Neden Amerika’da Üniversite Eğitimi?

Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin sayısı yıldan yıla artış göstermektedir. Amerika’da üniversite eğitimi şartlarına geçmeden önce eğitim sistemine kısaca göz atmakta fayda görüyoruz. Köklü bir yükseköğretim sistemine sahip olan Amerika’da eğitim yerel yönetimlere (yani eyaletlere) devredilmiştir. Her eyalet kendi eğitim sistemine uygun bir şekilde örgütlenme ve çalıştırma hak ve sorumluluğuna sahiptir. Buna göre ABD’de teorik olarak 50’nin üzerinde farklı eğitim sisteminin bulunduğu söylenebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim sistemi üç ana bölümden oluşmaktadır: İlköğretim, Ortaöğretim ve Ortaöğretim sonrası. Zorunlu eğitim süresi eyaletlere göre 10 yıl ile 13 yıl arasında değişmektedir. Burada temel mantık zorunlu eğitimin en az 10 yıl olmasıdır.

Amerika’da üniversite konusuna yurtdışında üniversite önemi altında yaklaşmalısınız.

ABD’de yükseköğretim, oturmuş güçlü bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Amerika’da üniversite eğitim sistemine baktığımız zaman genel olarak 3 tip yükseköğretim kurum bulunmaktadır

• Ön lisans veren toplum & meslek yüksekokulları (Junior or Community Colleges – Vocational Technical Institutions)

• Lisans derecesi veren 4 yıllık müstakil yüksekokullar (Colleges)

• Üniversiteler: Günümüzde ABD’de 3600’den fazla yükseköğretim kurumu vardır. Bunların 2100’den fazlası 4 yıllık, 1500’den fazlası ise 2 yıllıktır. Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenci sayısı yaklaşık 14.000.000’dur.

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer