Almanya’da Üniversite Eğitimi

Sunduğumuz geniş okul seçenekleriyle her bütçeye ve her kişiye uygun bir eğitim programını portföyümüzde bulmanız mümkündür. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimizi en güncel promosyonlardan haberdar ediyoruz ve başarılı öğrencilerimizin burs alabilmeleri için gereken tüm desteği veriyoruz.

Neden Almanya’da Üniversite Eğitimi?

Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkelerinden Almanya’da üniversite eğitimi pek çok Türk öğrencinin hayallerini süslemektedir. Almanya güçlü yükseköğretim geleneği ve kurumsallaşmış üniversiteleriyle yurtdışında üniversite okumak isteyenlerin rahatlıkla düşünebilecekleri bir seçenektir.

Alman okulları yüksek eğitim açısından Batı Avrupa’nın en prestijli üniversiteleri de dâhil olmak üzere bol sayıda seçenek sunmaktadır. QS World University Rankings® sıralamasının 2014/15 yılı çalışmasında Almanya’nın en yüksek sıradaki üniversiteleri arasında Ludwig-Maximilian-Universität München 52. sırada, Technische Universität München 54. Sırada yer almıştır. Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg de yine yukarılarda sıralanmış okullardan birisidir.

Bunların dışında, hemen her büyük her büyük Alman şehrinde dünyanın en iyileri arasında yer alan en az bir üniversite bulabilirsiniz. Toplamda 17 Alman üniversitesi dünyanın en iyi 250 okulu arasında ve 40’dan fazlası da dünyanın en iyi ilk 650 okulu arasında yer almaktadır. Bu da Almanya’yı yüksek öğrenim bakımından dünyada elit ülkeler arasına yükseltmektedir.

Dünya çapında ün yapmış üniversitelere ek olarak, Almanya yüksek yaşam kalitesi, düşük öğrenim ücretleri ve mezuniyet sonrası zengin istihdam olanakları sunmaktadır. Yani her yıl neden çok sayıda yabancı öğrencinin yurtdışında eğitim için Almanya’yı  tercih ettiğini anlamak kolaydır.

Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin araştırmalarına ilk önce hangi bölümde ve nasıl bir üniversitede okumak istediklerine karar vererek başlamaları gerekir. Türkiye’den farklı olarak belli sayıda okula başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenci dilediği sayıda üniversiteye başvuru yapabilir. Alman üniversitelerinin her birinin kabul şartları ayrı olabileceğinden, üniversitelere tek tek başvurmak önemlidir. Almanya’da üniversite okumak isteyen bir öğrencinin Türkiye’de üniversite kazanmış olması önemlidir.

Almanya’da dünya genelinde tanınan ve prestijli çok sayıda eyalet üniversitesi ve özel üniversite bulunmaktadır. Eyalet okullarının pek çoğu yabancı öğrencilerden ortalama yıllık 400-800 € arasında değişen okul ücretleri almaktadır.

Üniversite Hazırlık Eğitimi

Almanya dünyanın anadili İngilizce olmayan ülkeleri arasındaki en popüler ülkesidir ve ABD, İngiltere ve Avustralya’dan sonra en fazla yabancı öğrenci çeken ülkedir. Peki, bu kadar cazip olan Alman üniversitelerine yabancı öğrencileri çeken nedir ve bir Alman üniversitesini nasıl seçebiliriz ve nasıl başvuru yapabiliriz?

Almanya’da üniveriste eğitim dili bazı özel üniversiteler dışında genelde Almanca’dır ve öğrencilerin direk üniversiteye başlayabilmeleri için Test Daf sınavını geçmeleri gerekir. Eğitim süresi pek çok eyalet ve üniversite için 3 yıldır. Test Daf sınavından geçecek Almanca bilgisine sahip olmayan öğrencilerin ekstra 1 yıl foundation eğitimi almaları gerekir. Bu eğitim için istenen Almanca düzeyi pre-intermediate düzeydir

Almanya’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Almanya en iyi çeşitlilik kelimesiyle karakterize edilebilir bir ülkedir. Trendy ve modern görünümlü Berlin daha geleneksel ve muhafazakâr görünümlü Münih’ten çok farklı bir atmosfer sunar. Frankfurt pırıl pırıl gökdelenleriyle biraz antika güzelliğine sahip Heidelberg’le tam bir tezat oluşturur. Kalabalık ve hızlı tempolu Hamburg sizi yorarsa her zaman huzurlu bir ortamı teneffüs edebileceğiniz orta Ren bölgesine çekilebilirsiniz.

Türk öğrenciler için Almanya’da üniversite eğitimi koşulları

Türkiye’de 12 yıllık lise eğitimini başarıyla tamamlayan ve LYS sınavında YÖK’ün yerleştirme listesinde bulunan bir devlet okulu veya özel okulda 4 yıllık bir bölüme yerleşen öğrenciler (KKTC dahil) kazandıkları bölümü Almanya’da okuyabilirler.

Başvuru belgeleri;

Lise diploması-Noter onaylı ve Almanca’ya çevrilmiş olmalı

Lise not dökümü-transcriptiniz – Noter onaylı ve Almanca’ya çevrilmiş olmalı

ÖSYM yerleştirme belgesi – Noter onaylı ve Almanca’ya çevrilmiş olmalı

Pasaport kopyası

Almanya’da üniversite eğitimi için şartlı kabul koşulları

Test Daf sonucu olmayan öğrenciler için Alternatif Yurtdışı Eğitim tarafından sunulan şartlı kabul imkanı Almanya’da hangi üniversite ve bölümde okuyabileceğinizi belirlemek ve bu okullardan ön kabulunuzu almayı içerir. Danışmanlarımızla birlikte planlayacağınız Almanya’da dil eğitim sürecinizin ardından direk olarak üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz. Hiç Almanca bilmeyen bir öğrenci için bu hazırlık süresi ortalama olarak 10 aydır ve 32 haftalık Almanca eğitimi + 4 haftalık üniversite hazırlık programını içerir.

Almanya’da Üniversite Eğitiminin maliyet tablosu

Almanca hazırlık + üniversite yerleştirme süreci (40 hafta): program ücreti yaklaşık 6.000 € tutacaktır. Bu eğitimi Munich, Berlin, Frankfurt veya Hamburg’da alabilirsiniz. Bu süreçte aylık ortalama 800 € yaşam ve konaklama için ayırmanız gerekir.

Lisans eğitimi süreci (toplam 3 yıl): Kabul almış olduğunuz okula göre değişmekle beraber yıllık okul ücreti ortalama 400-800 € arasında değişecektir. Yaşam ve konaklama için bu dönemde aylık 650 € ayırmanız gerekir.

Almanya’da Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

Almanya’da bir okuldan kabul aldıktan sonra vize için olabildiğince erken bir tarihte başvuru yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için yapmanız gereken bir uzman yardımı almak veya size en yakın Alman konsolosluğu veya elçiliğine müracaat etmek olacaktır.

Vize başvurusu esnasında okul kabulü yanında, pasaport ve okul / yaşam masraflarınızı karşılayabilecek düzeyde finansmana sahip olduğunuzu ispat etmeniz gerekecektir.

Alman vizesinin pasaportunuzu basılması yanında ülkeye varışınızda oturum iznine müracaat etmeniz gerekir.

Dünyanın en iyi okullarından Alternatif öğrencilerine özel fiyatlar

Promosyanları Gör

Almanya’daki Okullarımız

Alternatif Yurtdışı Eğitim ayrıcalığıyla yararlanabileceğiniz şu okullara göz atmayı unutmayın ????

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer