Yabancı Dil Bilmenin Gerekliliği

Yabancı dil bilmenin gerekliliği konusunda birçok sebep sıralayabiliriz. Hele ki günümüzde; yabancı dil bilmemek; kariyer hayatınızın olumsuz etkilenmesinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bundan seneler evvel; şimdiki gibi bir durum söz konusu değildi. İyi bir yerlere gelebilmek, terfi alabilmek, iyi paralar kazanabilmek için bir dili çok iyi bilmenize ve hatta bilmenize bile gerek yoktu, işinizi iyi yapmanız yeterliydi. Ancak şimdi küreselleşen dünyada, ilk önemli kıstas dil bilmek oldu. Alanınızda çok başarılı dahi olsanız; dil bilmiyorsanız o işi almanız, o işe girmeniz mümkün olmuyor.

Bunun en büyük birinci sebebi az evvel de belirttiğimiz gibi globalleşme; ikinci sebebi ise; iş yerlerinin yabancı şirketlerle kurdukları ortaklıklar. Bu noktada iki ya da üç dil bilmek elbette çok önemli. Ancak konuştuğunuz dil dışında öğreneceğiniz ilk dilin İngilizce olması büyük önem taşıyor. Tüm içeriklerin, internetteki tüm paylaşımların büyük bir oranı İngilizce, bu içeriklere erişim her ne kadar bir tık kadar kolay ise; bu bilgileri anlamak da dil bilmenize bağlı oluyor. Hangi dili ne derece bilmeniz gerektiğini ise elbette çalıştığınız iş yeri, yaşam standartlarınız belirliyor. Bazı iş yerleri işe alım süreçlerinde ana dili gibi İngilizce konuşan kişileri seçebiliyor. Bazıları için ise o dili anlamanız kendinizi ifade edebilmeniz yeterli oluyor. Ancak her iki şekilde de İngilizceyi tamamen biliyor olmak büyük bir avantaj elbette.

İngilizce dışında başka hangi dili öğrenmeniz gerektiği ise; yine alanınıza, çalışacağınız sektöre göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin; ticaret ile uğraşan bir firmaya sahipsiniz ya da böyle bir firmada çalışıyorsunuz; bu noktada Çince öğrenmeniz gerekecektir. Ancak hangi dili öğrenirseniz öğrenin; dil öğrenmenin sürekli tekrar istediğiniz unutmamalısınız. Kişilerin çok sık yaptıkları bir hata da; o dili öğrendiğini düşünüp, dil üzerine çalışmalar yapmamalarıdır. Öğrendim ya da biliyorum deyip, kenara çekildiğinizde bildiklerinizi uygulama konusunda büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. O sebeple; yabancı arkadaşlıklar bilginizi taze tutmanızda büyük önem taşır. İngilizce makaleler okumak, yurtdışı seyahatlerinde bulunmak, filmler izlemek dili daha iyi öğrenmenizi, öğrendiklerinizi ise; daha güçlü pekiştirmenizi sağlayacaktır.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer