Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya eğitim standartları, ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için oldukça popüler hale gelmiştir. Polonya üniversitelerinde okumak için Türkiye’de herhangi bir üniversite kazanmış olmanıza gerek yoktur ve herhangi bir lise diplomasına sahip olmak, Polonya’da okumanız için gereken yeterliliklerden biridir. Resmi dili Lehçe olmasına rağmen, çok sayıda yükseköğretim kurumunun İngilizce eğitim verdiği Polonya’da eğitim ve yaşam giderlerinin oldukça ekonomik olması ve eğitim kalitesinin çok yüksek düzeyde olması şüphesiz öğrencileri bu ülkede eğitim almaya teşvik ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri Polonya’nın Avrupa Birliği’ne girmesinden sonra özellikle eğitim alanında yüksek olan standartlarını daha da geliştirmiş olmasıdır. Ayrıca Polonya üniversitelerinde alınan diplomalar tüm dünyada prestij ve geçerliliğe sahiptir.

polonyada üniversite

Polonya’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Polonya’da pek çok üniversitede eğitim dili İngilizcedir. İngilizcesinin ana programa başlamak için yeterli olmadığını düşünen öğrenciler, 1 yıl İngilizce hazırlık programına katılabilirler. Hazırlık eğitimini ana programı okumak istediğiniz üniversitede alabileceğiniz gibi, başka okullarda da alabilirsiniz ve sonrasında istediğiniz üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Lehçe bilen ve bu dilde eğitim almak isteyen öğrenciler de okullar tarafından kabul edilebilir. Lehçe sunulan programların fiyatları İngilizce sunulan programlara kıyasla bir miktar daha uygundur.

Polonya’da Lisans Eğitimi

Polonya’da lisans eğitimi süresi 3 yıldır ve her akademik yıl iki dönemden oluşmaktadır; Güz dönemi (Ekim- Şubat) ve bahar dönemi (Şubat- Haziran). Her ikisi de sınav dönemi ile sona ermektedir. Eğitim; dersler, sınıflar, seminerler, laboratuvar çalışmaları ve tartışma grupları ile verilmektedir. Polonya’daki tüm devlet üniversitelerinin denkliği YÖK tarafından tanınmaktadır. Yani dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 200 içinde 5 üniversitesi bulunan Polonya’da, ülkemizdeki üniversite giriş sınavında başarılı olmasanız da eğitim görme hakkına sahipsiniz.

Polonya’da üniversiteye giriş koşulları okula göre değişiklik göstermektedir. Genellikle her okul için başvuru formu doldurulur, lise transkripti ile İngilizce yeterliliği gösteren (IELTS / TOEFL) sonuç belgeleri gönderilir. Başvuru belgeleri arasında, referans mektupları ve öğrencinin yazması gereken niyet mektubu yer alır. Polonya’da sanat ve uygulamalı eğitim gerektiren bölümlerde okumak isteyen öğrenciler ayrıca yetenek sınavlarına da girmektedir.

Polonya’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Polonya Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen, yaşam giderleri oldukça ekonomiktir. Polonya’nın para birimi Zloty’dir. Örneğin; 1 Türk Lirası 1.75 Zloty’dir. Bir öğrencinin 1 aylık her şey dâhil (Barınma, Gıda, Ulaşım vb.) masrafları yaklaşık 800 TL ile 1.200 TL arasında değişmektedir. Polonya’da diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi toplu taşıma oldukça yaygındır. Tüm şehirlerde raylı sistem bulunmaktadır. Şehirlerarası ulaşımda genellikle tren tercih edilmektedir ve şehir içi ulaşımda metro, tramvay, otobüs gibi birçok seçenek mevcuttur.

Polonya’da konaklama seçenekleri ve maliyetleri oldukça uygundur. Konaklama seçenekleri genelde okulların kendi yurtlarında, okulların anlaşmalı olduğu özel yurtlarda veya ev konaklaması şeklinde söylenebilir. Üniversite yurtları genellikle 3-4 kişilik odalardan oluşmakta olup, standart yurtların aylık ücretleri ortalama 70 – 125 EUR civarındadır. Özel yurtlar ise okulların kendi yurdundan biraz daha konforlu ve yüksek standartlara sahiptir. Özel yurtların fiyatları odanın durumuna göre aylık yaklaşık 150 ile 250 EUR civarındadır. Bir diğer konaklama seçeneği ise ev kiralamaktır. 3 kişinin paylaşabileceği standart bir evin kirası aylık yaklaşık 350 – 600 EUR civarındadır.

Polonya’da Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

Polonya’ya eğitim amaçlı gitmek isteyen herkes gerekli belgeleri temin etmesi durumunda vizesini 3 hafta içinde alır. Polonya vize başvuruları VFS Global vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır. Vize başvurusunda aşağıdaki belgeler istenmektedir.

  • Pasaport (Başvuru tarihinden itibaren en az 1 sene geçerli.)
  • VFS Global şirketinin sayfasında bulunan D tipi ülke vizesi başvuru formu. Bu konuda danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.
  • Okul kabul belgesi.
  • Banka hesabında 4000 Euro yada karşılığı Türk Lirası.
  • Ekonomik durumu destekleyici diğer belgeler.
  • Öğrencinin masraflarını karşılayacak kişinin gelirini belgeleyen evraklar.
  • Öğrencinin masrafını karşılayacak kişinin noterden aldığı taahhütname.
  • 1 senelik Avrupa Birliği seyahat sağlık sigortası.

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer