Hemen ücretsiz teklif isteyin

Dil Yeterlilik Sınav Kursları

Uluslararsı alanda işverenler ve dünyanın önde gelen bütün okullarının kabul ettiği yeterlilik sınav kursları mevcuttur. Dil yeterlilik sertifikaları günümüzde hem kariyer hem de eğitim hayatı için kaçınılmaz öğeler haline gelmiştir. Bir dili hangi derecede bildiğinizi uluslararası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamanız istendiğinde ve kendinizi iyi bir derece çıkarabilecek düzeyde görmüyorsanız dilin konuşulduğu bir ülkeye gitmek ve sınava hazırlık kursu almak en iyi çözüm olacaktır. Bu kurslar sınav odakli olacakları için, öğretmenler bu alanda uzmanlaşmış kişiler olacakları için, sınıfda ki bütün öğrenciler aynı hedef doğrultusunda çalıştıkları için, sınavdan yüksek skor elde etmek mümkün olacaktır. Belli tarhihlerde başlayan haftada 20, 25 ve 30 derslik bu programlar dilin temel kurallari ile ilgli bilgilerin yanısıra direk olarak test hazırlığı, test stratejisi ve alıştırmalar şeklinde devam eder.

En yaygın Sınav hazırlık kursları ingilizce dilini destekler.

Bu sınavlar;

IELTS – International English Language Testing System

İngiltere merkezli bir sınavdır. İngiltere, Avustralya başta olmak üzere pek çok ülkedeki üniversiteler ve şirketler tarafından kabul görür. Bu Sınavda İngilizce yazma, okuma, anlama, gramer ve konuşma yetenekleri test edilir. IELTS Sınavı, akademik ağırlıklı olup özelikle İngiltere ve Avustralya’daki hemen hemen bütün dil okullarında bu sınava hazırlık kursları verilir. Her ay yapılan bu sınav için kurslar genelde 4-12 hafta arası devam eder. Akademik Yıl / Sömestır dil kurslarına katılan öğrenciler, kursun bir parçası olarak IELTS Sınav hazırlık seceneğinden de yararlanabilirler.

IELTS sınavı Türkiye’de British Council tarafından her ay 2-3 kez yapılır. İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ise her ay 4 defa sınav düzenlenmektedir.

IELTS sınavlarında not baremi 0 – 9 arasındadır. 6.5 pek çok üniversite tarafından kabul edilen bir derecedir. Ancak, 6.0 ile de kabul eden üniversite bulunabilir. Dünyanın top üniversiteleri 7.0 veya 7.5 – 8.0 skorlarını tercih edebilirler. Üniversite hazırlık programı “ foundation”veren okullar için 5.0 veya 5.5 IELTS neticesi aranır. Alternatif İngiliz üniversiteleri konusunda Türkiye’in en birikimli kurumudur. Üniversite danışmanlarımıza danışmadan üniversite kararı vermeyin.

Aşağıda 0 ile 9 arası her skorun karşılığının neye tekabül ettiğini görebilirsiniz.

9 Expert User
Has fully operational command of the language: appropriate, accurate and fluent with complete understanding.

8 Very Good User
Has fully operational command of the language with only occasional unsystematic inaccuracies and inappropriacies. Misunderstandings may occur in unfamiliar situations. Handles complex detailed argumentation well.

7 Good User
Has operational command of the language, though with occasional inaccuracies, inappropriacies and misunderstandings in some situations. Generally handles complex language well and understands detailed reasoning.

6 Competent User
Has generally effective command of the language despite some inaccuracies, inappropriacies and misunderstandings. Can use and understand fairly complex language, particularly in familiar situations.

5 Modest user
Has partial command of the language, coping with overall meaning in most situations, though is likely to make many mistakes. Should be able to handle basic communication in own field.

4 Limited User
Basic competence is limited to familiar situations. Has frequent problems in using complex language.

3 Extremely Limited Userbr/>Conveys and understands only general meaning in very familiar situations.

2 Intermittent User
No real communication is possible except for the most basic information using isolated words or short formulae in familiar situations and to meet immediate needs.

1 Non User
Essentially has no ability to use the language beyond possibly a few isolated words.

0 Did not attempt the test
No assessable information provided at all.


PTE Academic (Pearson Test of English Academic)

bilgisayar tabanlı bir İngilizce dil testidir. Dünyanın en büyük yayın gurubu olan Penguen Books ve Financial Times gazetesinin bir yan kuruluşu olan PTE A hızla kabul gören bir dil testi olma özelliği taşıyor.
Sınav katılımcılarının öğrenim görecekleri üniversite ve kolejlere İngilizce dil yeterlik seviyelerini kanıtlamak amacıyla kullanılan PTE Academic, dünya çapında birçok kuruluş tarafından tanınmaktadır.
PTE Academic ile ilgili bazı özellikler;
• Esnek – sınava seçeceğiniz gün ve saatlerde girebilirsiniz
• Hızlı – sonuçlar genellikle 5 iş günü içinde açıklanmaktadır
• Yaygın – dünyanın bir çok noktasında sınav merkezleri bulunmaktadır
• Pratik – bir oturuşta 3 saatlik tek sınav rahatlığı vardır
• Sınırsız – 2 yıl boyunca sınırsız sınav alma hakkı

 

IELTS

TOEFLPTE A
Paper BasedComputer BasedInternet Based
7.562726310773 – 79
760025010065 – 72
6.55772339059 – 64
65502137951 – 58
5.55251977143 – 50
55001736135 – 42

TOEFL – Test of English as a Foreign Language

Amerika merkezli bir sinavdir. Amerika’da ki üniversitelerin yanısıra dünyanın pek çok üniversitesinde ve iş hayatında geçelidir. Bu sınava hızırlık kursları ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yenizelanda, Malta ve Güney Afrika’da verilmektedir.20 yıldan fazla bir süredir var olan ve 7.500’ü aşkın üniversitenin, binlerce özel sektör kuruluşunun ve ve bir çok devlet sektörünün tanıdığı bu test uzun süre kağıt üzerinde (paper based test) olarak devam etti. Ancak şu an yeni nesil Internet Based TOEFL test olarak milyonlarca kişinin aşmayı hadeflediği bir sınava dönüştü. Yaklaşık 4 saat süren TOEFL testinde Not tutulmasına izin verilmektedir: adayları her bölümde not tutabilecek ve sorulara cevap verirken bu notlardan faydalanabilecektir. Sınavdan sonra, not tutmak için alınan tüm kağıtlar imha edilmek üzere sınav merkezine teslim edilecektir. Katılımcılar 15 iş günü sonra sonuçlarını online olarak görebileceklerdir. Ayrıca sınav sonucu adaylara posta ile de iletilir.

Yeni Sınav Sisteminde Kompozisyon Yazımı
TOEFL iBT sınavında CBT’dekinden farklı olarak kompozisyonu kağıda yazma seçeneği kaldırılmıştır. Sınav adayları, WRITING bölmünde kompozisyonları sadece bilgisayarda yazabilecektir. Bununla birlikte, eski sistemden farklı olarak, tüm bölümlerde not tutabilme imkanı getirilmiştir. Sınavda not tutmak için kullanılacak kağıtlar sınav merkezi tarafından sağlanacaktır. Dışarıdan kağıt getirilmesi yasaktır. Not tutmak için verilen kağıtlar sınav başlarken dağıtılacak, sınav bitiminde toplanacaktır.

WRITING ve SPEAKING Bölümlerinin Değerlendirilmesi
Reading ve Listening bölümleri doğrudan bilgisayar tarafından değerlendirilirken, Writing ve Speaking bölümleri uzmanlar tarafından değerlendirilecektir. Sınav sırasında kaydedilen konuşma ve yazma cevapları internet üzerinden ETS sınav merkezine gönderilir. Her iki bölümde farklı derecelendirme sistemi kullanılır. Writing bölümünde (her bir writing sorusu için ikişer derecelendirme olmak üzere) dört farklı derecelendirme sistemi uygulanır. Speaking bölümünde (her bir writing sorusu için altışar derecelendirme olmak üzere) on iki farklı derecelendirme sistemi uygulanır.

Writing soruları 0 – 5 puanları arasında, Speaking soruları 0 – 4 puaları arasında derecelendirilir.

120 puan üzerinden değerlendirilen bu sınavda sınav yapısı aşağıdaki gibidir.

BölümSoru SayısıSüre
Reading – 30 PuanHer biri 12-14 sorudan oluşan 3-5 pasaj60-100 Dakika
Listening – 30 PuanHer biri 6 sorudan oluşan 4-6 konferans
Her biri 5 sorudan oluşan 2-3 konuşma
60-90 Dakika
Ara 10 Dakika
Speaking – 30 Puan2 independent (bağımsız) ve 4 integrated (bütünleşik/birleşik) olmak üzere toplam 6 bölüm (soru)20 Dakika
Writing – 30 Puan1 integrated (bütünleşik) bölüm
1 independent (bağımsız) bölüm
20 Dakika
DEVAMINI OKU KISALT