İtalya’da Üniversite Eğitimi

Sunduğumuz geniş okul seçenekleriyle her bütçeye ve her kişiye uygun bir eğitim programını portföyümüzde bulmanız mümkündür. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimizi en güncel promosyonlardan haberdar ediyoruz ve başarılı öğrencilerimizin burs alabilmeleri için gereken tüm desteği veriyoruz.

Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi?

İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıldır ve İtalya’da Lisans okumak isteyen öğrencilerin minimum 12 yıllık eğitim almış olmaları şarttır. Yani lise son sınıf öğrencileri sıfırdan başlayarak ve aynı zamanda bütün üniversite öğrencileri transfer olarak İtalya’da lisans okuyabilirler.
İngilizce “Computer engineering” Electronic Engineering, Mechanical Engineering Mechatronic Engineering ve “Architecture” okumak isteyen öğrencilerin sınava girmesi gerekir. Mühendislik okumak isteyenlerin SAT puanı 1200 üzeri olursa sınava girmelerine gerek yoktur. Eğer SAT yoksa o zaman ‘Mathematics, Physic, Logic’ten sınava girmeleri gerekir. Mühendislik için sınav Mart, Nisan, Mayıs, Temmuz, Ağustos ve en son Eylül’de İtalya’da yapılır. Sınav 42 soru (18 Matematik, 12 Mantık, 12 Fizik) olarak 90 dakikada tamamlanır. Sorular çoktan seçmeli formatta bilgisayarda veriliyor ve öğrenci sınav sonunda puanlarını biliyor. Öğrencinin minimum almaları gereken puanlar olan -20/100 ve 60/100 alırlarsa ilk tercih ettikleri yere genellikle kabul alırlar.
Mimarlık için sınav 6 Eylül’de oluyor ve yukarıdaki konuların yanı sıra Mimarlık Tarihi ve Genel Kültür soruları oluyor.
Eğer öğrenci İnşaat Mühendisliği, Bina Mühendisliği veya Sosyal Bilimler (Ekonomi, Siyaset Bilim, İşletme, Uluslararası İlişkiler) üzere lisans okumak isterse sınavsız kesin kabul alma ihtimali çok daha fazladır.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da yüksek lisans okumak için öğrencinin minimum 15 yıllık eğitim altyapısına sahip olması gerekiyor. Yani akademik olarak üniversite son sınıf veya mezun olanlar İtalya’da yüksek lisans için başvuru yapabilirler. Eğer öğrenci İtalya’da burslu (yıllık 5000 Euro) ve okul harcı ödemeden okumak istiyorsa MSc (Master of Science 2 yıllık, uzatmayla birlikte 2 yıl 6 ay) okuması gerekiyor yani bir yıllık profesyonel yüksek lisans programları için burs vermiyorlar ve üstelik bu bir senelik programlar ücretli olarak sunuluyor.
2 yıllık yüksek lisans programlarında (MSc) toplam 120 kredi ve dersler haftada 3 veya 4 defa oluyor. Derslere katılmak zorunlu olmayıp, sınavlar 30 üzerinden puanlandırılır ve 18 puan alanlar sınavı geçiyor. Sınavı geçemediği takdirde öğrenci herhangi bir para ödemiyor bir ‘subject’den 1 yıl içerisinde 3 defa sınava girme şansı var. İtalya’da dersler genel olarak Eylül 20’den sonra başlıyor ve üniversiteye kayıt yapmak için Kasım 5, bazıları ise Aralık ayına kadar zaman veriyor.

İtalya’da Lisans ve Yüksek Lisans Başvuruları İçin Gerekli Evraklar

1) Diploma veya son sınıf lise veya lisans okuduğuna dair evrak.
2) Transkript
3) CV
4) Motivation letter (niyet mektubu)
5) Referans mektubu
6) Pasaport
7) 3\4 Foto
8) IELTS veya TOEFL veya İngilizce okuduğuna dair belge. IELTS- 5.5, TOEFL -80 skoruyla kabul alabiliriz. Eğer öğrencinin her hangi bir dil belgesi yoksa şartlı (conditional acceptance ) kabul alabiliriz ve birçok üniversite Ekimin 1’e kadar zaman veriyorlar.

İtalya’da Burslu Eğitim

İtalya’da devlet üniversiteleri düşük gelirli öğrencileri eğitim ücretinden muaf tutuyor ve üstelik bu öğrenciler yıllık 5000 Euro (Gelir bazlı / income based veya ihtiyaç bazlı / need based burs alabilirler.
Genel olarak burslar akademik liyakate dayalı (merit based) ve gelir bazlı (income based) oluyor. ‘Merit Based’ öğrencinin akademik performansı esnasında veriliyor ve bu tür burslar için rekabet çok katı oluyor. Mesela bazı üniversitelerin kendi bursları var 8000 Euro, 11000 Euro vs. Bu burslara garanti vermiyoruz çünkü çok yüksek rekabet oluyor.
Bir diğer burs ise yalnız İtalya’da verilen ‘income based scholarship’tir. Bu burs yıllık aile geliri 23 000 Euro ve bazi bölgeler içinse 16 000 eurodan aşağı olan bütün öğrenciler alabilir. Bu bursu İtalya’nın bölünmüş bulunduğu ‘region’lar tarafından verilmektedir.
Burs iki taksitte verilmektedir. Birinci taksit 2500 Euro genel olarak Aralık’ta veriliyor, ikinci taksit ise bazı ‘region’larda ikinci sömestrin sonunda yani Haziran-da veriliyor bazı bölgelerde ise bir sonraki yılın Aralığı gibi veriliyor. Genel olarak iki yıl için 10 000 Euro 4 taksit halinde veriliyor. Eğer öğrenci uzatmalı okursa yani 2 yıl 6 ay – bu 6 ay için de 2500 Euro burs alabilir. Yani toplam 2.5 yıl için 12 500 Euro burs alabilir öğrenci.

Bunun için öğrenci aşağıdaki evrakları toplamalıdır.
1) Aile nüfus kayıt örneği- Buraya evli kardeşler dâhil edilmezler.
2) Babanın gelir durumu gösterir belge.
3) Annenin gelir durumu gösterir belge.
4) Varsa erkek kardeş ve kız kardeşlere ait onların öğrenci veya çalışmadıklarını gösterir belge.
5) Öğrencinin adına kayıtlı gayrimenkul olmadığını gösterir belge.
6) Öğrencinin yaşadığı evin toplam büyüklüğünün yüz metrekareden az olduğunu gösterir belge (Roma’da okuyacaklar için buna gerek yok)
Bütün bu evrakların Apostil olunması ve sonra İtalyancaya çevrilmesi gerekiyor ve sonra yine apostil tasdikinin yapılması şarttır.
Konaklama: Bazı üniversitelerin özel yurtları var ancak bunlar pahalı olup kişi başı aylık 450 Euro’dan başlıyor. Devlet yurtları ise yalnız bursa başvurmakla kazanılabilir. Yani biz öğrenci için bursa başvurduğumuz zaman yurt da seçiyoruz. Eğer öğrenci yurt kazanırsa 10 aylık yurt veriyorlar ve bunun parasını (bazı bölgelerde 1500, 2000 ve 2500 Euro olarak değişiyor) 5000 Euro’luk burs paketinin içinden alıyorlar ve kalan kısmını öğrenciye veriyorlar. 1.ci yıl öğrencileri için yurtlarda yalnız %25 oranında yer ayrılıyor, ikinci yıl başvurunlar için %75 yer veriliyor. Onun için 1.ci yıl öğrencileri için yurt kazanacağına garanti vermek çok zor ancak 5000 Euro’luk bursa garanti verebiliriz. Yurt kazanmak için öğrencinin yıllık aile gelirinin 0 veya 0’a çok yakın olması gerekiyor.
1) Bursa başvuru Mayıs ayında başlıyor ve her bölge için değişik son başvuru tarihleri bulunuyor. Onun için öğrencilerin burs için gerekli evrakları Ekim ayından başlayarak toplaması gerekiyor.
Burs başvuru sonuçları genellikle Ekim ayı gibi açıklanıyor.

İtalya’da Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi İçin Son Tarihler

İtalya’da üniversitelerin son tarihleri üniversiteden üniversiteye farklılık göstermekle birlikte genel olarak 15 Nisan gibi başvurular biter. İstisnai olarak bazıları Mayıs’ın sonuna kadar devam ediyor.
Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak öğrenci İtalyan üniversitelerinden kabul aldıktan sonra diplomasını hangi ülkede eğitim almışsa veya alacaksa o ülkede kurulu İtalyan Konsolosluğunda Pre-enrollment yapması gerekiyor.
Sonuç olarak İtalyan konsolosluğu öğrenciye “Declaration Value” adlı bir belge veriyor ve bu olmadan İtalya’da üniversiteye kayıt yapılamaz.
“Declaration Value” lisans okumak isteyen öğrencilerin minimum 12 yıl, yüksek lisans okumak isteyenler içinse minimum 15 yıllık eğitim altyapısının olduğunu onaylıyor.
‘Declaration Value’ için İtalyan konsolosluğunda son başvuru tarihi 27 Temmuz olup bu tarih İtalyan Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Eğer öğrenci bu tarihe kadar dokümanlarını İtalyan konsolosluğuna vermezse Üniversiteden kabul mektubu geçersiz sayılmaktadır.
‘Declaration Value’ için gerekli evraklar.
1) Üniversiteden kabul mektubu
2) Diploma veya lisans son sınıfta olduğuna dair evrak Apostil olunması ve İtalyancaya çevrilmesi gerekiyor.
3) Transkript – evrak Apostil olunması ve İtalyancaya çevrilmesi gerekiyor.
4) Attestat- evrak Apostil olunması ve İtalyancaya çevrilmesi gerekiyor
5) ¾ Foto
6) Form A

İtalya’da üniversite eğitimi için şartlı kabul koşulları

İtalya’da Üniversite Eğitiminin maliyet tablosu

İtalya’da Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

Dünyanın en iyi okullarından Alternatif öğrencilerine özel fiyatlar

Promosyanları Gör

İtalya’daki Okullarımız

Alternatif Yurtdışı Eğitim ayrıcalığıyla yararlanabileceğiniz şu okullara göz atmayı unutmayın ????İtalya’da tercih ve niteliklerinize uygun lisans, yüksek lisans ve burslu eğitim ile ilgili olarak danışmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz: ups@alternatifecs.com

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer