Amerika’da Üniversite Eğitimi

Sunduğumuz geniş okul seçenekleriyle her bütçeye ve her kişiye uygun bir eğitim programını portföyümüzde bulmanız mümkündür. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimizi en güncel promosyonlardan haberdar ediyoruz ve başarılı öğrencilerimizin burs alabilmeleri için gereken tüm desteği veriyoruz.

Amerika’da Üniversite Okumak

Amerika’da üniversite eğitimiyle ilgili kaynakları taradığınızda karşınıza bir yığın bilgi çıkar. Alınması gereken sınavlar, son başvuru tarihleri, üniversite ücretleri, yurt ücretleri vs vs… Bunlar adı üzerinde teknik verilerdir ve bu bilgilere her yerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Amerika’da üniversite okumak veya bir yüksek lisans programına katılmak dediğimizde asıl üzerinde durmamız gereken nasıl bir kültürün içine giriyor olduğumuzdur.

Amerika’da lisans veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler, özellikle kendi eğitim alanlarıyla ilgili okumak istiyorlarsa bu alanda bir hayli güçlü bir altyapıya sahip olmalıdır. Çünkü Türkiye’de okumuş olduğunuz bölümü, Amerika’da daha farklı bir dilde ve farklı bir eğitim programıyla okuyacaksınız. İşte bu yüzden Amerika’daki her üniversitenin kendine ait özel kriterleri mevcuttur. Bunun başında akademik ortalamanız ve İngilizce yeterliliğiniz gelir. Uygulamada pek çok ortak noktada buluşulsa da aslında her okul farklı bir prosedür izler ve bu konuda gidiş öncesi tek başınıza yol almak zorlu bir süreç olabilir. Dolayısıyla Amerika’da lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin danışmanlık hizmetlerinden yararlanmalarında büyük faydalar vardır.

Amerika’ya vardıktan sonra çok daha farklı bir kültürün ve çevrenin içinde olacaksınız. Başlangıçta bu sizi biraz ürkütebilir. Ama bu hep böyle devam etmeyecek. Maksimum 2 haftadan sonra insanlara, ortama ve okula alışacaksınız. Bir nevi kültür şoku yaşamanız mümkündür. Amerika’da yapacak olduğunuz ilk sohbet İngilizcenizi sorgulamanıza sebep olabilir. Çünkü aksan farklılığı sizi biraz korkutabilir. Kabul aldığınız ve devam etmeye karar verdiğiniz okulda sizin gibi birçok yabancı öğrenci olacaktır. Farklı ülkelerden gelen bu öğrencilerle yurtta veya okulda karşılaşabilir ve sohbet edebilirsiniz. İngilizce iletişim anlamında, ilk zamanlarda yabancı öğrencilerle iletişim kurmak Amerikalı öğrencilerle iletişim kurmaktan daha kolay gelebilir. Zamanla kulağınız aksana alışır ve kendinizi fark etmeden bir Amerikalı ile derin bir sohbet içinde bulursunuz.

Okul başlamadan önce ya da oryantasyon döneminde sizin için bir online hesap oluşturulur. Her okulun kendisine ait bir online sistemi vardır. Bu sistemde hocalarınıza e-mail gönderebilir, ödevlerinizi yükleyebilir ve kaçırdığınız derslere ait videolara, modüllere erişerek telafide bulunabilirsiniz. Aynı zamanda dersler başlamadan önce mutlaka e posta hesaplarınızı kontrol etmenizde fayda var. Hocalarınız temin etmeniz gereken kitaplarla ilgili ayrıntılı bir eposta gönderiyorlar. Almanız gereken kitaplar hiçbir zaman ders sırasında söylenmez.

Amerika eğitim sistemi, Türkiye’den çok daha farklıdır. Oryantasyon sürecinden sonra derslerin ilk günü oldukça yoğun geçer. İlk günden yapmanız gereken ödevler temponuzu değiştirebilir. Yine bir müddet geçtikten sonra, siz de eğitim sistemine alışırsınız. Her okulun kendine ait bir akademik takvimi vardır. Genellikle bir yıl 2 sömestrden oluşur.

Yabancı öğrenci kabul eden üniversitelerde bu öğrencilerden sorumlu olan belli birimler vardır. Dolayısıyla her konuda görüşmeniz gereken yetkilileri o ofiste hazır bulursunuz. Okullar genelde Ağustos veya Eylül ayında başlar ve Mayıs veya Hazirana kadar devam eder.

Neden Amerika’da Üniversite Eğitimi?

Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin sayısı yıldan yıla artış göstermektedir. Amerika’da üniversite eğitimi şartlarına geçmeden önce eğitim sistemine kısaca göz atmakta fayda görüyoruz. Köklü bir yükseköğretim sistemine sahip olan Amerika’da eğitim yerel yönetimlere (yani eyaletlere) devredilmiştir. Her eyalet kendi eğitim sistemine uygun bir şekilde örgütlenme ve çalıştırma hak ve sorumluluğuna sahiptir. Buna göre ABD’de teorik olarak 50’nin üzerinde farklı eğitim sisteminin bulunduğu söylenebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim sistemi üç ana bölümden oluşmaktadır: İlköğretim, Ortaöğretim ve Ortaöğretim sonrası. Zorunlu eğitim süresi eyaletlere göre 10 yıl ile 13 yıl arasında değişmektedir. Burada temel mantık zorunlu eğitimin en az 10 yıl olmasıdır.

Amerika’da üniversite konusuna yurtdışında üniversite önemi altında yaklaşmalısınız.

ABD’de yükseköğretim, oturmuş güçlü bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Amerika’da üniversite eğitim sistemine baktığımız zaman genel olarak 3 tip yükseköğretim kurum bulunmaktadır

• Ön lisans veren toplum & meslek yüksekokulları (Junior or Community Colleges – Vocational Technical Institutions)

• Lisans derecesi veren 4 yıllık müstakil yüksekokullar (Colleges)

• Üniversiteler: Günümüzde ABD’de 3600’den fazla yükseköğretim kurumu vardır. Bunların 2100’den fazlası 4 yıllık, 1500’den fazlası ise 2 yıllıktır. Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenci sayısı yaklaşık 14.000.000’dur.

amerika-universite-egitimi

HND / Foundation Amerika’da Community College (ön-lisans) Eğitimi

HND teknik olarak Türkiye’deki önlisans programlarına benzetilebilecek türdeki programların isimleridir. Mühendislik, hukuk, mimarlık vb uzun süreli üniversite eğitimi gerektirmeyen bölümlerde okuyarak kısa yoldan iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler HND programlarına katılırlar. HND programları içerik olarak aynı olmakla birlikte ‘Foundation Degree’ ismiyle de sunulurlar. Bu programları tamamlayıp yine de üniversite diploması almak isteyen öğrenciler ‘top-up’ isimli bir sene süren programlara katılarak lisans derecesine sahip olabilirler. HND ve Foundation Degree programlarının avantajı fiyatça lisans programlarına göre biraz daha uygun olmalarıdır.

Amerika’da Lisans Eğitimi

Amerika’da lisans eğitimine baktığımız zaman programların ve derslerin çeşitli olmasının Amerikan sisteminin esnekliğine çok uygun olduğunu görürüz. Lisans öğrencileri “genel eğitim”, “temel lisans eğitimi” veya “çekirdek müfredatı” içeren dersleri alarak başlarlar ve daha sonra “major” denilen ana dallarını seçerler. Amerika’da lisans öğrencilerinin diğer ülkelere nazaran daha çok seçeneği vardır. Fikir değiştirip farklı bir ana dal seçmek istenirse baştan başlanması gerekmez, önceden alınan derslerin bir kısmı geçerli kabul edilir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin Amerika’da üniversite dil eğitimi almaları mümkündür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde “school” (okul) insanların bir şeyler öğrendiği herhangi bir yer anlamında kullanılmaktadır. Bir koleje “okul” diyebilirsiniz. Bir üniversiteye de “okul” diyebilirsiniz. “Okul” kelimesini, herhangi bir İngilizce dil kurumu, lisansüstü program, ya da ortaöğretim okulu (lise) için de kullanabilirsiniz.

