Yabancı Dil Öğrenmekten Korkmayın

Sadece iyi bir kariyer için değil, sosyal hayatta daha aktif olabilmek ve artık globalleşen dünyaya dahil olabilmek için yabancı dil bilmek çok büyük önem arz ediyor. Günümüzde artık internette birçok terim yabancı dilde yer buluyor ve birçok kelime kullanım çokluğu ile dağarcığımıza ekleniyor.

İş hayatındaki rekabet ise öyle bir hale geldi ki, ikinci dil bile aranan kriterler arasında yer alıyor. Böyle bir durumda dil öğrenmek zorunlu bir hale geliyor. Aynı zamanda sadece bireysel olarak değil ulusal anlamda da düşündüğümüzde yabancı dil bilmek zorunluluk gibi algılanıyor. Çünkü uluslararası şirketler yatırım yapmayı düşündükleri ülkenin ekonomisini incelerken bir yandan da İngilizce konuşabilen kişi oranını da değerlendirmektedirler.

Durum böyleyken yabancı dil öğrenmek için neler yapabiliriz? Okulda aldığımız temel yabancı dil eğitiminin yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. O zaman yaşadığınız bölgedeki özel kurslar, ya da yabancı bir ülkede dil eğitimi almak gibi alternatifleri mi değerlendireceğiz? Yabancı dili sadece öğrenmek değil, sürekli tekrar etmek yani konuşmak çok önemlidir. Kaç yaşında olduğunuz ya da bu eğitim için bütçenizden eksilecek parayı değil buna ne kadar ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Eğer gereksiniminizi doğru belirlerseniz kendinize ona göre bir yol çizer ve bu yönde yapılması gerekenleri araştırırsınız. Belki de ihtiyacınız olan dil bilgisi için korktuğunuz kadar harcama yapmanız gerekmiyordur.

Elinizde minik bir sözlük sürekli bulunsun. Ne anlama geldiğini bilmediğiniz kelimelerde hemen açıp bakın. Sonra da o kelimeyi sık sık kullanın.

Gerçekten düzenli çalışmak çok önemlidir, günlük bir program çıkartın ve kısa sürede olsa her gün vakit ayırarak çalışın.

Bol bol yabancı dizi izleyin, mümkün olduğu kadar alt yazıya bakmayın, anlamak için kendinizi zorlayın. Konsantre olun ve dikkatle izleyin. Görüntüler size anlamanızda yardımcı olacaktır.

Yakınınızda uygun fiyatlı bir dil kursu varsa gidin, seviyenize göre bir sınıfta mutlaka fayda görürsünüz. Hem de yabancı dil eğitimi için çokça para harcamamış olursunuz.

Yine sizin seviyenize uygun yabancı dilde yazılmış kitaplardan edinin. Okumaya çalışın.

Aksanınızın çok iyi olmadığını, düzgün telaffuz edemediğinizi düşünebilirsiniz, bu çok önemli bir konu değil, zamanla kendinizi geliştirirsiniz. Dili konuştukça düzelecektir.

Maddi olarak bir kursa gitmek size külfet olacaksa online eğitimleri araştırın. İnternet üzerinden biraz vakit ayırarak dil öğrenebilirsiniz.

Eğer parasal açıdan bir sıkıntınız yoksa mutlaka yurtdışında dil eğitimi seçeneğini değerlendirin. İhtiyacınıza göre süre ve ülke seçimi yapabilirsiniz.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer