Mesleki Bilgi ve Becerilerinizi Belgeleyin

Belli bir alanda yetkin olduğunuzu ispat etmenin en kolay yolu o alana ilişkin bir sertifika edinmektir.

Günümüzde rekabet hem günlük yaşamımızın hem de iş hayatımızın her noktasında hissediliyor. Çocuklarımız daha 10 lu yaşlarda lise giriş sınavlarına, ardından üniversiteye ve ardından hayata hazırlanırken öğreniyorlar bu rekabeti. İyi bir başlangıç yapmak yetmiyor, iyi bir noktaya gelip geldiğiniz noktada kalabilmek için de artık rakiplerinizden bir adım önde olmalısınız. Yurtdışında mesleki Sertifika programlarını ve Yurtdışında Mesleki diploma programlarını , iş hayatında rekabet ederken size manevra imkanı sağlayan ekstra bir güç olarak görebiliriz.

Sertifika:

-İlgi alanlarınız doğrultusunda bir kariyer planı yapmanıza yardımcı olur.

-Mevcut iş tecrübeniz yada lisans/yüksek lisans derecenize ekleyeceğiniz mükemmel bir katkıdır.

-Sahanızın profesyoneli olduğunuzu anlatır ve kendinize olan güveninizi geliştirir.

-Bireysel becerilerinizi para kazanmanıza yardımcı olacak kanallara çevirir.

-Bilgi ve becerilerinizi güncel tutmanıza yardımcı olur.

Sertifika ve Diploma programlarının katılımcıları oldukça farklı yaş ve meslek profillerinden oluşabilmekte. Pek çok yeni üniversite mezunu üniversite döneminde almış olduğu teorik eğitimin gerçekte uygulanandan ne kadar farklı olduğunu mezun olup ilk iş deneyimini yaşadığında fark etmekte. Sertifika programı bu durumda üniversitede alınan teorik bilgilerin güncellenmesi ve biraz daha uygulanabilir alanda yeniden ele alınmasını sağlamakta.

Ancak sertifika programlarının katılımcılarını sadece yeni mezunlar oluşturmuyorlar. Spesifik alanlarda uzmanlaşmak isteyen yöneticiler, üretim ve araştırmada çalışmaktan sıkılmış mühendisler, kendi işini kontrol etmeyi hedefleyen iş adamları da sertifika programlarına katılanlar arasında. Yaratıcı yetenekleri göz ardı edilip uluslarası ilişkiler veya mühendislik okuduktan sonra kendi ayakları üzerinde durmaya başlayınca birden kendilerini mutfak sanatları veya moda tasarım konularında yetiştirmek isteyenleri de atlamamak lazım.

Sertifika programı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken nokta programın spesifik olarak ihtiyaçlarınıza hitap edip etmediğini tespit etmek olmalı. Her zaman için kendinizi bundan 5 yıl sonra nerede görmek istediğinizi sorgulamakla işe başlanabilir. Bu noktayı tespit ettikten sonra nereden başlamanız ve hangi adımları takip etmeniz gerektiğini bulmak daha kolay olacaktır. Eğer 5 yıl sonra kendi muhasebe ofisinizi açmayı planlıyorsanız belki IT alanında alacağınız sertifika programı sizin için çok da anlamlı olmayacaktır. Ya da iyi bir şirkette pazarlama müdürü olmayı hedeflerken pastacılık eğitimi almanız.

Sertifika programları lisans veya yüksek lisans programlarından farklı olarak size bir ana dalı değil sadece seçmiş olduğunuz spesifik alanı öğretmeyi hedefler. Eğitmenler büyük oranda alanlarında deneyimli profesyonellerdir. Dersler de büyük oranda interaktif olarak işlenir. Pek çok sertifika programı programın içinde veya sonrasında staj imkanı da sunmaktadır. Özellikle Kanada ve ABD’de üniversite mezunlarına yönelik postgraduate diploma programlarına katılan öğrenciler o ülkede eğitim aldıkları alanda 1 yıl daha kalıp çalışma izni elde ederler. Alınan pratik eğitimi Kanada veya ABD’de iş deneyimi ile pekiştirmek hem iş becerilerinizi geliştirme anlamında hem de Türkiye’ye dönüşteki iş başvurularınızda çok faydalı olacaktır.