Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere’ye giderken dil seviyem hangi düzeyde olmalı?

İngiltere’de dil eğitimi almak için belirli bir İngilizce seviyesine sahip olmanız şartı aranmaz. Ancak en azından basit günlük konuşmaları yürütecek düzeyde İngilizce bilmeniz ülkeye ve kültüre alışmanızda size kolaylık sağlayacaktır.

Ne kadar sürede hangi seviyeye gelirim?

Bu sorunun cevabını vermek oldukça zordur. Hem öğrencinin dile yatkınlığı, hem alınan eğitimin yoğunluğu, hem de çevre şartları İngilizce seviyesinin ilerleme süresini etkileyen unsurlardır. Ayrıca okulların sistemleri de bu konuda önemlidir. Bazı okullarda seviyeler daha kısa süreli modüllere bölünürken bazıları 3 ana kurda eğitim vermeyi tercih edebilir. Genellikle Başlangıç ve elemantary seviyeleri biraz daha hızlı ilerlerken orta düzeyde seviye ilelerleme hızı yavaşlayacaktır. Önemli olan gerçekte olduğunuz dil seviyesinde eğitim alıyor olmanızdır. Bunu tespit edebilmek için gittiğiniz okullarda hem gramer, hem de konuşma-okuma-yazma açısından seviye tespit sınavına alınırsınız. Sınıfınıza yerleşip ders almaya başladığınızda seviyenizin bu sınıfa göre düşük veya yüksek kaldığını düşünüyorsanız mutlaka öğretmeninizle görüşünüz.

Konaklama için nerede kalmalıyım?

İngilizce eğitimi alırken bir ailenin yanında pansiyoner olarak kalmak hem ekonomik açıdan iyi olur hem aile yanında kendinize ait bir odanız olur. (veya isteğe göre bazı okullarda paylaşımlı odalar ayarlanabilir) Evin geri kalan bölümlerini sizi misafir eden aile (hostfamily) ve varsa diğer öğrencilerle paylaşırsınız. Homestay (aile yanı) konaklamada en fayadalı olan konaklama şekli kahvaltı ve akşam yemeğinin dahil olduğu sistemdir. İngilizler yemek saatlerinde tüm aile birlikte masaya oturmayı severler. Bu saatler sizin ana dili İngilizce olan insanlarla sohbet edebilmeniz için önemli olacaktır. Aile size ev anahtarını vereceğinden giriş-çıkış saatlerinizle çok ilgilenmez.

Çeşitli nedenlerle homestay konaklama istemeyen öğrenciler okullara ait yurt seçeneklerini veya çevrede bulunan özel yurtları tercih edebilirler. Yurt konaklama ücretleri genelde biraz daha pahalı olabilir. Yurtların fiyatları şehre ve okula uzaklıkları, özel veya paylaşımlı banyo sunmaları ve diğer konfor standartlarına göre değişir.

Londra’da İngilizce eğitimi pahalı mıdır?

Londra’da okul ücretleri diğer İngiltere şehirlerinden çok farklı değildir. Hatta İngiltere’nin en çok dil okuluna sahip şehri olduğundan çok uygun fiyatlı okullar da bulunabilir. Ancak Londrada İngilizce eğitimi almak yaşam–konaklama ve ulaşım ücretleri göz önünde bulundurulduğunda diğer şehirlerden daha pahalıdır.

İngiltere İngilizce öğrenmek için en pahalı seçenek midir?

İngiliz sterlininin diğer para birimlerinden daha pahalı oluşu pek çok öğrencinin İngiltere’de İngilizce eğitimi almak için en pahalı ülke olduğunu düşündürse de bu gerçekte her zaman doğru değildir. Londra dışında dil eğitimi almak genellikle kısa dönemde ABD, Kanada, Avustralya gibi ülkelerle kıyaslandığında daha uygundur. Maliyet hesaplaması yaparken mutlaka uçak bileti ve vize masraflarını da hesaplamalısınız. Uzun dönemde ise İngiltere Kanada-İngiltere ve İrlanda gibi ülkelere göre İngiltere’de dil eğitimi almak daha pahalı olacaktır.

Üniversite bünyesinde bir İngilizce programı almak istesem mümkün mü?

İngiltere’de İngilizce eğitimi sunan okulların pek çoğu kendi özel binalarında eğitim veren özel dil okullarıdır. Pek çok üniversite akademik eğitimine devam edecek öğrenciler için lisans veya yüksek lisans öğrencilerine yönelik akademik İngilizce kursları sunmaktadır. Az sayıda üniversitede Genel İngilizce eğitimi almak da mümkündür. Ancak bu programlar (birkaç tanesi hariç) genelde sadece Ocak-Haziran ve Eylül aylarında İngilizce eğitimine başlama şansı sunarlar. Ayrıca EU ülkelerinden gelen öğrenciler bu kurslara çok cüzi ücretlerle katılabildiğinden sınıflar kalabalıktır. Londra’da bulunan Univeristy of Arts London İngiltere’de üniversite bünyesinde Genel İngiizce  kursu almak isteyen öğrenciler için her ay başlayan programlar sunmaktadır.

Hangi şehri tercih etmeliyim?

İngiltere yüz ölçümü olarak çok büyük bir ülke değildir ve toplu taşıma çok gelişmiştir. Londra ve çevresi İngilizce aksanın en iyi olduğu bölgelerdir. Güneyde okulların çok olduğu ve Londra’ya yakın oldukları için çok tercih edilen Brighton, Bournemouth, Eastbourne, Porsmouth tercih edilebilir. Marka olarak görülebilecek ve yine yaşayan insanların eğitim düzeyinin yüksek olduğu Cambridge ve Oxford ikinci en çok tercih edilen grupta yer alır. Bu iki şehir üniversite öğrenci sayısının da çokluğunun etkisiyle yaşam ve konaklama fiyatları açısından güneydeki birinci gruptan biraz daha pahalı kalabilir. Son zamanların en güvenilir ve yaşanabilir şehri Bristol, katedraliyle ünlü Canterbury, kuzeyin Londrası sayılabilecek Manchester, UNESCO Heritage şehir olan ve Bettalesin evi Liverpool son zamanlarda hem öğrencilerin tercihi olmuş hem de bu şehirlerde yeni  okullar açılmıştır. Etrafınızda Türk öğrenci sayısı az olsun isterseniz biraz daha küçük şehirleri seçmek doğru bir karar olabilir.

İngiltere’de ulaşım pahalı mıdır?

Londra dışındaki şehrilerde ulaşım ahlı değildir. Ayrıca pek çok şehirde haftalık veya aylık olarak bisiklet kiralamanız da mümkündür.

Brighton veya Bournemouth gibi bir şehirden Londra’ya her gün gitmek mümkün müdür?

Hem evet hem de hayır! Brighton hızlı trenle Londra’ya 50 dk mesafededir. Ancak gidiş-dönüş tren maliyeleri minimum 50 GBP civarından başlar.

Hangi hava limanına ineceğim?

Londra ve çevresine gidecek öğrenciler için Londra hava limanlarından birine inmek doğru olacaktır. Kuzey inse yine direk uçuş bulunan Manchester hava limanı uygun olur. Aşağıda Türkiye’den direk uçuş olan hava limanlarının ve hangi şehirler için en uygun olduklarının listesini bulabilirsiniz;

London Heathrow;  Bournemouth, Oxford, Bristol, Canterbury, Cambridge

London Gatwick; Brighton, Eastbourne, Portsmouth, Southampton

London Stansted; Cambridge

London Luton; Oxford

Manchester; Manchester, Liverpool, Leeds

Şehirlerarası ulaşım için ne tavsiye edersiniz?

İngiltere’de tren hızlı ve rahattır. Tren yolculuğunuzu burdan planlayabilirisniz;

Otobüs biraz daha yavaş olmakla birlikte genelde trenden daha ucuz bir ulaşım olacaktır. Otobüs biletleriniz için burayı inceleyebilirsiniz.

Telefon hattı alabilir miyim? İngiltere-Türkiye arası en ucuz tarife hangisi?

Pek çok öğrenci İngiltere’de İngilizce eğitimi alırken pay as you go (bizim hazır kart sistemimiz) tarifelerini tercih etmektedir. Alternatif Yurtdışı Eğitim İngiltere’de eğitim alacak öğrencilerine en avantajlı tarifelerden birini sunan telefon hattı hediye etmektedir. Böylece öğrencilerimiz uçaktan indikleri anda ailelerinin kendilerini arayabileceği telefon numarasına sahip olurlar.

Saat farkı ne kadar? Jet lag olacak mıyım?

İngiltere ve Türkiye arasında saat dilimi farkı 2 saattir. Uçak yolculuğu İstanbul’dan ortalama 4 saat sürmektedir. Bu şartlarda jetlag olma olasılığınız düşüktür.

Bagaj sınırım ne kadar?

Pek çok havayolu için İngiltere ekonomi sınıfı uçuşlarda uygulanan bagaj limiti 23 kg + 8 kg el bagajı şeklindedir.

İngiliz yemekleri çok mu kötüdür? Ne yemeliyim?

İngiliz yemek kültürü bizden biraz farklı olmakla beraber şaşırtıcı derecede lezzetli yemekleri küçük bir İngiliz pubında veya homestay konaklamanızda tadabilirsiniz. İngilizler genelde hafta içi kahvaltı olarak corn flakes veya tost gibi hızlı yenecek gıdalar tüketirler. Pek çok öğrenci ve çalışan için öğrle yemeği çevredeki marketler- okul kantini veya kahve dükkanlarından alınan sandviçlerdir. Akşam ise mutlaka protein içeren bir yemek ve yanında salata veya haşlanmış sebzeler tüketirler. Bizim bol salçalı-baharatlı yeneklerimize tam benzemese de sağlıklı bir diyet olduğu söylenebilir. Ayrıca Londra ve dil okullarının bol olduğu şehirlerde pek çok Yunan ve Türk restoranı veya büfesi, Çin veya Hint yemekleri yapan küçük lokantalar ve pizzacılar mevcuttur. İngilizlerin ünlü fish & chips’ini ise publarda ve restoranlarda deneyebilirsiniz.

British Council onaylı bir okula gitmemde neden ısrar ediyorsunuz?

British Council dil okullarını hem eğitim ve öğretmen standartları hem de öğrencilerine sundukları hizmetler (konaklama vs) konusunda denetleyen bir organizasyondur. Bristish Council’ın minimum standartlarına uyamayan okulların kaliteli okullar olduğunu düşünmek yanlış olur. Ayrıca British Council üyesi olan bir okul bir şekilde sizin eğitiminiz sırasında kapanır, iflas eder veya bir sorun yaşarsa britsih council üyesi diğer okullardan birine yerleşmenizi saplar. Bu öğrenciler için çok önemli bir sigorata niyeliğindedir.

Okula devam zorunluluğum var mı?

İngiltere’de dil eğitimi alan öğrenciler için % 80 devam zorunluluğu vardır.

Gittikten sonra okulumu beğenmezsem değiştirebilir miyim?

İngiltere’de dil eğitimi alacağınız okulu seçerken çok hassas olmalısınız çünkü  eğitiminize başladıktan sonra okulunuzu değiştirmek maddi anlamda çok zarara uğramanıza neden olur. Ayrıca okulunuz hemen İngiltere immigration departmanını bilgilendirecektir.

Ancak kayıt olmuş olduğunuz programı tamamladıktan sonra halen vizeniz devam ediyorsa farklı bir dil kurusunda eğitiminize devam edebilirsiniz.

Vizemi uzatabilir miyim?

İngiltere’de dil eğitimi alacak öğrenciler genelde maksimum 6 ay süreli ziyaretçi öğrenci vizesine veya 11 aya kadar İngilizce eğitimi alma imkanı sağlayan extended vizeye başvururlar. Bu vizeleri İngiltere’de iken uzatmak malesef mümkün değildir

Okulum devam ederken hafta sonu Türkiye’ye gelmem gerekse?

İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi ve extended vize birden çok giriş hakkı veren bir vizedir. Yani eğitiminiz sırasında haftasonu veya taillerde Türkiye’ye gelip geri dönebilrsiniz. Geri dönerken okul kabul belgenizi yanınıda bulundurmayı unutmayınız..

Orada bulunduğum sürede Fransa, İtalya gibi Shengen ülkelerini ziyaret etmek istiyorum, mümkün mü?

İngiltere EU üyesi olmasına rağmen Shengen sınır ve para birliğine girmemiştir. Bu nedenle İngiltere vizenizle diğer Avrupa ülkelerine seyahat edemezsiniz. Bunun için Türkiye’den ayrılmadan önce Shengen vizesi de almanızı tavsiye ederiz.

İskoçya’ya gidebilir miyim?

İskoçya İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık olarak adlandırılan ülkeyi oluşturur ve aldığınız vize bu bölgelere seyahat etmenizi de sağlar.

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer