Yeni Zelanda’da Üniversite Okumak

Yeni Zelanda Üniversiteleri

Yeni Zelanda’da toplam 8 tane üniversite vardır ve bunların tamamı devlet okuludur. Yeni Zelanda gibi harikulade doğa güzelliklerine sahip bir ülkede eğitim almak, öğrencileri cezbeden etkenlerden biridir. Türkiye’de lise eğitimini tamamlayan ve Yeni Zelanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, öncelikle 1 yıl foundation (akademik hazırlık) programına katılırlar ve lisans programlarına hazırlanırlar. Foundation programları öncelikle İngilizce seviyesi üniversitede akademik eğitim almak için yeterli olmayan öğrenciler içindir. Fakat öğrenciler İngilizce programıyla birlikte üniversitede okuyacakları ana bölümle ilgili dersleri de Foundation programı içinde almaya başlarlar. Yeni Zelanda’da Foundation programları genellikle Eylül ve Şubat aylarında başlar ve tamamlandıktan sonra öğrenciler lisans eğitimlerine geçiş yapabilirler.

yeni-zelanda-1

Yeni Zelanda Üniversitelerine Kabul Kriterleri

Foundation programı sonrasında Yeni Zelanda’da lisans programları tercih edilen bölüme göre 3 ya da 4 yıl sürmektedir. Tıp vb. bölümlerde bu süre 6 yıldır. Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi Mart ayında başlayıp, Kasım ayına kadar devam eder. Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi 2 sömestre halinde sunulur. Bilindiği üzere, her okulun farklı başvuru koşulları vardır. Burada okulların baktıkları en temel kriterler; öğrencinin akademik ortalaması ve yabancı dil düzeyidir. Yeni Zelanda üniversiteleri İngilizce bakımından IELTS ve TOEFL başta olmak üzere uluslararası geçerliliğe sahip İngilizce sınavlarını kabul ederler. İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler, aynı üniversitede İngilizce dil programına katılabilir ya da ana programdan önce ayrı bir İngilizce dil okuluna katılabilirler.

Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans ve Doktora

Yeni Zelanda’da yüksek lisans programları genellikle 2 yıl sürer. Yeni Zelanda’da 2 yıl yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, belli koşullar altında çalışma iznine müracaat edebilirler.

Yeni Zelanda’daki üniversiteler öğrencilere sosyal anlamda birçok kapalı ve açık hava etkinliği sunarlar. Yeni Zelanda yüksek lisans programlarının çeşitliliği bakımından birçok seçenek sunar: MBA, mühendisliğin birçok dalı, turizm ve mimarlık alanları gibi geniş bir yelpazeye sahip olan Yeni Zelanda, burslar konusunda da oldukça cömert bir ülkedir. Özellikle akademisyen olmayı planlayan öğrenciler, lisans akademik ortalamaları yüksekse Yeni Zelanda’da birçok üniversiteye başvurabilirler.

Yeni Zelanda’yı doktora eğitimi için cazip kılan faktörlerin başında yerli ve yabancı öğrencilerin doktora programlarında aynı ücreti ödüyor olmaları gelir. Yeni Zelanda’da doktora yapacak bir Türk öğrenci Yeni Zelandalı öğrenciyle aynı okul harcını öder.

yeni-zelanda-2

Yeni Zelanda Üniversitelerine Başvuru Evrakları

Yeni Zelanda yüksek lisans programları her ülke gibi başvuru koşullarında ve belgelerinde değişkenlik gösterebilir. Başlıca başvuru belgelerine bakacak olursak; mezun olduğunuz üniversiteden almış olduğunuz not dökümü, mezuniyet belgeniz, IELTS sınavından en az 6,5 veya TOEFL sınavından en az 90 aldığınızı gösteren sınav belgeniz, eğitim ve iş tecrübelerinizi içeren CV, akademik ve profesyonel referans mektupları, niyet mektubu başvuru belgeleri arasındadır.

Yeni Zelanda’da eğitim alan yabancı öğrenciler haftada 15 saat part-time olarak çalışabilirler. Tabii 6 aydan uzun bir programa kayıt yaptırmış olmak bunun şartlarından biridir. Bir diğer şart ise İngilizce yeterliliğinizi ispatlıyor olmanızdır.

Yeni Zelanda’da eğitimle ilgili daha fazla bilgi ve profesyonel danışman desteği için bizimle her zaman temasa geçebilirsiniz.

Ali Işıl & Sena Yumru