Amerika’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Liseden sonra ABD’de üniversiteye başlangıç yolunda temel olarak iki rota takip edilir. Bunlardan birincisi mevcut notlarınız ve niteliklerinizle dört senelik bir okula doğrudan müracaat etmektir. İkincisi ise dört senelik üniversiteye doğrudan başlamak yerine önce iki senelik eğitim veren community collegelerden birisine devam etmek ardından buradan alacağınız kredileri dört senelik bir okula transfer ederek 2+2 şeklinde üniversite mezunu olmaktır.

Burada en önemli sorun bölüm, finansman, coğrafi konum gibi bir takım kriterleri de dikkate alarak hangi üniversitelere başvuracağınıza karar vermektir. İyi bir seçim yapabilmek için olabildiğince çok bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bu bilgileri nereden alacağınız konusunda herhangi bir fikriniz yoksa Alternatif Yurtdışı Eğitim olarak yardıma hazırız. Amerika’da burslu üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin lise notlarının çok parlak olması önemlidir. Amerika’da okurken çalışmak yasal olarak kampüs dışında mümkün değildir. Kampüs içinde haftada 20 saate kadar çalışma izni vardır.

Hangi okullara gitmek istediğinizi belirledikten sonra, ikinci aşama; belirlediğiniz okulların başvuru dosyalarını hazırlamaktır. Amerikan üniversitelerine ve kolejlerine başvuru konusunda yazılanların çoğu, öğrencilerin üniversite/kolejin istediği gerekli şartları yerine getirmiş olmaları üzerinde odaklanır. Önemli olduğu halde hakkında daha az soru sorulan konu ise, üniversite/kolejlerin tüm başvuruları özellikle de yabancı öğrencilerin yaptıkları başvuruları nasıl değerlendirdikleridir. Örneğin, siz kendinize şu soruları sordunuz mu?

  • Okula kabulüme karar verilirken, başvurumun daha çok hangi bölümleri dikkate alınacaktır?
  • Lise eğitim durumum nasıl değerlendirilecek, diğer öğrencilerin sahip oldukları akademik birikimden ne gibi farklı özellikler taşıyor olabilirim?
  • İngilizce yeterliliğim, okul etkinliklerine ve organizasyonlara katılma durumum ve sanatsal yeteneklerim ne kadar önemlidir?

Bu sorulara verilebilecek kesin cevaplar yoktur. Üniversiteler başvuruları ele alırken, farklı kriterler üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Kayıt komitesi üyeleri başvuruları değerlendirirken, yılların verdiği deneyimlerini kullanırlar; dikkatli ve titiz bir şekilde kabul kararını verirken, başvuran adayın potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeye alırlar.

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer