Amerika’da Lisans Eğitimi

Amerika’da lisans eğitimine baktığımız zaman programların ve derslerin çeşitli olmasının Amerikan sisteminin esnekliğine çok uygun olduğunu görürüz. Lisans öğrencileri “genel eğitim”, “temel lisans eğitimi” veya “çekirdek müfredatı” içeren dersleri alarak başlarlar ve daha sonra “major” denilen ana dallarını seçerler. Amerika’da lisans öğrencilerinin diğer ülkelere nazaran daha çok seçeneği vardır. Fikir değiştirip farklı bir ana dal seçmek istenirse baştan başlanması gerekmez, önceden alınan derslerin bir kısmı geçerli kabul edilir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin Amerika’da üniversite dil eğitimi almaları mümkündür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde “school” (okul) insanların bir şeyler öğrendiği herhangi bir yer anlamında kullanılmaktadır. Bir koleje “okul” diyebilirsiniz. Bir üniversiteye de “okul” diyebilirsiniz. “Okul” kelimesini, herhangi bir İngilizce dil kurumu, lisansüstü program, ya da ortaöğretim okulu (lise) için de kullanabilirsiniz.

Kolej veya üniversite: Amerika’da kolej, lise veya ortaöğretim okulu anlamına gelmez. Kolej ve üniversite programları okulun 13. yılında, öğrenci 17, 18 ya da daha büyük bir yaşta iken başlar. İki-yıllık bir kolej (Community College) Associate’s Degree (Ön Lisans Derecesi) verir. Dört-yıllık bir kolej ya da üniversite Bachelor’s Degree (Lisans Derecesi) verir. Bu dereceleri sunan programlara “lisans” okulları denilir.

Lisans eğitimini  kolej ya da üniversitelerden alabilirsiniz. Bununla birlikte, Amerika’da öğrenciler, dört-yıllık lisans programı ve derecesi için “üniversite” kelimesi yerine “kolej” kelimesini  tercih ederler. Kolejlerin birçoğu üniversitelerden bağımsız şekildedirler. Bazıları ise üniversitelerin bir parçasıdır ve üniversite kampüsünde bulunur. Birkaç kolej, seçilmiş bazı konularda lisansüstü eğitim verir. Ancak genellikle lisansüstü programlar üniversitelerce sunulur. Bu yüzden, Amerikalılar lisansüstü eğitimden bahsederken “kolej”den ziyade “üniversite” ifadesini kullanır. Amerika’da üniversite eğitim ücretleri okulun devlet okulu mu yoksa özel okul mu olduğuna göre farklılık gösterir. Amerika’da devlet üniversitelerinde okul harçları özel üniversitelere daha makul düzeylerdedir.

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer