelik yaşantıda hem de iş hayatlarında kişisel özellikler bakımından kendilerini kanıtlamış kişiler olmalarına yardımcı olur.

 

One Reply to “Yurtdışı Yaz Okulları ile Dil Eğitimine Erken Başlayın”

  1. Demet celik wrote:

    Merhaba ben kizimi bu yaz ingiltereye yollamak isterim guvenilir uygun fiyatli hangi okullar olabilir 16 yasinda olacak yaza kizim tsk

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer