Yararlı Bilgiler

yararli-bilgiler-work and travel- AlternatifAmerika’da Çalışma 

Takım Çalışması
Amerikan toplumu grup desteğine tarihsel bir bağlılık göstermektedir. Amerikalar daima işyerlerinde “takım çalışması” söylemini kullanırlar ve bu atmosfere uyum sağlayabilmeniz önemlidir. İş arkadaşlarınıza yardım edin ve sorunuz olduğunda yardım istemekten asla çekinmeyin. İşvereniniz sizden çalışma tanımınız dışında işler isteyebilir. Bu normal bir durumdur. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Bu ekstra işinizin karşılığında işvereniniz kişisel istekleriniz için daha da anlayışlı olacaktır.Dakiklik
İşvereniniz üzerinde iyi bir etki bırakması açısında dakik olmak önemlidir ve bir avantajdır. Eğer daima geç kalırsanız işini ciddiye almayan biri olarak görülürsünüz. İş saatlerinizde yaptığınız konuşmaları kısa tutmalısınız. İş arkadaşlarınızı boş zamanlarınızda tanımak için çok vaktiniz olacaktır.Giyim ve Davranış
İş görüşmeniz sırasında işinizdeki giyim kuralları hakkında bilgi isteyin. Genellikle iş kontratınızda bu bilgiler size verilecektir.
İletişim
İşteki iletişim aynı zamanda beden dilini de içerir. Her ofis kendi çevresine ve davranış biçimlerine sahiptir. Örneğin iş arkadaşlarınıza çok yakın durmak yanlış bir etki bırakabilir.
Amerikalılar sık sık el sıkışırlar ancak karşılama olarak yanaktan öpüşmezler. Elleri güvenli ve sıkı bir şekilde sıkmalısınız. Çok sessiz olmamaya çalışın, Amerikalılar duygusal tepkilerini saklamayı sevmezler ve sizin arkadaşça olmadığınızı düşünebilirler.
Süpervizörler yakın arkadaşlarınızla paylaştığınız gibi sizinle kişisel bilgiler paylaşabilirler. Ayrıca ilk isimleri ile onları çağırmanızı isteyebilirler. İşte sosyal bir ortam yaygındır ve patronunuz da sık sık katılacaktır. İş yerinde arkadaşlarınızla olan samimiyetinizin dışında, sizden beklenen işinizi en iyi şekilde yapmanız ve doğru şekilde davranmanız çok önemlidir.
Fazla Mesai
Yeni bir çalışan olarak sizden ekstra saatlerde çalışmanız istenebilir. Birçok şirket ekstra saatler için normal çalışma saatinin bir buçuk katını öder. İşvereninize şirketinizdeki mesai ücretlerini sorun çünkü eyaletten eyalete farklılık gösterebilirler. Eyaletlerdeki ücret bilgilerine bakmak isterseniz www.dol.gov adresinde, sıkça sorulan sorulara bakabilirsiniz.
İşyerinizdeki Problemler
Eğer süpervizörünüz ya da herhangi bir iş arkadaşınız ile ilgili problemleriniz varsa en profesyonel şekilde çözmeye çalışın. Yeni bir çalışan olduğunuz için iş arkadaşlarınızın daha önceden yaşadığı problemleri yaşayabilirsiniz. Onlarla bu problemlerinizi konuşun. Bu problemleri daha hızlı ve zararsız bir şekilde çözmenize yardımcı olabilirler. Herhangi bir işte hoşlanmayacağınız ve onlarla çalışmanın zor olacağını düşündüğünüz insanlarla tanışabilirsiniz. Bu kişi ile direk olarak konuşmak probleminize çözüm olabilir. Konuşmak istenmeyen durumların ortaya çıkmasına engel olacaktır.İşteki Hak ve Sorumluluklarınız
Sezonluk bir eleman olarak, herhangi bir Amerikalı çalışan ile aynı haklara sahipsiniz.
Amerikalı işverenler ve çalışanları genellikle sözleşme imzalamazlar ve bu nedenle işverenler çalışanları istediği zaman işten atıp istediği zaman işe alabilir. Tatiller, hastalık, sağlık sigortası işverenler tarafından dönemsel Work&Travel çalışanları için nadiren sağlanır.İşyeri Güvenliği
Tüm işverenler çalışanlarına Mesleki sağlık ve Güvenlik Kanunu’na göre ciddi rahatsızlıklara ya da ölümlere yol açabilecek tehlikelere karşı korumak zorundadırlar.
Irk Ayrımcılığı ve Cinsel Taciz
Cinsel taciz ve ırk ayrımcılığının Amerika’da çok önemli konular olduğunu unutmayın. Amerikan işverenleri bu tip şikayetler ile ilgili prosedür, ve uygulamalar koymuşlardır. İşyerinizde böyle bir olaya maruz kaldığınızı hissederseniz, işvereninizin koyduğu prosedürleri şikâyetiniz için tamamlamanız gereklidir. Eğer şikayetiniz işvereniniz tarafından giderilemiyorsa Amerika İş Fırsatları Komisyonu (1–800–669–4000) ile yardım için bağlantıya geçin.
Unutmayın ki sizin diğer iş arkadaşlarınıza karşı olan hareketleriniz de aynı yasalar karşısında cinsel taciz ya da ırk ayrımcılığı olarak suç sayılabilir! Eğer Amerika’da neyin uygun olup olmadığını bilmiyorsanız lütfen patronunuza danışın.
Uyuşturucu Testi
İşverenler çalışanlarının uyuşturucu testinden geçmesini isteme hakkına sahiptirler. Çalışanlar, işe başlamadan önce olabileceği gibi, çalıştıkları zaman sürecinde de bu teste tabi tutulabilirler. Eğer uyuşturucu testinden olumsuz sonuç alırsanız işvereniniz sizi işten çıkaracaktır.
Maaşınız ve Maaş Çekiniz
Yasalar işi bırakmaya karar verdiğiniz güne dek çalıştığınız her saat için maaş almanız gerektiğini belirtir. Birçok iş için Amerikan hükümeti minimum saat başı 5.15$ belirlemiştir. Ancak yasa, maaşınızın çoğunluğunun bahşişler ile sağlandığı ya da kalacak yer için para ödemeniz gerektiği durumlarda farklılık gösterebilir. Eğer özel bir durum ile ilgili sorularınız varsa Department of Labour ile bağlantıya geçin. Kazanabileceğiniz maksimum para limiti yoktur.
Ödeme
Maaşınızı genellikle haftalık, ya da bazı durumlarda ayda 2 kerede alabilirsiniz. Toplam maaşınızdan vergiler düşüldüğü için daima almanız gerekenden daha az alacaksınız. Eğer sorularınız varsa patronunuz ile konuşun. İşvereniniz size maaş dökümü verecektir, tam olarak kazandığınız parayı ve düşülen vergiyi açıklayan bu rapor ödeme makbuzu olarak da bilinir. Work&Travel katılımcısı olarak Sosyal Güvenlik, sağlık ve FUTA vergilerinin maaşınızdan kesilmemesi gerektiğini unutmayın. İşvereninizle olan anlaşmanıza bağlı olarak üniforma, konut, üyelik ve iş ile ilgili diğer ayrıntılar maaşınızdan kesilebilir. İlk maaş çekinizi aldıktan sonra işvereninizin hata yapmadığına emin olun.
Kazandığınız Para
Yaptığınız iş için hak ettiğiniz ücreti almanız çok önemlidir. Bazen Sosyal Güvenlik ile ilgili olarak, yanlış hesaplamalar ve maalesef işveren sahtekârlıkları olmaktadır. Bu nedenle kazandığınız paranın size ödendiğinden emin olmalısınız. Aşağıdaki noktalar size yardımcı olacaktır:
1.      Çalıştığınız Saatlerin Kaydını Tutun
Normalde şirketlerde çalıştığınız saatleri belgelemek için “zaman kartları” kullanmanızı isteyebilir. Eğer saatlerinizin tutulduğu resmi bir belge yoksa kendi kaydınızı tutmak zorundasınız. İşvereninizden size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Hazırladığınız zaman tablonuzu haftalık olarak işvereninize onaylatmanızı ve imzalatmanızı tavsiye ederiz.
2.      Maaş Dökümlerinizin Kopyalarını Çıkartın ve Saklayın
Maaş çekiniz ile birlikte, saat başı maaşınızı ve hangi vergileri ödediğinizi belirten bir maaş dökümü alacaksınız. Herhangi bir problemin oluşabilme ihtimaline karşılık bu belgeleri saklamanız önemlidir.
3.      Eğer Paranız Ödenmiyorsa, BİRŞEYLER YAPIN!
İşe başladığınızda işvereninize ödeme günlerini sorun. Eğer ödeme gününde maaşınızı almadıysanız, neden olduğunu araştırın. Eğer saatleriniz ya da Sosyal Güvenlik numaranız ile ilgili bir karışıklık olduğuna inanıyorsanız, ödeme almadan daha fazla saat çalışmak yerine bunun nedenini belirlemeye çalışın..
4.      Maaşınızı Almak İçin Son Dakikaya Kadar Beklemeyin
Eğer haftalık iki haftalık ya da aylık olarak ödeme almıyorsanız, maaşınızı almak için uçuş gününüze kadar beklemeyin. Unutmayın ki çalıştığınız saatleri kanıtlayacak olan bir belge bu konuda çok yardımcı olacaktır.
5.      Eğer İşvereniniz Size Konaklama Sağlıyorsa Bunun Size Ne Kadara Mal Olduğundan Emin Olun.
Bu özellikle işvereniniz bunun parasını direk olarak maaşınızdan kesiyorsa önemlidir!
  
Geçici Olarak İşten Çıkarılma ve Kovulmalar
Birçok sebepten dolayı geçici olarak (iş az olduğu için işten çıkartılma) işten çıkarılabilirsiniz, bu işyerinizdeki performansla ilgili olmayabilir. Bu tür durumlar genellikle şirketin finansal durumunun kötüye gitmesi ile ilgilidir. İşten çıkartılmadan önce size bir bilgi verilir.
Eğer kovulduysanız, bu şirketin sizin çalışmanızdan memnun kalmadığı içindir. Yeterli/gerekli yeteneklerin olmaması sebebi ile kovulmalar nadiren yaşanır. İnsanlar genellikle işbirliği içinde çalışamadıklarından ya da disiplinsiz oldukları için kovulurlar. Eğer yanlış bir şey yaptıysanız, durumun daha da kötüye gitmemesi için genellikle bu size söylenecektir. Eğer kovulursanız ya da geçici bir süre işten çıkarılırsanız derhal vize sponsorunuza bildirmelisiniz. Eğer geçerli bir sebepten dolayı kovulduysanız, vize sponsorunuz programı bırakmanızı ve eve dönmenizi isteyecektir.
İşi Bırakıp Eve Dönmeden Önce: İşinizdeki Son Gününüz
İşinizi bırakmadan önce işvereniniz ile herhangi bir sorun yaşamamanız için, aşağıdaki talimatları takip edin:— Son maaş ve çekinizi AYRILMADAN önce isteyin.
— İşvereniniz size çalışmanızın bir parçası olarak konaklama sağladıysa, depozitonuzu AYRILMADAN önce geri isteyin.
— İşvereninize son maaş çekinizi ne zaman alabileceğinizi ve ödemeyi nasıl alacağınızı sorun. (maaş çeki, havale, para talimatı vb.)
— İşvereninizin kontakt bilgilerini saklayın: yetkili isim, posta adresi, telefon ve fax numarası, email adresi.
— İşvereninize posta alabileceğiniz bir adres bırakın. İşvereniniz size yılsonunda vergi iadeniz için gerekli formları gönderecektir.
İŞYERİ KURALLARI
 İş saatleri ve çalışma koşulları ile ilgili temel bilgiler:
1.Minimum alınacak saat ücreti 5,25$ dan başlar.
2.Eğer bahşişli bir işte çalışıyorsanız genellikle ücret 2–3,5 USD arasındadır ancak bahşişlerle kazancınız çoğu zaman saatte 5,25 USD i de geçer ve ummadığınız bir birikim yapma imkânınız olur.
3.Haftada ortalama 30-45 saat çalışılır. Sezon yüksekliği nedeni ile işvereniniz sizden fazla mesai isteyebilir ya da tam tersi durumla karşılaşabilirsiniz. Bu ne ALTERNATİF ne de Amerikalı partnerimizin kontrolünde olan bir durumdur. ABD’de çalışma düzeni saat üzerine kuruludur ve çalıştığınız saat kadar ücret alırsınız.
4.Program süresi; WAT programına 3 ay ile 4 ay arasında bir süre için katılınabilir. Programa başlanabilecek en erken tarih 15 Mayıs; en geç tarih ise 30 Haziran’dır. Çalışma süresi bittikten sonra, programı başarıyla tamamlayan WAT katılanları 1 ay boyunca yalnızca gezmek için ABD’de kalabilirler.
5.Overtime (fazla mesai) birçok öğrencinin istediği bir şeydir. Bunu elde etmenin en güzel yolu işvereninizle uyumlu olmanız kendinizi sevdirmeniz ve beğenilerini kazanmanızdır. Bunun için patronunuza daha fazla çalışmak istediğinizi mutlaka söyleyin. Bu imkan başkalarına sunulup size sunulmuyorsa sakın olumsuz davranışlarda bulunmayın bu sizi daha itici hale sokacaktır.
6.Bazı işyerlerinin kendilerine özel kuralları vardır. Bunları dikkatle okuyun. Bu kurallara %100 uymak zorundasınız. Unutmayın işveren her zaman haklıdır. Kurallara uymadığınız takdirde işten atılabilirsiniz. Ve bu yüzden Amerika’yı hemen terk etmeniz gerekecektir.
7.Birçok işyerinin özel üniformaları olabilir ama özel üniformaları yoksa bile sizden tüm çalışanlarla aynı uyumda giyinmeniz istenecektir. Örn;  bej rengi pantolon ve beyaz spor ayakkabı giymeniz istenebilir. Bazı işyerleri size logolarının basılı olduğu t-shirt temin edebilir ya da sizden bunu ücretini isteyebilir!
8.Bazı işyerlerinde bahşişler toplanır ve dağıtılır. Bazen eşit olarak bazen de mevkiinize göre oranlarla dağıtılır.
9.İşinize başladığınız ilk gün sizin için oldukça zor olabilir. Yapmanız gereken sizden ne istendiğini tam olarak anlayana kadar sormak ve açıklamaları iyice dinlemek olacaktır. Lütfen hoşgörülü ve sabırlı olun. Alışmanız fazla sürmez.
10.İşyerinizde iletişim konusunda en önemli kuralınız nazik olmak, uygun dille konuşmak, lütfen ve teşekkür ederim demeyi unutmayın!
11.Çevrenizde iş olanakları var ise isteyen her zaman için ikinci bir işte çalışabilir, yasaldır. Ancak ikinci işiniz, birinci işinizi riske atmayacak şekilde olmalıdır ve esas işvereninizden izin almalısınız. Ancak ikinci işinizi siz kendi imkânlarınızla bulursunuz. “Help Wanted” yazan yerlere sormanız size yardımcı olacaktır.
12.Ancak işvereniniz size söz verdiği çalışma koşullarını sağlamıyor, kötü muamele yapıyorsa yerel danışmanınızı veya sponsor kurumu aramanız gerekir.
13.ABD’de işverenler genellikle küpe, piercing ya da görünür yerlerdeki dövmeleri hoş görmeyebilir.
Erkeklerde uzun saç, sakal istenmeyebilir. Tüm bunlar size verilen iş kontratınızda yazacaktır
14.İşyerinde, çalışma sırasında sigara içemezsiniz.
15.İşveren ödemeleri her hafta ya da 15 günde bir yapar. Bu ödemeler paycheckler ile yapılır. Bankalar yada bazı ödeme noktaları az bir komisyonla çekinizi bozarlar. Bu paychecklerden geri kalan koçanı daha sonra vergi iadesi için kullanmak üzere saklayınız. Ayrıca paychecklerinizi zarfa koyarak banka ATM ‘ye atarsanız hesabınıza otomatik olarak yüklenecektir.(tabi bankada hesabınız varsa)
16.Müşterilere daima değer verin ve gülümseyin! Unutmayın ne olursa olsun sonunda müşteri haklıdır denilecektir!
17.Sorumsuzca davranmayın. Sudan bahanelerle işe gitmezlik yapmayın.
18.İzin almak istediğiniz günleri en az 1 hafta önceden belirtin. Çünkü her hafta vardiyalı program yenilenecektir.

Gidiş ve Dönüş Hazırlıkları

ÇANTANIZI HAZIRLAMAYA BAŞLAMADAN  
 Seyahat ederken bagajınız ne kadar hafif olursa hareket kabiliyetinizin o kadar çok olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bavul, çanta ve taşıma amaçlı kullandığınız şeylerin sağlamlığı da yolda perişan olmamanız için gerekli koşullardan bir başkasıdır. Bu arada ne olur ne olmaz diye düşünerek bavul, çanta ve her ne eşyanız varsa gerektiği takdirde kolayca açılabilmesi ve dağılmadan içinden bir şeylerin alınabilmesi önemlidir. Eşyalarınızı yerleştirirken buna dikkat etmeniz yararınızadır. Uçakla seyahat ederken en ideal bagaj 1 adet bavul ve 1 el çantasıdır. Yapacağınız alışverişler için yanınızda ekstra boş bir bavul götürmenizi tavsiye ederiz. Uzun bir seyahat olsa bile bu limitleri aşmamaya çalışın. Kısa süreli ve çok fazla dolaşmanızın gerektiği durumlarda sırt çantaları idealdir. Bavullarda dikkat edilmesi gereken başlıca özellik sağlamlıktır. Su geçirmeyen cinsten materyalden üretilmiş olması sizlerin yararına olacaktır. Özellikle hava alanlarındaki yürüyen bant sistemlerinde hem bavulunuz zarar görebilir hem de eşyalarınız dökülüp saçılabilir. Bavulunuzun güvenliği açısından küçük kilitler takabilirsiniz ama havaalanında bagaja vermeden önce kilitli kalmalarının bir mahsuru olup olmadığını sormanız gerek çünkü acil durumlarda bazen kırmak zorunda kalabiliyorlar.
**Ayrıca bavulunuzun üzerine isim ve adres kartınızı takmayı sakın unutmayın.( Hem Amerika adresinizi hem Türkiye adresinizi yazınız.)
Yanınızda bulunması gerekenler:
         1. Pasaportunuz
        2. DS formunuz
         3. Çalışacağınız yerin adresi
         4. Konaklama adresiniz
       5.İş yerleştirme bilgi formunuz
        6.Nüfus cüzdanınız ve varsa ehliyetiniz
        7.Kalem
       8.Sözlük
Giyecekler:
 Giyecek seçiminde tabii ki renk seçimi ve renk uyumu size kalmış ancak fonksiyonel olmasına dikkat ediniz. Fonksiyonellikten kastımız ütü gerektirmemesi, çabuk kuruma özelliği, kir tutmayan giyecekler olarak sıralanabilir. Bunlara ek olarak ayakkabı, sandalet tarzı şeyleri de seçerken mümkün mertebe her kıyafetinizle giyebileceğiniz tarzda sağlam, rahat ve kullanışlı şeyleri tercih etmeye çalışın. Size tavsiyemiz gideceğiniz eyaletin genel hava durumunu inceleyip karışılacağınız hava şartlarına göre giyecek almanızdır. Amerika’nın kuzeyi serin olabileceğinden yanınıza hırka, sweat türü sizi sıcak tutacak giyecek almalısınız. Ayrıca örn; Florida gibi bir eyaletin tropik iklimi nedeniyle maruz kalabileceğiniz yağmur için yanınıza yağmurluk ve şemsiye almanızı tavsiye ederiz. Gideceğiniz eyalet nasıl olursa olsun yanınızda mutlaka bir kot mont, hırka türü bir giyecek bulundurunuz. Plajı olan ya da havuzu olan bir yere gidiyorsanız mayonuzu almayı unutmayın! İş yerinizde genellikle işvereniniz beyaz renkli spor ayakkabı giymenizi tercih edecektir. Ayrıca yanınızda yedek olarak spor ayakkabı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü işyerinizde kullandığınızdan deforme olabilir. Bunun yanı sıra 1–2 çift sandalet götürmenizde rahatınız açısından uygun olacaktır. Haftanın en az 5 günü çalışacağınızdan yanınıza aldığınız kıyafetleri giymeye vakit bulamaya bilirsiniz. Ayrıca Amerikan insanları genelde sade ve rahat giyinmeyi sevdiklerinden bazen yanınıza aldığın kıyafetlerin abartı olduğunu görebilir ve boşu boşuna yer kapladığını fark edebilirsiniz. Bu yüzden yanınızda tüm gardırobunuzu taşımanıza gerek yok. Ayrıca orada yapacağınız alışverişi hesap ederek bavulunuza az giyecek ve eşya almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bavulunuzda yer kalmayabilir ya da ağır bagajdan dolayı havaalanında ekstra fark ödeyebilirsiniz.
**Ayrıca uçağa binerken yanınıza kabin boy olarak tasvir edilen bir bagaj bulundurabilirsiniz. Bunun boyutları için mutlaka anlaştığınız havayolu şirketinin talimatlarına bakınız. Bu el bagajınıza bavulunuzun kaybolması halinde sizi birkaç gün idare edebilecek 1–2 t-shirt, şort ya da pantolon, terlik ya da ayakkabı, havlu bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra uçakta klimadan dolayı üşüyebileceğinizi göz önünde bulundurup yanınıza mont tarzı bir giyecek alınız.
 
 
Diğerleri:
Sabahları erken kalkmanız gerek bir işiniz olmasına karşı yanınızda bir çalar saat bulundurun. Güneş gözlüğünüzü, eğer kullanıyorsanız yedek lens ve solüsyonlarınızı, gözlüğünüzün kırılmasına karşı yedeği ya da ölçümlerinizi unutmayın. Günlük hayatta kullanacağınız şeyler örneğin; tarak, makas, özel tuvalet ve takı malzemeleriniz, diş fırçası, seyahat boyu dikiş setiniz, traş takımınız, parfüm, ilaç( örn; vitamin, ağrı kesici, antibiyotik),  mp3 player, radyo, CD player, Cep telefonunuz ve şarj aletiniz, fotoğraf makineniz ve fotoğraf makinenizle birlikte birkaç film yanınızda bulundurmaya çalışın. Normalde fotoğraf çekme/çektirme alışkanlığınız olmasa da küçük bir fotoğraf makinesine sandığınızdan çok ihtiyacınız olabilir. Yalnız bunlar için adaptör bulmanız gerekecektir. Çünkü ABD’de volt 110’dur ve priz uçları farklıdır.
Yanınıza her ihtimale karşı ülkemizi tanıtan ufak hediyeler götürmeniz yerinde olacaktır. Sizi evine yemeğe davet eden birine, gittiğiniz yerde samimiyetinizi ilerlettiğiniz arkadaşlarınıza veya sırf içinizden geldiği için insanlara verebileceğiniz ufak hediyeler mevcut dostluklarınızın ebedileşmesine yardımcı olacaktır. Turistik dükkânlarda gördüğünüz şeyler örnek olabilir. Bunun yanı sıra aile ya da arkadaşlarınızla olan bir albüm Türkiye’yi tanıtıcı resimlerde içerirse çok uygun olacaktır. Yanınızda ayrıca ufak bir sözlük, not defteri, ajanda bulundurmanızı tavsiye ederiz.
*UÇTUĞUNUZ ÜLKENİN GÜMRÜK SINIRLAMALARINI VE UÇTUĞUNUZ FİRMANIN BAGAJ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ   (KİLO VEYA EBAT SINIRLAMALARINI) BİLETİNİZİ ALIR ALMAZ LÜTFEN KONTROL EDİNİZ.
BAGAJINIZDA BULUNMASIN!
 Uçak bagajlarında (yanınıza aldıklarınızı değil içeriye verdiğiniz bagajı kastediyoruz) taşıyabileceğiniz eşyalarda sınırlamalar getirilmiştir. Gerçi uçak biletinizde de yer alan bu bilgiler çok genel ve tüm firmalar için aynıdır ancak uçak biletinizi aldığınızda tekrar kontrol etmenizde fayda vardır.
— Sıkıştırılmış gazların tamamı  yanıcı, yanmaz veya zehirli olup olmamasına bakılıp bakılmaksızın bavulunuzda taşınamaz.
— Her tür patlayıcı madde, cephane, havai fişek, işaret fişekleri, ateşli silahlar bavulunuzda taşınamaz.
— Yanıcı sıvı ya da  katı maddeler taşınamaz. ( Kibrit de dahil kolay yanan veya tutuşan maddelerin tamamı.)
— Tahriş edici maddeler oksidasyona neden olan maddeler (ağrıtıcı tozlar ve oksijenli sular) taşınamaz.
— Zehirler taşınamaz.
— Radyoaktif maddeler taşınamaz.
— Diğer kısıtlamalı maddeler ( cıva ve benzeri manyetik maddeler, sivri uçlu aletler) taşınamaz.
— Sportif amaçlı cephane sadece uçtuğunuz hava yolunun izni ile taşınabilir.
Yukarıda yazılanlar genellikle biletlerinizin de arkasında yazan uçak bagajlarına alınması sakıncalı maddelerdir. Hatta bir kısmı günlük hayatta normalde de taşınmayan maddelerdir. Bunun dışında tavsiyelerimiz;
— İlaçlarınızı (aspirin, vitaminler ve sakarin tarzı tatlandırıcılarla basit ağrı kesici tarzı ilaçlar hariç) reçeteleriyle birlikte almanızda fayda var.
— Sigara ve alkollü içecekler konusunda yasal limitleri aşmasanız iyi olur.
— Kokmayan ve akmayan gıda maddelerini de götürülebilirsiniz. (Örn; size kısa süre için yetecek kadar olan kuruyemiş,  sucuk, konserve, baharat vs)
– Ancak,  sizin kısa süreli kullanımınızı aşan ve satılabilecek niteliklerde olan eşyalar, (bir kaç karton sigara, birkaç şişe içki, birden fazla fotoğraf makinesi, birden fazla video kayıt cihazı, bir kişinin kısa sürede tüketebileceğinden fazla olan kullanılmamış giyim eşyaları, satılabilecek veya hediye olarak dağıtılabilecek diğer değerli eşyalar) sınırdan girerken gümrüğe tabi olabilir.
— Çok iyi tanıdığınız kişiler olmadığı sürece, havaalanında eşya paylaşmayı veya yanlarında bulunan gümrük fazlası bazı valizleri sizin adınıza kaydettirmek isteyenlerin teklifini kabul etmeyin. Bu valiz veya eşyaların içinde, Polis kontrolü esnasında uyuşturucu madde veya diğer yasa dışı yayın, madde veya silaha rastlandığında ciddi sonuçlara sebep olabilir.
Seyahat Tavsiyeleri
 
 • Tüm belgelerinizin iki suretini hazırlayın. Hepsinden birer örneği evde bırakın, diğer suretleri ise asıllarından ayrı olarak bagajınız içinde yanınıza alın.
 • Seyahat belgeleriniz uçakta yanınızda olsun zira kontrol edilmiş bavullarınıza tüm vize işlemlerinizden sonra ulaşabileceksiniz.
 • Özellikle havaalanı, otobüs terminali, tren istasyonu gibi kalabalık mekânlarda eşyalarınızı daima yanınızda bulundurun. Kamera, cüzdan, pasaport, evraklarınız ve para gibi değerli eşyalarınız daima yanınızda olsun.
 • Ziyaretçi olduğunuzu anlayarak sizi sömürmek isteyenler çıkabileceği için daima dikkatli olun.
 • Kaybolmasından ve bozulmasından korktuğunuz eşyalarınızı mutlaka yanınıza alın!
DÖNÜŞ HAZIRLIKLARI
 1. ADIM: KENDİNİZİ HAZIRLAYIN
Yurt dışında bir süre kalanlarından birçoğunun başına gelebilecek en zor şeylerden biri de bu ülkede alıştığı rahatı, yaşam tarzını ve edindiği dostlukları bırakıp geri dönmesidir. Kendi ana vatanı olmasına rağmen Türkiye’ye geri dönmek ve hayata yeniden başlayacak olmak birçok kişiye korku vermektedir. Buna kendinizi aylar önce hazırlamalı, Türkiye’ye dönüşünüzde neler yapacağınız üzerine planlar yapmalısınız. Bu şekilde geri dönme anındaki ters kültür şokunu yenmeniz mümkün olacaktır. Unutmayın ki sadece Amerika’ya gittiğinizde değil Türkiye’ye geri dönerken de tersine kültür şoku yaşayabilirsiniz.
Bulunduğunuz ülkede ister araba kullanmış olun, ister yaya gezmiş olun. Lütfen Türkiye’ye döndüğünüzde trafikte çok dikkatli olun. Şu an size çok komik gelebilir ancak yaya geçitlerinde yola atlayacaksınız ve arabalar durmayacak. Tali yoldan ana yola çıkarken kimse yol vermeyecek ya da tam tersi siz yol verecek ve bir daha yol alamayacaksınız.
Kabullenmek ve mevcut kültür içinde mutlu olmaya çalışmak sizin ruh sağlığınız için gereklidir. Kaldı ki her kültürün iyi ve kötü yanları olduğu unutulmamalıdır.
Bunun yanında orada edindiğiniz arkadaşlıklarınızı kaybetmemeye çalışın ve gitmeden önce mutlaka adreslerini ya da e-mail adreslerini edinin dostluğunuz devam etsin ve böylece yabancı diliniz içinde pratik imkânı bulmuş olursunuz.
2. ADIM: YANINIZDA GETİRMENİZ GEREKENLER
 Amerika’ya giderken hazırladığınız o evrak çantasına dönüşte de ihtiyacınız olacak. Çünkü gümrükten geçerken geri verilmesi gereken evraklarınız var. Hazırlamanız gerekenler:
·          Pasaportunuz
·          Pasaportunuzun içinde Amerika’ ya girerken zımbalanmış olan I–94 kartınız. (lütfen kontrol edin)
·          Uçak biletiniz. (saatini ve tarihini iyice kontrol edin)
·          Boarding pass biletinizi asla atmayın geri döndüğünüzde konsolosluk geri isteyebiliyor.
·          Son maaş çekiniz. Son maaş çekinizi saklayınız çünkü Amerika’da ödediğiniz vergiler size geri ödeniyor ve bunun için son maaş çekine ihtiyacınız olacak.
3. ADIM: EKSİK BİRŞEY KALMASIN
 Çoğu kişi uzun süre kaldığı yerden ayrılırken geride bazen önemsiz bazen de onlar için çok önemli olabilecek eşyalarını unuturlar. Bunun için odanızı tamamıyla kontrol ettiğinizden emin olun.
·          Size en başından beri verilmiş olan tüm evraklarınızı saklayın ve atmayın.
·          Borcuz varsa ya da ceza yediyseniz ödemeniz gereken meblağı mutlaka ödeyin. Çünkü bu borçlar Amerikan sistemine mutlaka kaydı oluyor eğer tekrar vize almak isterseniz kesinlikle alamayabilirsiniz.
·          Amerika’dayken bankada hesap açtırdıysanız tüm paranızı çekmeyi ve hesabınızı kapamayı unutmayın.
·          Son paycheck’ inizi bozdurun. Çünkü Türkiye’ye geri döndüğünüzde bozdurmak için yüksek komisyon ödemek zorunda kalabilirsiniz.
·          Son paycheck’ inizi almayı sona bırakmayın mutlaka ayrılmadan 1 hafta önce elinizde olsun ve bunu işvereninize haber verin
·          İşten erken ayrılıp Türkiye’ye erken dönmeyi planlıyorsanız işvereninize mutlaka 2 hafta önceden söyleyin.
·          Emanet verdiklerinizi geri almayı ya da emanet olarak aldıklarınızı geri vermeyi unutmayın!
·          Alışverişinizi tamamlayın. Geri döndüğünüzde keşke alsaydım dediğiniz bir şey aklınızda kalmasın!
 
ÖNEMLİ BİLGİLER
 Havaalanına gidişinizi önceden planlayın. Hangi otobüs ya da hangi araçla nasıl gideceğinizi mutlaka organize edin. Taksi telefon numarası edinin ve daha önceden gidişiniz için fiyatta pazarlık yapın. Kaç kişi olduğunuzu ve bavul sayınızı mutlaka belirtin! Havaalanına 2 saat önceden gidin ve daha önce anlattığımız check-in prosedürünü uygulayın. Asla ve asla yabancılardan bilmediğiniz bir şeyi emanet almayın. Ayrıca mutlaka bavul ağırlığınızı ve miktarını kontrol edin. Fazla bagajdan 100–150 dolar kadar para ödemek zorunda kalmayın. Daha önce bavul hazırlıkları bölümünde belirttiğimiz gibi uçakta yanınıza almanız ve almamanız gerekenlerin listesini tekrar inceleyin ve iyice emin olmadan bavulunuzu kapayın! Yanınıza mont türü bir şey alın, unutmayın uçakta üşüyebilirsiniz!

YEMEK KÜLTÜRÜ

Amerikan Mutfağı ise, zihinlere, fast food (hızlı/ayaküstü yemek), preserved food (içerisine koruyucu malzeme katılmış yiyecek), diet food (diyet yemeği), processed food (belirli bir işlemden geçirilmiş yiyecek), low-carb food (düşük karbonhidratlı yiyecek), hatta junk food (abur cubur yiyecek) gibi, hepsinin de zararlı yönleri gündemde olan birçok Amerikan icadı kavramla geliyor… Ve aslında, bu kavramların çoğunun, günlük yaşamı kolaylaştıracak boyutları veya yemeklere yeni lezzetler katacak nitelikleri mutlaka var.
Bu tür bir yemek anlayışı ile obez (aşırı şişman) Amerikalıların  sayıları her geçen gün hızla artarak neredeyse toplam nüfusun  % 25’ine ulaşmış durumda. Aşırı şişmanlık, Amerikalılar için, adeta bir salgın halinde, kontrolsüzce büyüyen önemli bir sorun. Tabii ki bunun nedeni ortalama Amerikan beslenme alışkanlıkları…
Amerika çok farklı coğrafi kökenden gelen insanlardan oluşmuş bir ülke olduğu için, kültür farklılığı mutfak kültüründe de kendisini göstermiş ve son derece zengin bir çeşitlilik ortaya çıkmıştır. Bu çeşitliliği yeme- içme mekânlarında ve yemek malzemelerinde rahatça görebilirsiniz. Yeni kıtaya göç eden herkes, beraberinde bir bitki tohumunu, bir yemek tarifini, ya da bir pişirme alışkanlığını da getirmiş. Böylece, Amerika’nın kültürel özelliğini oluşturan genel ilke, yemek kültürüne de yansımış. Ancak diğer alanlarda olduğu gibi Amerikan kültürü tamamen yok olmamış sadece diğer kültürlerle harmanlanmış.
Yine Amerika’da “etnik mutfak” kavramını görmek çok mümkün. Etnik mutfak, “ülkesinin dışında olmasına rağmen, özelliklerini, geleneklerini ve lezzetlerini muhafaza ederek ve mümkün olduğu kadar orijinal malzemelerini kullanarak, aslına yakın halde korunan mutfak” anlamına geliyor. Örneğin, Çin Mutfağı; aşağı yukarı tüm büyük Amerikan kentlerinde Çin Mahallelerine rastlamak mümkün.
Amerika’da Çin dışında kabul gören diğer mutfaklar ise Tayland ve Japon mutfaklarıdır. Japon Mutfağı, Amerikalılar için yalnızca sağlıklı beslenmenin değil, aynı zamanda modaya en uygun şekilde doymanın da, en son sembolü. Hemen her kentte, hatta kasabada, suşi yenebilecek restoranlar veya “suşi bar”lar mevcut…
Bir başka çok ünlü Amerikan etnik mutfağı da İtalyan Mutfağı… İtalyanlar, dünyanın her yerini olduğu gibi, Amerika’yı da mutfaklarıyla fethetmiş durumdalar. İtalyan mutfağı, aynı zamanda Amerika için, şık ve sofistike yemek tarzının da sembolü. Bu arada, belirtmekte yarar var, hemen her Amerikan kentinin, tıpkı Çin Mahalleleri gibi, “İtalyan Sokakları” da mevcut… İtalyan yemeği – Akdeniz mutfağı olduğundan bizim damak tadımıza en yakın mutfaktır. Diğer mutfakları denediyseniz ve hoşunuza gitmediyse İtalyan mutfağını kesinlikle beğeneceksiniz.
Ayrıca özellikle güney kıyılarında Meksika yemeği de yapan restaurantlarda oldukça yaygın. Hatta “Mc Donalds” gidi fast-food yapan Meksika restaurantları zinciri bile var. Acılı – baharatlı yemekleri seviyorsanız Meksika yemeğini seveceksiniz demektir.
Amerikalıların ikinci bir özelliği ise yemek hazırlamak için Türk kadınları gibi uzun saatlerini mutfakta geçirmemeleri. 2. Dünya Savaşı sonrasında gıda endüstrisinde  bir yenilik gerçekleşmiş ve dondurulmuş gıdaların üretimi başlamış. Böylece pişirme süresi oldukça kısalmış. Ancak, dondurulmuş gıda üretimi kolaylık sağlayabilecek ürünlerin başlangıcı oldu. Daha sonra Amerikan toplumu mikro-dalgada 5 dk. Hazırlanabilecek yüzlerce çeşit üretti. Tabii buda Amerikalıların bugünkü kötü beslenme alışkanlıklarını ve dolayısıyla da, sağlık sorunlarını yaratan beslenme biçimini oluşturmuşlar.
Çoğu bilim adamı Amerika’da obezliğin yaygın olarak görülmesinin nedenini genetik bir bozukluğa bağlar. Ancak bunun sebebi yedikleri miktar da olabilir. Restoranlarda küçük bir porsiyon istemek olanaksızdır. Eğer yalnızca açlığınızı bastırmak için küçük bir salata isterseniz bütün bir maruldan ve çeşit çeşit sebzenin doldurulduğu bir tabağın geleceğinden emin olabilirsiniz.  Ayrıca bir dilim pastanın Örneğin, bir dilim pastanın boyu ve ağırlığı, bizdeki ölçülerle, neredeyse yarım pastaya eşit.
Büyük porsiyonların yanı sıra muhtemelen sizi şaşırtacak ikinci bir şeyde restaurantlarda ilk içecekten sonrasının bedava olmasıdır. Yani eğer kola içecekseniz sadece bir bardak kola ücretini ödüyorsunuz ve istediğiniz kadar içebiliyorsunuz.
Yukarıda bahsettiğimiz gibi dondurulmuş gıdaların ve çabuk hazırlanan diğer yemek türlerinin çok fazla olması ülkedeki mikro-dalga kullanımını da arttırmıştır. Dolayısı aklınıza gelebilecek her türlü konaklama seçeneğinde odanızda veya ortak kullanım alanında mikro-dalga olacaktır. Böylece sizde isten yorgun döndükten sonra yemek hazırlamak için çok vakit kaybetmemek istiyorsanız marketten dondurulmuş gıdalardan alıp evde hemen ısıtıp yiyebilirsiniz.
Öneriler:  
·        Amerika’da birçok eyalette Türk yemekleri yapan restaurantlara ya da Türk yemekleri malzemeleri satan dükkanlara rastlamanız mümkün. Ancak Türkiye’de olduğundan çok daha pahalı olacaktır. Bu nedenle çok sevdiğiniz bazı şeyleri yanınızda götürebilirsiniz. Ancak ne götürürseniz götürün önemli olan vakumlu olmasıdır. Ülke ve havayolları kuralları gereği uçağa ve ülkeye vakumlanmamış herhangi bir yiyecek sokmanız mümkün değil.
·         Amerika’da garsonlar kazançlarının büyük bölümü bahşiştir. Bu nedenle bir restoranda en az %15 bahşiş vermelisiniz. Eğer daha az verirseniz garson kesinlikle size yemeği neden beğenmediğinizi soracaktır. Amerika’da “müşteri merkezlilik” çok gelişmiştir bu nedenle servis anlayışları çok iyidir. Ayrıca kazançlarının büyük bölümü  bahşiş olduğu için bu onlar için çok önemlidir.
·         Eğer 21 yaşının altındaysanız Amerika’da alkol içemezsiniz. Bir bara girerken ya da alkol satılan bir dükkandan alkol almaya çalıştığınızda muhakkak size kimlik soracaklardır. 21 yaşın altında olmanız  birçok bar için içeri giremeyeceğiniz anlamına gelmez.  Sadece içeri girerken yaşınızın tutmadığını (underage) belli etmesi için bileğinize bir bilezik takarlar. Ve bardan içki almaya çalıştığınızda barmen bileziğinizi görebilir. Her konuda olduğu gibi içki ile ilgili yasalarda eyaletten eyalet değişir ancak yinede unutmamalısınız ki çoğu eyalette barlar sadece gece 2 ye kadar açık kalır.
Brownie — çikolata ve cevizli, kıvamlı kek
Burgers — etli, tavuklu veya balıklı hamburgerler ve cheeseburgerler
Carrot cake — havuçlu kek
Cereal — yulaf ezmesi; kahvaltı yiyeceği
Chocolate chip cookies — parça çikolatalı kurabiye
Cinnamon rolls / buns — tarçınlı ponçik ve ekmek
Cokes — meyan kökü tadında, gazlı tüm içecekler
Coleslaw — lahana ve kuru üzüm salatası
Cornflakes — mısır gevreği; kahvaltı yiyeceği
Doughnuts — yağda kızartılan bir tür tatlı simit
Ice cream/ice drinks — dondurma ve buzlu içecekler
Lobster/crab — ıstakoz ve yengeç
NY-style cheese cake — New York usulü peynirli kek
NY-style strip steak — Dananın sırt kısmından yapılan kalın biftek
Pancake — kahvaltıda yenen bir tür mayalı gözleme; kahvaltı yiyeceği
Philly cheese — bir tür yumuşak sürme peyniri
Popcorn — patlamış mısır; sinema yiyeceği
Porridge — su veya sütle pişirilmiş un lapası
Pretzel — simit benzeri bir tür sert ve tuzlu ekmek; tipik sokak yemeği
Spare ribs — ızgara olarak yenen dana kaburgası
Sweet corn — süt mısırı
Bagel — Polonya asıllı bir tür yuvarlak ekmek
Babecue — (açık havada ızgarada pişirilen et)
Bagel — Polonya asıllı bir tür yuvarlak ekmek
Bagel — Polonya asıllı bir tür yuvarlak ekmek

AMERİKA’DA İKLİM

Amerika içinde Alaska’daki kutup ikliminden güney batıdaki çöllere kadar iklim koşulları inanılmaz farklılıklar gösterir. Alaska’da kış sıcaklığı –28C’ye kadar düşer Florida’da ise bu

değer yılın çoğunda 19C’dir. California’da hava pek değişmez: genelde ılımandır ve en fazla 9C değişir.

Hawaii ve Florida’da tropikal, Alaska’da kutupsal, Mississippi Irmağı’nın batısındaki düzlüklerde yarı kurak, güneybatıdaki “Grear Basin” bölgesinde kurak, kuzeybatıda soğuk hava hakimdir.

Doğu kıyısının iklimi Avrupa’nın çoğunda olduğu gibi sert kış ve sıcak yaz koşulları getirir. New York şehrinde özellikle kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar da sıcak ve nemli geçer. Kıtanın ortası kurudur ama hem kuzey batı Pasifik (Oregon ve Washington) ve New England’ın Atlantik kıyısı çok yağış alır.

Amerika’nın çoğu kesimlerinde tabiat güçleri çok etkilidir: kuzey doğu kıyısı tipiye, güneydeki ovalar bahar aylarında eriyen karların yol açtığı sel baskınlarına (Mississippi yakın zamanlarda geniş alanları su altında bırakmıştır) ve güneydeki çöllük bölgeler ise şiddetli fırtınalara maruz kalmaktadır.

Doğu be Batı kıyısı boyunca uzanan sıra dağların okyanusun iç kesimlerine et etmesine engel olması ABD’nin iç kesimlerinde genelde kara iklimiz görülmesine yol açar.

Amerikanin orta kısımları da yüksek olduğu içim okyanustan gelen nemli hava Appalachian dağları tarafından engellenmez. Bu nedenle de orta bölgeler yaz mevsiminde bol bol yağış alır. Batı tarafında ise yağış çok daha azdır.

KÜLTÜR ŞOKU

Kültür şoku, bir insanın yeni bir kültürde yaşamaya verdiği tepkidir. Alışmış olduğunuz iklim, yemek, örf ve adetler, dil, sosyal değerler gibi birçok kavram Amerika’da çok farklıdır. Yeni bir çevreye girdiğinizde şaşkın, gergin ve hayal kırıklığına uğramış hissetmeniz doğaldır. Kültür şoku birçok değişik şekilde ortaya çıkabilir. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzak kalmanızdan ötürü özlem duyabilirsiniz. İnsanların size çocuk muamelesi yaptığını düşünebilirsiniz. İngilizcenizi ve davranışlarınızı anlatma ve aynı şekilde karşınızdaki insanı anlama sıkıntısı çekebilirsiniz. Hatta neden evinizi ve ülkenizi bıraktığınızı ve bu program için Amerika’ya geldiğinizi sorgulayarak pişmanlık duyabilirsiniz. Kültür şoku çok yorucu bir dönem olabilir. Ama yeni bir kültürü gözlemleyerek ve sorular sorarak bu dönemi heyecanlı bir hale de getirebilirsiniz. Kültür şoku yeni bir yaşam biçimine verilen geçici bir tepkidir. Birkaç aylık bir uyum sağlama sürecinden sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

 Kültür Şokunun Belirtileri:

 Amerika’ya gelen her yabancı öğrenci değişik şekil ve boyutlarda olmakla beraber kültür şoku yaşayacaktır. Bazı insanlar kültür şokundan daha fazla etkilenebilirler. Kültür şokunun belirtileri aşağıdaki gibi olabilir:

 Fiziksel Belirtileri:

·          Düzensiz uyku

·          Gereğinden fazla yemek yeme

·          Yemek yiyememe

·          Baş ağrıları

·          Karın ağrıları

·          Gerginlik

 Duygusal Belirtiler:

·          Özlem

·          Yalnızlık ve sıkıntı

·          Endişe ve ağlama

·          Anti-sosyallik

·          Diğer insanlara aşırı bağımlılık

·          Yeni kültüre karşı sinir ve düşmanlık

·          Yeni davranış ve düşünce şekillerine karşı isyan

 

Kültür Şokunun Atlatmanın Yolları:

 Kültür şoku zor bir dönem olmanın yanı sıra, geçici bir süreçtir. Bu süreci daha kolay atlatmak için aşağıdaki ipuçlarına bir göz gezdirin:

1. Sözlü ve bedensel iletişim yollarını iyi gözlemleyin.

2. Soru sormaktan çekinmeyin. Anlamadığınız herhangi bir şey olduğunda açıklama isteyin. Anlaşılmadığınız zamanlarda sorduğunuz sorunun şeklini değiştirmek, söylediğiniz cümlenin anlamını kontrol etmek, ya da söylediklerinizi tekrar etmek durumunda kalabilirsiniz.

3. Beklentilerinizi tartın. Amerika’daki yeni yaşamınıza ve okulunuza olan tepkileriniz beklentilerinizden kaynaklanıyor olabilir. Herhangi bir şey hakkında şaşkın ya da hayal kırıklığına uğramış hissettiğinizde kendinize beklentilerinizin yerinde olup olmadığını sorun. Beklentilerinizin yersiz ya da yanlış olduğunu fark etmeniz durumunda tatminsizliğiniz azalacaktır.

4. Çevrenizdeki insanlara önyargıyla yaklaşmayın. Yeni gelenek, fikir ve yaşam biçimlerini iyi-kötü, doğru-yanlış olarak değil, sadece sizin alışmış olduğunuz kültürden “farklı” olarak değerlendirin. Olaylara farklı açılardan bakmaya çalışın.

5. Açık fikirli, meraklı ve esnek olun. Yeni şeyler deneyin. İçinde bulunduğunuz ortamdaki değişik insan ve kültürlerden öğrenmeye çalışın. Ne kadar çok keşfederseniz o kadar öğrenirsiniz.

6. Espritüel olun. Yeni bir kültürü keşfederken hata yapmanız çok doğaldır. Kendinize gülebilirseniz çok daha iyi ve rahat hissedersiniz. Hatalarınız hakkında esnek olabilirseniz diğer insanlar size daha arkadaşça yaklaşırlar.

7. Faal olun ve kendinize amaçlar belirleyin. Yabancı bir ülkede okumanın en önemli avantajları yeni ilişkiler kurmak, yeni yerler gezmek ve yeni tecrübeler edinmektir. Evde oturarak bir şeylerin olmasını beklemeyin. Bir öğrenci kulübüne, spor takımına üye olun. Okulunuzdaki uluslararası öğrenciler organizasyonuna katılın. Tecrübelerinizi geliştirdiğinizde çok şey başarmış olacaksınız.

8. İnsan ilişkilerinizi güçlendirin; yeni arkadaşlıklar kurarak çevre edinin. Mutlu anlar kadar, zor kararlar ve durumlar da paylaşılmalıdır. Aileniz ve arkadaşlarınız uzakta olduğu için zor zamanlarınızda arayabileceğiniz arkadaşlar edinmeniz önemlidir. Aksi takdirde kendinizi yalnız ve bunalımda hissedebilirsiniz. Zor zamanlarda başvurabileceğiniz kişiler diğer (özellikle sizinle aynı ülkeden olan) öğrenciler, herhangi bir öğretim üyesi, akademik danışmanınız, ilgi duyduğunuz öğrenci kulübünün üyeleri, yabancı öğrencilerle ilgilenen ofis üyeleri ve hatta komşunuz olabilir.

9. “Amerikanlaşmak” ya da kendi kültürel kimliğinize sıkı sıkıya bağlı kalmak ve iki kültür arasındaki dengeyi sağlamak söz konusu olduğunda yapılacak en doğru hareket, yeni kültüre ne karşı çıkmanız ne de teslim olmanız olacaktır. Böylece, geçici bir süre için bulunduğunuz bu ülkede rahat ve mutlu olabilirsiniz.

10. Okulunuzdaki yabancı öğrencilerle ilgilenen ofisi ziyaret edin. Danışmanınızla yapacağınız konuşmalar kültür şokuna pozitif ve sağlıklı bir açıdan bakmanızı sağlayacaktır. Sizden önce bu evrelerden geçmiş olan binlerce öğrencinin nasıl başardığını öğrenin.

11. Tecrübelerinizden öğrenin. Yeni bir kültürde yaşamak hayatınızdaki en önemli ve eğitici tecrübe olabilir.

VARIŞ VE YASAL İŞLEMLER

CHECK-IN

 • Check-in sırasında bavullarınızı kimseye teslim edip etmediğinizi sorulacaktır; etmedim deyin.
 • Birlikte yolculuk edeceğiniz arkadaşlarınız varsa ve yan yana oturmak istiyorsanız check-in kuyruğuna ard arda girin ve grup olduğunuzu belirtin ve işlemlerinizi birlikte yaptırın
 •  Çantalarınıza mutlaka isim ve adresinizin bulunduğu kart takın.
 • Check-in sırasında uçakta oturmak istediğiniz yeri belirtebilirsiniz.(örn; pencere kenarı)
 • Check-in de uçak biletinizi ve pasaportunuzu göstererek bavullarınızı teslim edin ve bavullara takılan numaraların koçanına dikkat ederek biletinizi geri alın.Ayrıca size verilen boarding cardınızı alın.
 • Boarding pass inizde Gate number ve Boarding time bölümlerini kontrol edin.
 • Pasaport kontrolden geçtikten sonra duty free alanına girebilirsiniz.
 • Mutlaka uçuştan 2 saat önce havaalanında ve 1 saat önce de pasaport kontrolden geçmiş olunuz.

UÇUŞ ANINDA

 Uçağa binince el çantanızı oturduğunuz yere en yakın üst dolaba ya da koltuğunuzun altına koyunuz.

 • Eğer size temin edilmemişse yastık, battaniye ve kulaklık hizmetlerinden yararlanmayı unutmayın.
 • Uzun uçuşlarda arada bir kalkarak kan dolaşımınızı düzenleyin.
 • Aktarmalı uçuş yapıyorsanız bagajınız uçakta tutulur yada diğer uçağa aktarılır. Mutlaka uçağa binmeden önce bunun teyidini alınız. Saatinizi aktarma yapacağınız şehre göre ayarlarsanız aktarma yapacağınız uçağı kaçırmazsınız.
 • Uçağınız inmeden hemen önce uçtuğunuz havayolu hostesi tarafından size iki form verilecektir. Bu formlardan birisi I-94 diye tabir edilir. Pasaport bilgilerinize ek olarak bu forma Amerika’da kalacağınız yerin adres ve telefonunu yazacaksınız. Belli bir adreste sabit kalmayacağınızı düşünüyorsanız bile ilk birkaç gününüzü geçireceğiniz yerin adres ve telefonunu vermeniz yeterlidir.
 • İkinci form ise eğer varsa gümrüğe tabi eşyanız olup olmadığını belirttiğiniz 6059b formudur. Bu formda size sorulan sorulardan bir kısmı: Aktarma yapıp yapmadığınız, eğer aktarmalı uçtuysanız aktarma yaptığınız havaalanında bir şey alıp almadığınız; yanınızda 10.000 dolardan fazla para bulunup bulunmadığı ve yanınızda yiyecek-içecek getirip getirmediğiniz; şeklinde olacaktır

Önemli Belgeler

Work & Travel USA programı kapsamında ABD’ye “J–1 Exchange Visitor” statüsüyle giriş yapılmaktadır. Böylelikle program koşullarına uygun olarak ABD’de yasal olarak çalışma hakkına sahip olursunuz.
Program süresi için verilen J-1 vizesi alabilmek için katılacağınız programı belgeleyen DS 2019 formuna sahip olmanız gerekir. TC vatandaşı olarak bu belgeye ABD’de bir işverenden kesin kontrat aldığınızda sahip olabilirsiniz.
ABD’ye girişte sizden istenen belgeler şunlardır:

 • DS 2019 formu
 • J–1 Vizeli pasaport
 • I–94 card (ABD hükümetine ait giriş belgesi olarak uçakta verilen beyaz kart)

**Uçağınız inmeden hemen önce uçtuğunuz havayolu hostesi tarafından size iki form verilecektir. Bu formlardan birisi I–94 diye tabir edilir. Pasaport bilgilerinize ek olarak bu forma Amerika’da kalacağınız yerin adres ve telefonunu yazacaksınız. Belli bir adreste sabit kalmayacağınızı düşünüyorsanız bile ilk birkaç gününüzü geçireceğiniz yerin adres ve telefonunu vermeniz yeterlidir. İkinci form ise eğer varsa gümrüğe tabi eşyanız olup olmadığını belirttiğiniz 6059b formudur. Bu formda size sorulan sorulardan bir kısmı: Aktarma yapıp yapmadığınız, eğer aktarmalı uçtuysanız aktarma yaptığınız havaalanında bir şey alıp almadığınız; yanınızda 10.000 dolardan fazla para bulunup bulunmadığı ve yanınızda yiyecek-içecek getirip getirmediğiniz; şeklinde olacaktır

Giriş Süreci

Uçaktan indikten sonra, PASSPORT CONTROL yazan okları takip edeceksiniz. Eğer içinizde en ufak bir şüphe varsa uçaktan inenleri takip ettiğinizde de pasaport kontrolü yapılan yere ulaşacaksınız. Burada US citizens ve diğer ülke vatandaşları için ayrı kuyruklar vardır. Uygun kuyruğa girin ve sıranızı bekleyin. Buraya ulaştığınızda elinizde uçakta doldurmuş olduğunuz yukarıda da sayılmış olan formaları teslim etmeniz gerekecektir.

ABD’de bir misafir olarak Gümrük görevlilerine yardımcı olmanız ve istenen sorulara cevap vermeniz beklenir. Bulunuş sebebinizi açıklamanız ve istenen belgeleri ibraz etmeniz istenir. Güler yüzlü bir şekilde soruları cevaplayın. Daha sonra fotoğrafınız çekilecek ve parmak iziniz alınacaktır.
Giriş süreci söyle işler:

 • ABD’ye vardığınızda DS 2019 formunuzu ve J–1 vizeli pasaportunuzu görevlilere gösterin
 • Giriş görevlisi DS 2019 formunuzu kontrol edip size iade edecektir. Bunu pasaportunuzla birlikte muhafaza edin. DS 2019 formunuzun çalınması ya da kaybolması halinde derhal Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile temasa geçin.
 • Görevli ayrıca I–94 kartınızı mühürleyerek onaylayacaktır. Bu kartın bir bölümü pasaportunuza eklenirken diğer bölümü giriş yaptığınızın belgesi olarak Gümrük Ofisinde muhafaza edilecektir. Siz ABD’yi terk ederken, size verilen I–94 alınarak INS’e gönderilecektir. Böylelikle yasal süre sonunda ülkeyi terk ettiğiniz belgelenmiş olacaktır. Bu kartı sürekli pasaportunuzla birlikte muhafaza edin çünkü kartın yenilenmesi hemen hemen imkânsızdır.

Bagaj

Vize işlemlerinden sonra bagajınızı alacağınız bölüme geçebilirsiniz. Vize işlemleri için uzun süre beklediyseniz bavullarınız bagaj bölümüne alınmış olabilir.
Bavullarınızda herhangi bir hasar olması yada çalınma durumunda derhal havayoluna bildirin ve sigorta işlemleri için kullanmak üzere Eşya Zarar Raporu doldurun. Eşyalarınızın gönderilmesi için kalacağiniz adres belli ise bunu yada işvereninizin adresini verın.Bavulunuzu bir şekilde bulamazsanız telaşlanmanıza gerek yok. “Baggage Claim” denilen bölüme gideceksiniz. Biletinizin üstüne yola çıkarken yapıştırılmış kâğıtlar bagaj detaylarınızı göstermektedir. Bu kâğıtlarla bagajınızı aramaya başlarlar. Gerekirse boyutları, rengi gibi sorular da sorabilirler. Bulunamazsa da endişelenecek bir şey yok. En azından birkaç günlüğüne kalacağınız sabit bir adres ve telefonunuz varsa bunları ilgiliye bildirirseniz bavullarınız adresinize teslim edilecektir. Eğer bildirebileceğiniz bu şekilde sabit bir adresiniz yoksa bavullarınızı havaalanından almanız daha uygun olacaktır.

Gümrük

Bagajınızı aldıktan sonra pasaportunuzu göstermek, birkaç soruyu cevaplamak ve gümrük beyanınızı vermek üzere Gümrük masasına gidin.
Gümrük işlemleriniz için şunları aklınızda bulundurun:

 • Reçeteli tüm ilaçlarınızı bildirin
 • Bozulacak gıdalar getiremezsiniz.
 • 100$ değerinde hediye, 200 sigara, 50 puro yada 2 kg tütün olmak üzere gümrük muafiyetine sahipsiniz.
 • Alkollü içecek getirebilmek için en az 21 yaşında olmalısınız.
 • Yanınızda 10,000$’dan fazla para varsa bunu gümrük görevlilerine bildirmelisiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR

 Çok iyi tanıdığınız kişiler olmadığı sürece, havaalanında eşya paylaşmayı veya yanlarında bulunan gümrük fazlası bazı valizleri sizin adınıza kaydettirmek isteyenlerin teklifini kabul etmeyin. Bu valiz veya eşyaların içinde, Polis kontrolü esnasında uyuşturucu madde veya diğer yasa dışı yayın, madde veya silaha rastlandığında ciddi sonuçlara sebep olabilir.

VARIŞTA YAPILMASI GEREKEN İLK İŞLER

 1. Ailenize telefon ederek vardığınızı belirtmek.
 2. SEVIS sistemine kayıt girmek.
 3. Social Security Number SSN almak için başvurmak.
 4. Alternatif’e vardığınızı belirten bir mail atmak.
 5. İşvereninizi arayın.

SEVIS NEDİR VE ÖNEMİ

SEVIS Nedir?

Birleşik Devletler yabancı öğrencileri ve değişim programlarının katılımcılarını gerekli kurallara uydukları sürece ülkeye kabul eder. Bu çerçevede ülkeye girmiş yabancıların vize statülerinin gerçeklerini iyi kavraması gerekir. SEVIS de yabancı öğrenci ve değişim programları ziyaretçilerinin kesinlikle farkında olması ve kaydolması gereken bir sistemdir. Birleşik Devletler Dış İşleri Bakanlığına bu konuda aşağıdaki bilgileri verir.

‘’Öğrenci ve değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi yani, orijinal kısaltmasıyla SEVIS göçmenlik hakkı bulunmayan kişiler hakkında, bu kişilerin Birleşik Devletlerde bulundukları süre boyunca ülke içi güvenliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş izleme sistemidir. Bu sisteme göre Work and Travel katılımcıları, diğer değişim programlarının katılımcıları, dil okulu ve üniversite öğrencileri göçmen olma hakkı elde etmedikleri sürece okulları ve sponsorları tarafından ülkedeki durumlarına ilişkin olarak düzenli aralıklarla güvenlik birimlerine rapor edilirler. SEVIS, 1996’da yürürlüğe giren Yasadışı İltica düzenlemesi ve Göçmenlik Zorunlulukları Kanunu, Bölüm 641 uyarınca uygulanır.’’

Öğrenci veya katılımcının vizesi aşağıda belirtilen hallerde iptal edilir:
• Eğitim veya değişim programına belirtilen tarihte mazeretsiz katılmamak;
• Birleşik Devletlerde izinsiz çalışmak;
• Belirtilen tarihten önce ülkeyi terk etmemek;Değişim ziyaretçisi olabilmek için yani, J–1 Vizesi alabilmek için gerekli olan DS–2019 formu sadece katılımcının SEVIS’e kaydolması koşuluyla verilebilir.
SEVIS Ücreti Nedir? 
 SEVIS ücreti, Amerika Birleşik Devletleri’ne eğitim amaçlı giden,    I–20 sahibi uluslararası her öğrencinin ödemesi gereken bir ücrettir. Bu ücret 1 Eylül 2004 tarihinden bu yana SEVIS olarak adlandırılan “Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi”ne yapılmaktadır. F ve M vizesi almak için Amerikan vizesine başvuru yapan her öğrenci, vize randevu tarihlerinden en az 3 gün önce SEVIS ücretini online olarak ödemelidir. SEVIS ücreti Work and Travel katılımcıları için 35 USD, dil okulu öğrencileri için 200 USD’ dir.
SEVIS ücretini ödemeyen ve kayıtlarda görülmeyen öğrencilerin vize başvuruları işleme alınmayacaktır.
SEVIS ücretini; http://www.fmjfee.com/internet adresinden kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.
 

SEVIS nasıl aktive edilir?

Amerika’ya giriş yaptıktan sonra 3 gün içersinde http://www.mysevis.com adresinden katıldığınız program seçilerek bulunduğunuz adresi giriniz! Bu işlem her yer adres değişikliği yapıldığında tekrarlanmalıdır!

SEVIS için aşağıdaki bilgilerin bildirilmesi gereklidir.
1. DS – 2019 numaranız,
2. Amerika’da kaldığınız yerin adresi,
3. Çalıştığınız yerin adresi,
4. Supervisor/müdürünüz hakkında bilgi
5. E–mail adresiniz

SEVIS neden önemlidir?

Çünkü SEVIS’lerini aktive etmeyenler nedeni her ne olursa olsun programdan atılırlar, Kovulan öğrencilerin öğrencinin bir an önce ülkeyi terk etmesi istenir. İnternetin olmaması bahane değildir!

SEVIS İLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER:
·          Work & Travel’a kayıt olurken doldurduğunuz application form’a yazdığınız ABD’ye giriş tarihiniz çok önemlidir. Buraya yazdığınız tarihte Amerika’ya giriş yapmazsanız,  Sevis’i aktive edemezsiniz. Sevis’i aktive edemezseniz de programdan atılırsınız, ya da yeni tarihli DS 2019 formu bastırtmak zorunda kalırsınız ki bu da yeni bir masraf demektir. Bu bakımdan gideceğiniz tarihi lütfen belirleyin ve kendinize bir takvim oluşturun!
·          Eğer kaldığınız yeri değiştirdiyseniz mutlaka tekrar kayıt yapıp bildirmelisiniz!
·          2. işe başlarsanız 2. işinizi mutlaka bildirin!
·          Eğer işten kovulursanız ya da iş değiştirirseniz gene bildirmeniz gerekli!

BANKA TELEFON VE INTERNET

Amerikan Para Birimi

Amerikan para birimi “Dolar”dır ($) ve 1 $ 100 sente bölünür. Amerika para biriminin YTL ye göre değeri her gün değişmektedir ve bu değeri para piyasaları belirler.  1, 2, 5, 10, 20, 50 ve 100 Dolar kağıt paralar vardır. Banknotların hepsi aynı boy ve renktedir. Bozuk paralar iki renk ve altı değişik boyuttadırlar. “the penny” (1 cent), the nickel” (5 cents), “the dime” (10 cents), “the quarter” (25 cents), “the half-dolar” (50 cents) ve “ the dolar” (1$) demir paralardır.

Amerikan Bankaları

Amerikan bankaları bölge veya eyalet çapında çalışır. Bir iki farklılığa rağmen Türk bankalarıyla aynı hizmetleri sunarlar. Çalışacağınız eyalete göre çevrenizde banka sayısı değişecektir. Ancak yinede Amerika’da en sık rastlanan iş kolu bankacılıktır. Bir bankanın belirli bir bölgede birden fazla şubesi olabilir. Bu çok sayıda bankanın içinde yerel çalışan bankalar olduğu gibi bölgesel ve uluslararası bankalar da vardır. Yerel çalışan bankalar başka eyaletten alınan çekleri kırmayı kabul etmez. Ayrıca mağazalarda farklı bir eyaletteki yerel bankanın çekini kabul etmeyecektir.

Bankalar çeşitli hizmet seçenekleri sunarlar. Bunların arasında çek ve tasarruf hesapları (checking and savings accounts), mevduat sertifikası (certificate of deposit), ATM  (Automated Teller Machines), elektronik bankacılık, kredi ve banka kartları (credit and debit cards), yatırım hesapları ve konut kredileri en başta gelenlerdir. Bankanızı seçerken en önemli unsur bu hizmetlerden hangilerinin sizin için önemli olduğuna karar vermenizdir. Örneğin, ATM’si olan bir bankayla çalışmanız sizin için daha uygun olacaktır. Böylece her saatte ve her yerden paranızı çekebilirsiniz.

Amerika’da Hesap Açtırmak

Amerika’ya gittikten sonra en kısa sürede banka hesabı açtırmanız para işlemlerinizi halletmenizde büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu aşamada size gerekli olan belgeler pasaportunuz, DS–2019 formunuz ve Sosyal Güvenlik Numaranızdır (Numara sayesinde elde edeceğiniz geliri federal vergi otoritesi olan IRS ye bildirebilirler). Bunun dışında sizden adres bilgilerinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi de isteyebilirler. Ayrıca hesap açabilmeniz için bankaya belirli bir miktar para yatırmanız gerekir.

ATM (Automated Teller Machines) Kartları

Hesap açtırırken ATM kartınızı istemeyi ve ATM kartı verebilecek, ATM sine rahat ulaşabileceğiniz bir banka seçmeye dikkat edin. Böylece 24 saat para çekebilirsiniz. Eğer Türkiye’den gitmeden önce hesap açtırmışsanız banka kartınızı Amerika kullanabileceğinizden emin olun. Başka bir bankanın ATM sinde kartınızı kullandığınız zaman 1$ ile 5$ arasında ek ücret ödeyebilirsiniz.

Banka Çekleri

Amerika’da nakit para yerine çek kullanmak çok yaygındır. Çek koçanları genellikle 20’lik gruplar halinde bankalardan belli bir ücret karşılığında alınır.  Çeklerinizin üstünde tam adınız, adresiniz ve telefon numaranız olmalıdır. Eğer çekle ödeme yapıyorsanız pasaportunuzu göstermeniz istenebilir. Çeklerinizin ödeneceği cari hesabınıza çok fazla yükleme yapmamanızı tavsiye ederiz. Karşılıksız çekler için 10$ – 25 $arasında ceza ödemeniz gerekebilir.

Alışveriş ve Para

Amerika’da yabancı öğrenciler etiket fiyatlarının kasaya gelince artığını gördüklerinde oldukça şaşırırlar. Bunun nedeni verginin etiket fiyatına değil de ödeme sırasında ücrete eklenmesidir. Vergi oranları  eyalete göre farklılık gösterir.

Amerika’da dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli konu ise bahşiş konusudur. Restaurant veya kafeler bahşişi hesaba eklemezler. Ancak sizin her yerde hesabın % 15 ini muhakkak bahşiş olarak bırakmanız gerekir.

Uluslar arası ve İç Para Transferleri

Türkiye’den biri sizin hesabınıza para yatırmak isterse bunun birkaç yolu vardır. Bunlardan ilki SWIFT’ dir  (Society for Worlwide Interbank Financial Telecommunication) . SWIFT, banka ve diğer finansal kuruluşların birbirlerine güvenli bir ortamda ödeme emirleri de dahil, her türlü mesaj göndermelerine imkan veren bir telekomünikasyon sistemidir. Bu sistemde bankalar isimleriyle değil Swift kodu ya da BIC kodu denilen bir kod ile tanımlanır ve adres niteliğindeki bu kodların mesajlarda yer alması gerekir.

SWIFT sistemi ile transfer emri anında verilir ancak muhtemelen saat farkından dolayı siz parayı bir iş günü sonra çekebilirsiniz.

Eğer banka hesabınızı burada açtırarak gittiyseniz aileniz parayı direk olarak sizin hesabınıza yatırabilir ve sizde ATM kartınızı kullanarak parayı rahatlıkla çekebilirsiniz.

Üçüncü bir yolda banka çekidir. Aileniz çeki Türkiye’deki bankadan alarak size postalayabilirler. Bu işlem genellikle 3 – 7 gün arasında sürebilir ve çekleri bozdurmakta zorlanabilirsiniz.

Acele transfer yapmak gerekirse Western Union servisini kullanabilirsiniz. Western Union, 1871 yılından bu yana faaliyette bulunan bir firmadır. Dünyanın her yerindeki acentelerine sadece birkaç dakika içinde para transfer edebileceğiniz hızlı, güvenli ve yaygın bir para transfer sistemidir. Bu sistemi kullanmak için banka hesabı açtırmanıza gerek yoktur. Türkiye’de ki birçok banka bu sistemi kullanmaktadır. Ancak bu sistemin diğer tüm sistemlerden çok daha pahalı olduğunu bilmelisiniz.

Tavsiyeler

 • Kredi kartı kullanıyorsanız kredi kartı numaranızın ve kredi kartınızla ilgili diğer bilgilerin başkalarının eline geçmemesine dikkat edin.
 • Öğrenciler arasında hırsızlık olabileceğinden üzerinizde ve konakladığız yerde yüklü miktarda nakit para bulundurmayın. Çıkabilecek acil durumlar icin normalde ihtiyacınız olabilecek rakamdan sadece 10 – 20 $ fazlasını yanınızda bulundurmaya dikkat edin. Özellikle bayan öğrenciler paralarını çantalarında taşıyacaklarsa, çantalarını yanlarından ayırmamalıdırlar.
 • ATM’lerden paranızı çekerken de dikkatli olmanız gerekir. Olabildiğince gündüz saatlerinde kapalı yerlerde bulunan ATM’lerden para çekmeniz daha iyi olur. Paranızı çektikten sonra herkesin görebileceği bir yerde paranızı saymaya kalkmayın. Sizden sonra gelen kişinin hesabınızdaki bilgileri göremediğinden emin olabilmek için makinedeki hesap görüntünüz kapanmadan başından ayrılmayın.
 • Harcamalarında çek kullanacaksanız tutarı  yazarken arada boşluk bırakmamaya özen gösterin.
 • Çek defteriniz, banka kartınız veya kredi kartınız kaybolur ya da çalınırsa olabildiğince çabuk bankaya bildirmelisiniz. Pek çok bankada kredi kartınız veya banka kartınız çalınma veya kaybolmaya karşı sigortalıdır. Ancak 24 saat süre içinde bankanıza durumu bildirmezseniz ve kartınızdan harcanma yapılırsa bankanız problem çıkarabilir.
 • Her zaman bankanızın hata yapmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bankalardaki dikkatsizlikten doğan hatalar daha sonra size problem çıkarabilir. Her şey gibi bankalarla ilgili yasalarda eyaletlere göre farklılık gösterdiğinden bankacılık işlemlerinizi ilgilendirebilecek eyalet yasaları mutlaka öğrenmelisiniz.
 • Alışverişlerinizi kredi kartı ile yaparsanız işlemleriniz kayıt edilmiş olacaktır. Böylece bir problem çıkarsa kayıtları sunabilirsiniz.

Bankacılık Terimleri Sözlüğü

Balance (Hesap Bakiyesi)

Hesabınızdaki para miktarıdır. Eylem olarak kullanıldığında hesap bildirim cetvelinizdeki kayıtlar ile çek karnenizde tuttuğunuz kayıtların karşılaştırılmasıdır.

Charge-back Fee (Karşılıksız Çek Cezası)

Yazılan çekin karşılıksız çıkması sonucu banka tarafından müşteriye kesilen cezadır.

Check Cashing (Çek Yazmak)

Nakit yerine çek yazarak banka hesabından ödeme yapmak.

Checkbook (Çek Karnesi)

Çekler, para yatırma fişi (deposit tickets) ve harcamaların kaydedilebildiği çek kaydını (check register) içeren çek karnesidir. Çek hesabı açıldığında banka tarafından verilir.

Credit
Hesaba para yatırılması.

Debit
Banka hesabından para çekilmesi.

Debit Card (Banka Kartı)

Nakit, çek veya kredi kartının yerine alışverişlerde kullanılabilen banka kartıdır.

Direct Deposit (Direkt Havale)

Hesap sahibi dışındaki kişi ya da kurumlardan hesaba para yatırılmasıdır.

FDIC Insurance

Devlet tarafından, hesaba yatırılan paranın 100000 dolara kadar olan kısmının devlet güvencesi altında olmasıdır. Bu güvence, 1929’daki Büyük Buhran’dan sonra bankalara olan güvenin yeniden sağlanabilmesi için getirilmiştir.

Insufficient Funds / Overdraft (Yetersiz Bakiye)

Hesapta olandan fazla tutar için çek yazılması.

Personal Identification Number (PIN)

Banka kartı ya da ATM kartı için kullanılan şifredir.

Service Charge (Masraf)

Banka tarafından, verilen hizmetlere karşılık alınan ücrettir.

Stop Payment (Ödeme Durdurma)

Daha önce yazılmış bir çekin ödenmemesi için hesap sahibi tarafından bankaya verilen emirdir. 

Teller (Veznedar)

Bankada para alışverişini yapan görevli.

Truncated Checks

Müşteri tarafından kullanılıp ödenen ve banka tarafından işlemi tamamlanıp dosyalanan çekler.

TELEFON

Amerika’da pay phone adı verilen telefon kulübelerini her yerde görmeniz mümkün. Arama yapmak için coin denilen bozuk paraları kullanıyorsunuz. Pay phone’un üzerinde kaç cent’in kaç dakikaya karşılık geldiği yazıyor. Amerika’daki bir telefon numarası 212–111–2233 gibidir. İlk üç numara alan kodu (Amerika’daki her eyalet için bir alan kodu vardır). Diğer üç numara şehir kodudur. Örn; Florida’nın Orlando şehri için bir arama: 407–396–0960 şeklinde olur. Diğer dört numara ise kişiden kişiye değişen numaralardır. Eğer  şehirlerarası görüşme yapmak istiyorsanız bu telefon numarasına “ 1” sayısını daha ekliyoruz.

Eğer aileniz ya da Türkiye’den herhangi biri sizi aramak istiyorsa Amerika’nın alan kodu 01 olduğundan tüm bu numaralara 01 daha ekliyoruz. Örn; 01–1–407–396–0960 şeklinde olur.

Bunun haricinde cep telefonunuzu kullanmak istiyorsanız öncelikle cep telefonunuzun modelinin yurt dışına destekli olup olmadığını araştırın daha sonra kullandığınız hattı yurt dışına açtırın. Yalnız cep telefonu kullanmak çok avantajlı değil. Çünkü Türkiye’den sizi biri aradığında hem size hem de arayana yazıyor. Ayrıca cep telefonunuza hayli yüksek meblağlar gelebilir dikkatinize.

CALLING CARDS (TELEFON KARTLARI)

Amerika’da gireceğin her dükkânda-markette her yerde görebilirsiniz bu telefon kartlarını. Ayrıca artık Türkiye’de de birçok firma kendi markaları altında satışa sunmuş durumda. Gerek Amerika’da gerek Türkiye’de gitmeden önce alabilirsiniz. Kullanımı kartların üzerinde yazıyor. Kısaca açıklamak gerekirse: pay phone’dan ya da ev telefonunuzdan ücretsiz olan bir telefon numarası ver (genellikle 0–800 ile başlar) bu numarayı çevirdikten sonra otomatik bir operatöre bağlanıyorsunuz ve sizden kartın üzerindeki şifreyi tuşlamanız isteniyor daha sonrada telefon numarasını koduyla giriyorsunuz ve arama yapılıyor. Size tavsiyemiz calling card almadan önce hangi ülkeyle ne kadar süre konuşabileceğinizi öğrenin ve ona göre en uzun arama yapabileceğiniz kartı alın. Her kartın ülkelere göre açıklaması vardır. Kimi Türkiye’ye 25dk verirken kimi 55 dk veriyor. 5–10–20 dolarlık çeşitleriyle kartlar vardır. Bu Telefon kartları arama yapmak için genellikle en ucuz yoldur.

İNTERNET KULLANIMI

İnternet kullanımı özellikle Amerika’ya varır varmaz SEVIS’ e kayıt yaptırmanız gerektiğinden çok önemli olabiliyor. Bazı işverenler çalışanlarına internet kullanımına olanak tanırken bazen bazı işyerlerinin öyle imkânı olmayabiliyor. Bunun için gideceğiniz yer kesinleştikten sonra internetten yerleşim yerinizi ve en yakın kütüphaneyi ya da internet cafeleri araştırmanızı tavsiye ederiz. İnternet cafeler Amerika’da her ne kadar Türkiye’deki gibi yaygın olmasa da mutlaka size yakın bir internet cafe bulabilirsiniz. Bunu yanı sıra eğer yanınızda dizüstü bilgisayarı götürüyorsanız ya da orda almaya karar verdiyseniz wireless erişim hemen her yerde mümkün. Bunun yanında Kütüphanelerden ücretsiz bir şekilde internet mevcut. Tek yapmanız gereken size en yakın kütüphaneyi keşfetmek! Ayrıca kaldığınız otelin ya da house cafe adı verilen cafelerde de internete girmek için bir makine bulunmakta ama genellikle kullanımı zor ve pahalı olduğundan zorunda kalmadıkça kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

POSTA – MEKTUP YOLLAMA

Türkiye’deki yakınıza mektup yollamak isterseniz postane bulamasanız da hemen her cadde bulunan mavi US mailbox’lardan görebilirsiniz. Ayrıca otelinizin resepsiyonunda da cent’ lerinizle alabileceğiniz pul ve aynı zamanda mailbox’ ınızda mevcut olacaktır. Mektuplarınız genellikle 1–10 gün içinde güney, kuzey, doğu ve batı Amerika arasında ulaşırken, 2 hafta içinde Avrupa, 2–3 hafta içinde doğu Avrupa,10–14 gün içinde Asya ve güneydoğu Asya ve son olarak Jamaika’ya da 2 hafta içinde ulaşıyor.

SOSYAL GÜVENLİK VE VERGİLER

Sosyal Güvenlik Numarası

ABD’de yasal olarak çalışabilmek için ülkeye giriş yaptıktan sonra en kısa zamanda Sosyal Güvenlik Numarası almak için başvurmanız gerekecektir. Bu numara hükümet tarafından vergi ödemelerini takip etmekte kullanılır, aynı zamanda önemli bir kimlik işlevi görür.

New York’ta katılacağınız arrival oryantasyonda size sosyal güvenlik numarası başvurusu için izlemeniz gerekecek prosedür anlatılacaktır. Sosyal güvenlik numarası için başvururken Sosyal Güvenlik kartınızın gönderileceği bir adres belirtmeniz gerekir. Kartınız müracaatınızdan itibaren 15–30 gün içerisinde gönderilecektir.

Sosyal güvenlik numarası başvurusu sırasında sizden aşağıdaki belgeler ve ikişer adet fotokopileri istenecektir.
  1. Pasaportunuz
  2. DS 2019 formu
  3. I–94 kartınız
  4. vize sponsorunuz tarafından yazılmış bir açıklama mektubu
Ayrıca, yanınızda ekstra bir kimlik ve iki adet vesikalık fotoğraf bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

*önemli hatırlatma: ABD’de pek çok işveren sizi işe başlatmak için sosyal güvenlik numaranızı görmek ister. Alternatif ve INTRAX ile işlerine yerleşmiş öğrenciler işe başlamak için sosyal güvenlik numaralarının ellerine ulaşmasını beklemezler.

Ödemeniz Gereken Vergiler

ABD’de çalışan bir öğrenci olarak, hepsi değilse de Amerikalıların ödediği vergilerin bazılarını ödemeniz gerekir. Bunlar:

 • Federal vergiler
 • Eyalet vergileri
 • Şehir vergileri

ABD gelir vergisini ödemek zorundasınız. Yükümlü olduğunuz herhangi bir vergiyi ödememek gelecekte ABD vizesi için müracaat ettiğinizde sorunlara yol açabilir. Bu vergilerin ücretinizden kesildiğinden emin olun.
ABD’de gelir vergileri federal yönetim, eyalet yönetimi ve yerel yönetimler tarafından ayrı ayrı uygulanır. İşvereniniz gelir vergisini maaşınızdan keser ve doğrudan hükümete öder. Maaşınızın yüzde 10 ila 15’i federal gelir vergisi kapsamında kesilecektir. Bunun bir miktarını yılsonunda vergi iadesi olarak geri alabilirsiniz.
Yerel yasalar uyarınca eyaletler ve şehirler ek gelir vergileri koyabilirler. Eyalet gelir vergileri ortalama yüzde 5 ila 8’dir. Mümkünse bu vergiler de maaşınızdan düşülür. İşvereninize yerel vergi düzenlemelerini sorun. Yılsonunda bunların bir kısmını da geri alabilirsiniz.
Ödemeniz gerekmeyen vergiler:

 • Sosyal Güvenlik & Sağlık Vergisi (FICA)
 • Federal İşsizlik Vergisi (FUTA)

 Vergi ile ilgili Formlar:

W–4 Formu

İlk iş gününüzde işvereniniz sizden W–4 formu (Employee’s Withholding Allowance Certificate) doldurmanızı isteyecektir. Böylelikle fazla vergi ödemeyeceğiniz garanti edilmiş olur. İşvereniniz ne kadar vergi kesintisi yapılacağını belirlemek için bu formdaki bilgileri kullanır.
W–4 formunuzu doğru biçimde doldurmazsanız daha fazla vergi ödemeniz gerekebilir. İşvereninizi değistirirseniz ya da birden fazla işte çalışırsanız yeni bir form doldurmanız gerekir.
“Non-resident alient” (yerleşik olmayan yabancı) şeklinde sınıflandırıldığınızı unutmayın böylelikle W–4 formundaki talimatlar sizin için geçerli değildir. Formu şöyle doldurmalısınız:

 • 3. satırdaki medeni durumu bölümünde “Single” (bekâr) seçeneğini işaretleyin (evli yada boşanmış bile olsanız)
 • 5. satırda yalnız bir gelir beyanı yapın.
 • 6. satırda, haftalık 7.60$ ek verginin alınmasını isteyin. Ödeme süresi iki hafta ise 15.30$ alınmasını talep edin.
 • 7. satırda statünüzü “Exempt” (muaf) olarak beyan etmeyin.

Sosyal Güvenlik kartı ve numarasına sahip olmak zorundasınız ancak Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Federal İşsizlik vergileri ödemelerinden muafsınız. Bazen işverenler yanlışlıkla bu vergileri de alırlar. Maaş bordronuzu kontrol ederek böyle bir durum varsa bildirmelisiniz.. “FICA” yada “FUTA” başlıkları altında herhangi bir kesinti yapılmışsa işvereniniz yanlışlık yapmış demektir.

W–2 Formu
Yılsonunda işvereniniz size aldığınız toplam ücret ve yapılan toplam vergi kesintilerini ayrıntılarıyla gösteren bir W–2 formu gönderecektir. Bu form ülkenizdeki adresinize gönderilir. Her işvereninizden ayrı ayrı W–2 formu almanız gerekir, formun size ulaşması için tümüne ev adresini vermiş olduğunuzdan emin olun. 15 Şubat’a kadar formlar size ulaşmazsa işvereninizle irtibat kurun.

Vergi İadeleri
Work & Travel USA programının bir katılımcısı olarak evinize dönmüş dahi olsanız yasal olarak ABD vergi iadesi formu göndermeniz gerekir. Bir önceki vergi yılı için (1 Ocak – 32 Aralık) vergi iade işlemleri 15 Nisan’a kadar yapılmaktadır.
Vergi iadelerinizi kendiniz doldurmaya karar verdiyseniz aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacak:

 • W–2 Formu
  aldığınız ücretler ve kesilen vergileri ayrıntılı olarak gösteren, işvereniniz tarafından gönderilen form.
 • 1040NR-EZ Formu
  Bu form yerleşik olmayan yabancılara yöneliktir. Bu formu ve doldurma talimatlarını ABD hükümetinin web sitesinden (www.irs.ustreas.gov) temin edebilirsiniz

Yıl başında, Ocak yada Şubat ayında Amerikalı işvereniniz kendileri için çalışıyorken ödediğiniz vergileri ayrıntılarıyla gösteren W-2 formu gönderecektir. Bu formu aldıktan sonra 1040NR-EZ formunu doldurabilirsiniz. Ayrıca, işvereninizden edinebileceğiniz eyalet ve şehir vergi formalarını da doldurabilirsiniz.
Vergi iadesi başvuruları için son tarih 15 Nisan’dır. 1040NR-EZ talimatlarında yer alan çizelgeleri kullanarak ne kadar iade alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Formu ne kadar erken doldurursanız iadenizi o kadar çabuk alırsınız.

Vergi İadesi-TAX REFUND

ABD’de ödediğiniz vergilerin bir kısmını geri alabilirisiniz. Geriye alacağınız vergi oranı sizden kesilen vergiler ve gelir düzeyinizle bağlantılı olacaktır. Örneğin çok yüksek gelir elde eden bir WAT katılımcısının geri alabileceği oran aynı süre zarfında kendisinden daha az gelirle çalışmış başka bir WAT katılımcısından farklı olabilmektedir. Vergi iadesi başvuruları genellikle bir sonraki yılın Mayıs ayından itibaren ödenmekte ve iadeler öğrencilerin eline haziran-ağustos ayları arasında ulaşmaktadır.

Vergi iadeleri ile ilgili daha detaylı bilgi için www.irs.ustreas.gov adresini ziyaret ediniz.

ABD’de yabancı öğrencilerin vergi iadelerini onlar adına takip eden pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar başvurunuz için gerekli belgeleri onlara teslim etmenizi takiben başvurunuzu sizin adınıza takip ederler ve hem eyalet vergileri hem de federal vergilerle ilgili iadeler için sizden bir servis ücreti alırlar. Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bu konuda çalışan firmalardan ETS ile anlaşmalıdır ve belgelerinizi Aralık sonuna kadar teslim etmeniz halinde evraklarınızı ETS’e ulaştırır.

ARABA KİRALAMA VE EHLİYET

Amerika’da toplu taşıma sistemi çok gelişmemiştir. Ya da ülke genelinde araba ücretleri ve benzin çok ucuz olduğundan toplu taşımaya çok ihtiyaç duyulmuyor da denebilir. Dolayısı ile çoğu şehirde arabanız olmadan bir yere gitmeniz çok zor olacaktır.

Amerika kaldığınız sure boyunca ki bu surenin çokta kısa olmayacağını düşünürsek araba ihtiyacınız olabilir. Amerika’da araba kullanabilmenizin ilk şartı Türkiye’de ehliyet sahibi olmanızdır. Araba kullanımı ile ilgili yasal kurallar eyalete göre değişiklik gösterir. Dolayısı ile gideceğiniz eyaletin konu ile ilgili yasalarını gitmeden önce araştırmanız gerekecektir.

Birçok eyalette burada geçerli olan ehliyetinizi 6 aya kadar kullanabilirsiniz. Gitmeden önce “Uluslararası Sürücü Belgesi” almanıza gerek olmayacaktır. Sadece ülkeye ne kadar sure önce girmiş olduğunuzu kanıtlayabilmek için araba kullanırken yanınızda pasaportunuzu taşımanız gerekecek.

Araba kiralayabilirsiniz ancak bunun için en az 21 yaşında olmanız gerekecektir. Bazı eyaletlerde 25 yaşın altında olduğunuz için sizden normalin üstünde sigorta ücreti talep edebilirler. Büyük kiralama şirketlerinin çoğu bankaların birinden alınmış kredi kartınız olmasını isteyecektir. Bir problemle karsılaştığınızda acentenin size destek olacağından emin olabilmeniz için büyük bir firma ile çalışmanız sizin için daha iyi olur.

Önemli araba kiralama şirketleri şunlardır: Alamo, Avis, Budget Rent-a-Car, Dollar, Enterprise, Hertz, National Car Rental, Rent-A-Wreck ve Thrifty.

Araba kiralamak istiyorsanız, bazı konuları dikkate almanız gerekmektedir. Birçok müşteri sadece araba kiralama ve aracın özellikleriyle ilgilenmekte ve diğer önemli hususları gözden kaçırmaktadır. Uzun bir yolculuk için araba kiralayacaksanız, aracın sigorta kapsamını incelemelisiniz.

Sigorta en önemli konulardan biridir. Kiraladığınız arabayla seyahat ederken bedenen zarar görebilme veya arabaya zarar verebilme olasılığınız vardır. Mesuliyet sigortası, böyle bir durumda meydana gelecek ziyanlarla ilgili iddialara karşı sizi koruyacaktır.

Kaza Sigortası, kiraladığınız araba hasar gördüğünde veya çalındığında kaybınızı karşılamaktadır. Sigorta yaptırmadıysanız, meydana gelen tüm zararı kendiniz karşılamak durumunda kalabilirsiniz.
Araba kiralarken  kullanabileceğiniz bazı kredi kartları size otomatik kaza sigortası sağlayabilir. Kullanacağınız kredi kartının bu anlamda bir getirisi olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Amerika’da herhangi bir hata yapıp ceza ödemeden araba kullanmak için trafik kurallarını çok iyi biliyor olmanız gerekir. Bu kurallar eyalete göre farklılık göstereceği için gideceğini eyalete göre yasalarla ilgili araştırma yapmanız gerekir. Amerikan Otomobil Derneği’nin (AAA – American Automobile Association) şubesi ya da web sitesinden faydalanabilirsiniz.

Yinede en bütün eyaletlerde geçerli olabilecek en temek trafik kuralları şunlardır;

Sağ şeritten sürmelisiniz, emniyet kemerinizi her zaman takılı tutun, hız sınırını asla aşmayın, içkili araba kullanmayın, STOP levhası gördüğünüz her yerde (öğrenci servislerinin üstünde bile olsa) yavaşlamak yerine arabanızı durdurun, yayaların her zaman ve her yerde geçiş üstünlüğü olduğunu asla unutmayın.

Unutmamanız gereken en önemli şeylerden biride Amerika’nın hangi eyaletinde olursanız olun araba kullandığınız esnada bir polis tarafından durdurulursanız Türkiye’de yaptığınız gibi arabadan hemen inmeye kalkmayın. Yavaşça sağa çekin, pencerenizi bir karış kadar aralayın ve ellerinizi direksiyondan çekmeyin. Aksi takdirde eğer arabadan inerseniz polis bunu bir tehdit olarak algılayabilir ve size ateş etme hakkına sahiptir.

ACİL DURUMLAR

Work and Travel programına katılan tüm adayların günün 24 saati ulaşabilecekleri acil yardım telefonları bulunmaktadır. Tüm öğrencilere gidecekleri kurum ve yerel danışman bilgileri verilecektir. Herhangi bir şekilde bu bilgiyi almayı unutursanız bizden mutlaka isteyin.

 911 ARAMA – YANGIN, POLİS, AMBULANS

Eğer yangın, kaza, saldırı gibi acil durumlar sizin ya da yanınızdakilerin başına gelirse hemen 911 arayın ve bulunduğunuz yeri bildirin ve konuyu açıklayın. Çevrenizde polis varsa yardım isteyin. Polisle konuşmaktan hiçbir zaman çekinmeyin. Ancak daima nazik olun.

Eğer arabanızdan ya da evinizden bir şey çalındığında acil durum olmayan hallerde aranacak polis numarasını arayın. Bu numara herhangi bir yerel telefon rehberinde bulunur.

 Vize Sponsorunuzun Work Travel 24- Saat Ücretsiz Yardım Hattı

 Eğer 911’i arayacak durumlar oluşmuş ise aramanızdan hemen sonra Intrax’ ı da haberdar edin. Eğer pazartesi – Cuma olan çalışma zamanlarının dışında oluşmuş bir olay ise mutlaka size vize sponsorunuzun vereceği 24 saat ücretsiz hattını arayın. Eğer acil bir durum değil ise normal çalışma saatleri içinde verilen telefon numarasından arayabilirsiniz.

Aşağıda size acil ve acil olmayan durumların bir listesini yardımcı olmak için belirttik:

 ACİL DURUMLAR

 ·         Yaralanmışsanız ya da çok ciddi bir sağlık sorunu geçiriyorsanız

·         Saldırıya veya kriminal olaya maruz kaldıysanız

·         Polisle başınız derde girdiyse ya da tutuklandıysanız

 ACİL OLMAYAN DURUMLAR

 ·         Pasaport, DS–2019 formunuz ya da herhangi bir önemli belgeniz çalışmış ya da kaybolmuşsa

·         İşler ve konaklamayla ilgili sorunlar

·         İşiniz ve işvereninizle alakalı sorunlar (vergi sorunları, son paycheck’in ödenmesi v.s.)

·         İşlemler ve anlaşmalar için bazı temel yasalar hakkında bilgi ve tavsiye

·         Hırsızlık ve ya şiddet içermeyen suçların kurbanı olma (bagajların, değerli eşyaların çalınması v.s.)

·         Sosyal güvenlik ve vergi problemleri

·         Sosyal güvenlik kartının ve W–2 formunun yollanması

·         Pasaportunuzun kaybolması-böyle bir durumda hemen ülkenizin konsolosluğuna müracaat edin.

·         Uçak bileti değişikliği-havaalanını arayınız.

·         SEVIS’e kayıt yaptıramıyorsanız-bunun için başka bir telefon numaramız var

·         Evinizi ve ailenizi özlemek

·         Kalış sürenizi uzatmak istemek

 **Eğer gerçekten acil bir durum mevcutsa ve aramaya karar verdiyseniz şu adımları izleyin:

·        Vize sponsorunuzun size verdiği Work and Travel 24 saat ücretsiz yardım hattını arayın

·         Eğer acil değil ise mailbox’a not bırakın size belirtilen çalışma günleri ve saatleri arasında geri dönülecektir. Mutlaka tam olarak isminizi, size verilen öğrenci ID numarınızı ve size ulaşabileceğimiz bir telefon numarasını bırakmayı unutmayın.

·         Acil durum halinde karşınıza çıkan operatöre bilgilerinizi tam olarak verin.

 SORULABİLECEK SORULAR

 1.     Saat gece 11 havaalanındayım ve beni kimse almaya gelmedi ve ben de nereye gideceğimi bilmiyorum. Ne yapmam lazım? Bu acil durumları kapsıyor mu?

Maalesef ki belirtmemiz gerekir ki bu durum acil durumları kapsamıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamanız için işvereninizi gelmeden önce arayıp haber vermeniz en doğrusu olacaktır. Uçuş saatinizi, havayolu şirketinizi, tam olarak kaçta varacağınızı ve hangi havaalanına geleceğinizi bildirirseniz size yardımcı olacaklardır.

2.     Tutuklandım ne yapmalıyım?

Bu durum acil duruma girmekte ve size ilk tavsiyemiz polislerle konuşmadan önce bir avukatla görüşmeniz. Böyle durumda hemen 24 saat ücretsiz acil yardım hattımızı arayınız. Konsolosluğunuzla irtibata geçmek istediğinizi söyleyin. Unutmayın ki her eyaletin farklı hukuk kuralları bulunmakta. Tutuklandığınız anda sadece 1 telefon hakkınız var. Hemen acil yardım hattınızı arayın. Bilgilerinizi tam olarak vermeyi unutmayın! (ülke, eyalet ve hangi şehir de olduğunuzu)

KONAKLAMAYI KENDİNİZ AYARLAMAK İSTERSENİZ.

·         Birkaç gün hostelde kalarak zorlanmadan konaklamanızı ayarlayabilirsiniz. Konaklamanızla ilgili işvereniniz ve iş arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

·         Konaklama masrafınız gideceğiniz şehir ve kaldığınız yerin özelliklerine göre kişi başına aylık 60$ ile 480$ arasında değişebilir.
·         Başka birinin dairesini paylaşabilirsiniz. Konaklama için kolay bir seçenek olmasına rağmen yine de karşınızdakini iyi tanımadan hareket etmeyin.
·         Aile yanında kalabilirsiniz. Evlerinin bir odasını size verirler ve evin basit kurallarına uymanızı beklerler.
 
** Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir nokta, New York, Boston, Chicago, Los Angeles ve San Francisco gibi metropol şehirlerde konaklama ve yaşam masrafları yüksek olacaktır. Sahil kenarları ya da dağ bölgeleri de pahalı olacaktır. Bütçenizin ne tür bir konaklamaya elverişli olduğunu bilmelisiniz. Kısa süreli konaklama için opsiyon olabilecek bazı yerler oteller, üniversite yurtları, hosteller, ucuz motellerdir. Bu tip yerlerde maksimum kalma süresi genelde 2 haftadır. Ülkenizden ayrılmadan bu tip bir yer için rezervasyon yapabilirsiniz. Böylelikle gider gitmez kalabileceğiniz bir yer olur. Kira bedelleri bulunduğunuz şehir, mahalle, eşya, sigorta gibi özelliklere bağlı olarak değişebilir.
Konaklama ayarlamak için bazı uygun site adreslerini aşağıda bulabilirsiniz:
YMCA/YWCA (ÖĞRENCİ YURDU)
 
Amerika’nın hemen her yerinde işletilen yaklaşık 300 gençlik yurdu bulunmaktadır. Siz Amerika’ya varmadan önce online rezervasyon ve ödeme yapabilirsiniz. üyelik bir yıl için yaklaşık 25$ dır. Üye olamayanlar için gecelik ödeme 3$ ile 5$ arasında bir ekstra ödeme alınır.
Bilgi için şu numarayı arayabilirsiniz: 212–308–2899 ya da web sitesine bakabilirsiniz:
MOTEL
Amerika’da birçok ucuz motel bulunmaktadır. Genellikle kişi başı değil oda parası ödersiniz. Bazı web siteleri:
  
HOTEL
BED AND BREAKFAST (YATAK VE KAHVALTI)
 
Bed and breakfast adı verilen sadece yatak ve kahvaltıyı karşılayan yerlerde vardır. Bunun için şu adrese bakabilirsiniz:
Ev İlanları Nerede Bulunur?
 
Ev aramanın en iyi yolu yerel gazetenizin sınıflandırılmış ilanlar (sarı sayfalar!) kısmına bakmaktır. Ayrıca internetten yukarıda belirttiğimiz sitelerde arayabileceğiniz gibi emlak acentelerinden da bulabilirsiniz. Yalnız emlakçıyla anlaştığınızda ve bir daireyi tutmaya karar verdiğinizde “reattor” (emlakçı bedeli) bedeli ödemek zorundasınız. İlanlar yayınlanırken bazı kısaltmalar yapılmıştır. Bazı örnekler şunlardır:
 •  BR – yatak odası
 • Apt – apartman
 • Studio – çok küçük 1oda 1 salon tarzı evler
 • Furn – eşyalı
 • Util – bazen kiraya dahil olan gaz, elektrik gibi masraflar
 • Pvt – özel
 • W/ – beraber
 • A/C – klimalı
 • Elev bldg – asansörlü bina
 • Co-op – sakinlerin kiracıdan çok ev sahibi olduğu bina
 • W/D – yıkama/kurutma
 • M – erkek
 • F – kadın