Kolej veya üniversite: Amerika’da kolej, lise veya ortaöğretim okulu anlamına gelmez. Kolej ve üniversite programları okulun 13. yılında, öğrenci 17, 18 ya da daha büyük bir yaşta iken başlar. İki-yıllık bir kolej (Community College) Associate’s Degree (Ön Lisans Derecesi) verir. Dört-yıllık bir kolej ya da üniversite Bachelor’s Degree (Lisans Derecesi) verir. Bu dereceleri sunan programlara “lisans” okulları denilir.

Lisans eğitimini  kolej ya da üniversitelerden alabilirsiniz. Bununla birlikte, Amerika’da öğrenciler, dört-yıllık lisans programı ve derecesi için “üniversite” kelimesi yerine “kolej” kelimesini  tercih ederler. Kolejlerin birçoğu üniversitelerden bağımsız şekildedirler. Bazıları ise üniversitelerin bir parçasıdır ve üniversite kampüsünde bulunur. Birkaç kolej, seçilmiş bazı konularda lisansüstü eğitim verir. Ancak genellikle lisansüstü programlar üniversitelerce sunulur. Bu yüzden, Amerikalılar lisansüstü eğitimden bahsederken “kolej”den ziyade “üniversite” ifadesini kullanır. Amerika’da üniversite eğitim ücretleri okulun devlet okulu mu yoksa özel okul mu olduğuna göre farklılık gösterir. Amerika’da devlet üniversitelerinde okul harçları özel üniversitelere daha makul düzeylerdedir.

Amerika’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Liseden sonra ABD’de üniversiteye başlangıç yolunda temel olarak iki rota takip edilir. Bunlardan birincisi mevcut notlarınız ve niteliklerinizle dört senelik bir okula doğrudan müracaat etmektir. İkincisi ise dört senelik üniversiteye doğrudan başlamak yerine önce iki senelik eğitim veren community collegelerden birisine devam etmek ardından buradan alacağınız kredileri dört senelik bir okula transfer ederek 2+2 şeklinde üniversite mezunu olmaktır.

Burada en önemli sorun bölüm, finansman, coğrafi konum gibi bir takım kriterleri de dikkate alarak hangi üniversitelere başvuracağınıza karar vermektir. İyi bir seçim yapabilmek için olabildiğince çok bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bu bilgileri nereden alacağınız konusunda herhangi bir fikriniz yoksa Alternatif Yurtdışı Eğitim olarak yardıma hazırız. Amerika’da burslu üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin lise notlarının çok parlak olması önemlidir. Amerika’da okurken çalışmak yasal olarak kampüs dışında mümkün değildir. Kampüs içinde haftada 20 saate kadar çalışma izni vardır.

Hangi okullara gitmek istediğinizi belirledikten sonra, ikinci aşama; belirlediğiniz okulların başvuru dosyalarını hazırlamaktır. Amerikan üniversitelerine ve kolejlerine başvuru konusunda yazılanların çoğu, öğrencilerin üniversite/kolejin istediği gerekli şartları yerine getirmiş olmaları üzerinde odaklanır. Önemli olduğu halde hakkında daha az soru sorulan konu ise, üniversite/kolejlerin tüm başvuruları özellikle de yabancı öğrencilerin yaptıkları başvuruları nasıl değerlendirdikleridir. Örneğin, siz kendinize şu soruları sordunuz mu?

  • Okula kabulüme karar verilirken, başvurumun daha çok hangi bölümleri dikkate alınacaktır?
  • Lise eğitim durumum nasıl değerlendirilecek, diğer öğrencilerin sahip oldukları akademik birikimden ne gibi farklı özellikler taşıyor olabilirim?
  • İngilizce yeterliliğim, okul etkinliklerine ve organizasyonlara katılma durumum ve sanatsal yeteneklerim ne kadar önemlidir?

Bu sorulara verilebilecek kesin cevaplar yoktur. Üniversiteler başvuruları ele alırken, farklı kriterler üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Kayıt komitesi üyeleri başvuruları değerlendirirken, yılların verdiği deneyimlerini kullanırlar; dikkatli ve titiz bir şekilde kabul kararını verirken, başvuran adayın potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeye alırlar.

Amerika’da Master Eğitimi

“ABD’de yüksek lisans nasıl yapılır?” sorusuna öğrencinin durumuna ve tercihlerine göre çok farklı cevaplar vermek mümkündür. ABD’de yüksek lisans programları Türkiye’de olduğu gibi iki sene sürer ve genellikle tez içerir şekilde sunulurlar. ABD’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin lisans not ortalamalarının tercihen 2.50 ve üzerinde olmasında fayda vardır. ABD’de yükse lisans yapmanın koşullarına baktığımız zaman not ortalaması yanında başvurulan programın türüne göre GRE / GMAT gibi sınavlardan yeterli skoru almak da büyük önem taşır. ABD’de yüksek lisans bursları okulun seçicilik durumuna ve öğrencinin başarı durumuna göre farklı okullar tarafından verilebilir.

Amerikada Doktora / Asssitanlık ve Burs olanakları

Amerika’da doktora programları genellikle yüksek lisans eğitiminden sonra yapılır. Amerika’da doktoraya öğrencinin üniversite notlarının ne kadar parlak olduğunu bağlı olarak master derecesi olmaksızın da başvuru yapmak mümkündür. Amerika’da doktora yapmak isteyen öğrencilerin lisans ve yüksek lisans notlarını yüksek tutmanın yanında yine ilgili okulun talebine göre GRE ve GMAT sınavlarından yüksek skorlar almış olması önemlidir. Amerika’da doktora burslarına gelince: ABD’de doktora yapma şartları olarak öğrenciler genellikle asistanlık yaparlar. Asistanlık pozisyonları öğretim asistanlığı veya araştırma asistanlığı olarak iki grupta icra edilir. Amerika’da asistan olmak için (öğretim veya araştırma) fevkalade iyi notlara ve sınav sonuçlarına sahip olmak önemlidir. ABD’de doktora eğitimi programın türüne göre de değişebilmekle birlikte genellikle 4 sene civarında sürer.

Amerikada OPT (Optional Practical Training )seçenekleri

ABD’de bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programından mezun olan öğrencilerin belli bir süre ‘OPT’ programı altında çalışma hakları vardır. Öğrenciler genellikle eğitim gördükleri alanda olmak üzere bir seneye kadar, mühendislik vb teknik alanlarda ise 29 aya kadar OPT hakkında faydalanabilirler. OPT programında iş bulmak öğrencinin sorumluluğu altındadır.

Dünyanın en iyi okullarından Alternatif öğrencilerine özel fiyatlar

Promosyanları Gör

Amerikada Yaşam Koşulları ve Konaklama

Amerika’da yaşam masraflarının ne kadar tutacağı büyük oranda devam edeceğiniz üniversitenin nerede olduğunu büyük oranda bağlıdır. Amerika’da yaşam masrafları bir üniversite öğrencisi için aylık genellikle bin – bin 500 Amerikan doları arasında seyreder diyebiliriz. Amerika’da yaşam maliyeti California, New York ve Massachusetts gibi büyük eyaletlerde diğerlerine göre daha yüksek düzeylerde seyreder. Amerika’da yaşam şartları eyaletten eyalete büyük farklılıklar gösterdiğinden ekonomik okulların bulunduğu yerleri seçmek finansal yükü daha da hafifletecektir.

Amerikada Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

Amerikan üniversitelerine devam öğrenciler genellikle F1 vizesi alırlar. Amerika öğrenci vizesi akademik ve finansal şartlar hakkıyla yerine getirildiği zaman çok zorlanmayacağınız bir vize türüdür diyebiliriz. Amerika öğrenci vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı olarak vize görüşmesinin yapıldığı günü takip eden 3-4 gün diyebiliriz.

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer