Yurtdışı Eğitimde Türkiye nasıl?

Dünyada hızla artan yurtdışı dil eğitimi sayesinde öğrenciler dünya ekonomisine katkı sağlıyor. Yurtdışında eğitim almayı seçen 4.3 milyon öğrenci sayesinde ülkeler 100 milyar dolar gelir elde ediyor. 2020 yılında ise çok daha yüksek rakamlar ile sektörün büyümesi bekleniyor.

Tüm dünyada durum böyle iken yurtdışı eğitime Türk öğrencilerde her geçen gün artan bir ilgi ile bakıyor. Türkiye, yurtdışında eğitimi seçen öğrenciler ile dünya sıralamasında üst sıralarda yer alırken, yılda 1.5 Milyar Dolar harcıyor. Dünya çapında bu rakam 100 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

Türk Bayrağı2011 OECD raporlarına göre yurtdışı eğitimi seçen öğrenci sayısı dünya genelinde 4,3 milyon’a ulaşmış durumda. 20 yıl öncesinde 1,3 milyon öğrenci kendi ülkesi dışında bir ülkede eğitim almak isterken 2020 yılında bu rakamın 8 milyona ulaşması bekleniyor. Yurt dışı eğitim sektörünün bu hızlı büyüme oranları ile ülkelerin önemli gelir kaynakları arasında yer alması muhtemel görünüyor.

Sadece ülkemizde değil, diğer ülkelerde de iş bulmak için milyonlarca aday ile rekabet etmek gerekiyor. Sadece üniversite mezunu olmak yetmiyor diğer adayların arasından öne çıkarak işverenleri etkilemek için birden fazla yabancı dil bilmek ya da yurtdışında yüksek lisans yapmış olmak gibi özellikler eklemek fayda sağlıyor. Yurtdışında eğitim aldığı süre içinde hem yabancı dilini üst seviyelere çıkartmak hem de okurken yurtdışında staj yapmış olmak CV’lerde farklılık yaratırken iş başvurularında da öne çıkmayı sağlıyor.

Global ekonomide Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcının artması ile yabancı şirketlerde iş bulma olanaklarının bulunması, teknolojik gelişmeler ile birlikte küreselleşme ayrıca ülkemizin birçok ülke ile vizeleri kaldırması yurtdışına daha çok çıkmayı ve dolayısıyla yabancı dil bilmenin önemini ortaya çıkarmış oldu. Bu sayede yurtdışı eğitime olan ilgi arttı ve uluslararası öğrenci trafiği hızlandı.

Yurt dışı eğitimde yıllar içerisinde değişen trendler ile Çin, Rusya, Güney Kore ve Japonya gibi ülkeler öne çıkıyor. Daha önce az gelişmiş ülkeler yerine gelişmiş ülkelere öncelik verirken son yıllarda bu konuda değişim gözleniyor.

Türk öğrenciler yabancı dil eğitiminde İngilizce ve dolayışla İngiltere ve ABD’yi tercih etse de farklı ülkeler de rağbet görüyor. Örneğin Çin’in dünya ekonomisindeki yeri ile birlikte Türk öğrencilerin bu ülkenin dilini öğrenme isteği artmıştır. Asya ülkeleri ile ticaret artması da bu ülkelere talebin artmasını sağlamış bulunuyor. Özellikle Malezya’daki üniversitelerde yabancı dil öğrenme konusunda da artış var.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer