Yeni Zellanda Öğrenci Vizesinde Kolaylık ve Çalışma İzni Geliyor

Yeni Zelanda yüksek öğrenim ve çalışma bakanı Steven Joyce ve göçmenlik bakanı Michael Woodhouse birlikte yaptıkları açıklamada Yeni Zelanda’yi uluslararası öğrenciler için daha cazip bir destinasyon yapmak için çeşitli girişimlerde bulunduklarını ifade ettiler.  Yurtdışından Yeni Zelanda’ye gitmek isteyen öğrencilerin  vize prosedürlerinde yapılan değişikler ile öğrencilerin çalışabilmesinin önü açiliyor.  Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı genel müdürü İzzet Aslantatar, 2015 yılından itibaren uygulanacak değişiklikler ile yurtdışından Yeni Zellanda’ya giden bütün öğrencilerin kaliteli dil kurslarında 14 hafta ve üzeri programlara katılmaları koşulu ile çalışma haklarının genişletileceğini, Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi, master gibi programlara giden öğrencilerin full-time çalışma haklarına sahip olacaklarını. Yeni Zellanda’da doktora (PhD) ve araştırmalı mater (Masters by research) programlarına katılan öğrencilerin ise limitsiz çalışma haklarının olacağını ifade etti.

 

Aslantatar aynı zamanda,  Yeni Zellanda Göçmenlik Kurumu (Immigration New Zealand)  düşük kaliteli (Category 4) dil okullarına kayıt yaptıracak uluslararası öğrencilere bundan sonra vize vermeyerek kaliteli dil okullarını teşvik edeceklerini ve bu sayede Yeni Zelanda da bulunan sadece kaliteli dil okullarının yurtdışından öğrenci almalarının sağlanacağını belirti. Bu uygulamanın Yeni Zelanda’da dil eğitimi kalitesini hızla yükselteceği belirten Aslantatar, yeni Zelanda’nin bu uygulamalar ile yıllık 2.5 milyar doları bulan Eğitim gelirini dahada yükseltmeyi hedeflediğini söyledi.

 

Yeni Zelanda Göçmenlik Kurumu aynı zamanda, Eğitim kurumları ve endüstiri arasında işbirliklerini teşvik ediyor. Bu işbirliklerini başari ile kuran kurumlar yurtdışından gelecek öğrencileri için hızlandırılmış, öncelikli vize haklarına sahip olacaklardır. Bu kurumların öğrencilerinin göçmenlik ile ilgili  tasarruflarından da sorumlu tutulacaklarını belirten Aslantatar, Yeni Zelanda’da eğitim  ile ilgili bilgilerin güvenilir ve kendini sürekli güncelleyen Yurtdışı Eğitim Danışmanlık kurumlarından sağlanması gerektiğini özellikle vurgu yaptı.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer