İngiltere’de Lisans Eğitimi

Ana Hatlarıyla İngiliz Eğitim Sistemi: İngiltere’de üniversite sistemini, lisans (undergraduate) ve yüksek lisans-doktora (postgraduate) şeklinde ikiye ayırabiliriz. İskoçya hariç ülkenin diğer bölgelerinde lisans eğitimi normal olarak üç yıl devam etmektedir. Özel alan lisans derecesi (honours) için öğrenciler okudukları konu üzerinde uzmanlaşma hızlarını artırmak için ana müfredata ek olarak bir veya iki konuda daha ders alırlar.

Yeni üniversitelerin bir çoğu eski üniversitelere göre kabul şartlarında daha esnek davranmaktadır. Üniversiteler, öğrencilere lisans üstü eğitim kapsamında master ve doktora programları sunar. İngiliz üniversiteleri tarz olarak öğrencileri bağımsız düşünme ve karar verme konularında eğitir ve onlara araştırma yapma imkanlarını sağlar.

Akademik Yıl: İngiltere’de akademik yıl genellikle Eylül ya da Ekim aylarında başlarsa da öğrencilerin kabul edilebileceği farklı tarihler de mevcuttur. Çünkü bazı yüksek öğretim kurumları dönem esasıyla çalışır veya doktora vb programlara katılan araştırma öğrencileri öğrenim yılının herhangi bir yerinde okullarına başlayabilir. İngiltere’de üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Noel ve Paskalya zamanlarındaki tatiller ile Ağustos ayının tamamı ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Her bir dönem on-on dört hafta uzunluğundadır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

Üniversiteye giriş: İngiltere’de üniversiteye nasıl girilir? Öğrencilerimizin en çok merak ettikleri konuların başında gelen bu sorunun farklı altyapılardan gelen öğrencilere göre farklı cevapları vardır. İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level, AS-Levels, Uluslar arası Bakalorya, BTEC ve GNVQ’dan (General National Vocational Education) uygun ve yeterli puanı almış olmaktır. Yabancı öğrenciler için ise bunun yolu Foundation Kurslarına katılmaktır. Türkiye’den lise diploması almış olan öğrenciler, üniversiteye devam edebilmek için genellikle 2 akademik yıl devam eden “A-Level” (Advanced Level) diploma veya ‘International Foundation Year’ gibi muadili bir eğitim almak zorundadırlar. Türkiye’de normal liselerden mezun olmuş öğrencilerimizin büyük bir kısmı İngiltere’de yükseköğretime foundation programlarıyla adım atarlar.

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer