Rusya’da Üniversite Eğitimi

Rusya’da hazırlık, lisans ve yüksek lisans programları sizi bekliyor!

Kaliteli ve ekonomik eğitim fırsatı 1000 USD’den başlayan eğitim masraflarıyla YÖK’çe tanınan okullarında 500 aşkın bölüm zenginliğiyle yurtdışında okumak hiç bu kadar cazip olmamıştı. Revaçta olan bir dilde okuyup hem mesleğiniz hem Rusçanız olsun!

2019 Mart ayında başlayan Rusça Hazırlık programlarına kayıtlarımız başladı. Sağlam Rusça öğrenmek veya Rusça lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için idealdir.

Rusya üniversiteleri

Neden Rusya’da Üniversite Eğitimi?

Kaliteli eğitim: Rusya özellikle temel bilim, mühendislik (nükleer, uçak, makina, kimya, genetik, inşaat), tıp ve sosyal branşlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için cazip bir ülkedir. NOBEL ödüllü birçok bilim insanı Rusya üniversitelerinde öğrenci yetiştirmektedir. Birçok üniversite ve enstitü dünya çapında üne sahiptir. Eski bir eğitim geleneğine sahip olan Rusya okulların temeli 1700 yıllarında atılmıştır. Sovyetler döneminden de başarıyla geçen Rus aydınları ekolü uzaya ilk insan çıkaran ve genetik gibi birçok çağdaş bilime doğum verip kendi kalitesini ve üstünlüğü kanıtlamıştır. Bugünkü Rusya dünya Temel Bilim lideri yerini koruyor.

Ekonomik eğitim masrafları: Rusya okullarında 1 yıllık eğitim masrafı 1.000- 6.000 USD arası değişmektedir. Rusya’daki eğitim maliyeti Avrupa ve Amerika’ya göre çok daha düşük olması Rus okulların harcamaları (gaz, elektrik, hoca maaşları v.s) %70-%90 oranında devlet tarafından ödenmesinden kaynaklanmaktadır. Öğrenci payına düşen %10-30% dilimini ödüyor. Rusya devletin yarattığı şartlar sayesinde 2017 yılında 200’ü aşkın ülkelerden 270.000 yabancı öğrenci bu ülkeye gelmiştir.

Bölüm zenginliği: YÖK’çe tanınan Rusya okullarında 500’ü aşkın bölüm zenginliğiyle istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Çağımızın getirdiği ihtiyaçları karşılayacak yeni bölümleri de geliştirilen Rusya okullarında güncel Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları bulabilirsiniz.

Kariyer ve iş avantajı: Türkiye’de ve Türkiye coğrafyasında: Balkanlarda, Orta Asya’da, Kafkaslarda iş çevrelerin Rusça ortak dil olarak kullanıldığını unutulmamalı. Türkiye’nin en büyük ve güçlü komşusu ve ticaret ortağı olan Rusya’da okulu bitirdikten sonra nereye giderseniz gidin güzel bir kariyer olanağına sahip olabilirsiniz. Dünya çapında tanınan Rus okullarında revaçta meslekleri revaçta olan dilde okurken bir taşla iki kuş vurabilirsiniz – hem branşınız hem Rusçanız olsun!

Ekonomik yaşam masrafları: Rusya’da bir aylık yeme-içme masrafları 100-200 USD arası değişmektedir. Su, elektik, gaz, şehir içi telefon ve şehir içi ulaşım masrafları da Türkiye’ye göre düşük olması okuyanların geçimi dert etmeden ve ek iş bulmaya gerek duymadan eğitime odaklanması sağlıyor.

Rusya’da Lisans Eğitimi

Rusya’da üniversitelerin çoğu eğitimi Rusça olarak vermekle beraber uluslararası İngilizce programları da bulunur.

Akademik Yıl: Rusya’da akademik yıl genellikle Eylül ya da Ekim aylarında başlarsa da öğrencilerin kabul edilebileceği farklı tarihler de mevcuttur. Bazı okulların kabulü ocak ayına kadar uzatılmış programları vardır.

Rusya okullarında 500 aşkın bölümler mevcuttur. Bunların bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

Okul fiyatı yıllık olarak okula, bölüme ve kente göre aşağıda gibi değişmektedir:

 • Tıp Ve Sağlık Bilimleri: 1800-6000 USD arası;
 • Mühendislik Ve Teknik Bilimleri: 1800-5000 USD arası;
 • İktisadi Ve İdari Bilimleri: 2000-8000 USD arası;
 • Güzel Sanat Bilimleri: 2500-7000 USD arası;
 • Sosyal Bilimler: 1800-3600 USD arası.

 

Rusça veya İngilizceyi yeterli seviyesinde bilmeyenler ilk sene Rusça veya İngilizce Hazırlık okumalı.

 Rusya üniversite kampüsü

Rusya’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Rusya’da Rusça Hazırlık: 1 ve 1.5 yıllık olmak üzere 2 program sunulur. Sağlam temel atmak isteyenlere ve yüksek lisans adaylarına 1.5 yıllık Rusça Hazırlığı önerilir. 1 yıllık hazırlık okullarına kayıt mayıs ile kasım arası yapılmakta olup 1.5 yıllık hazırlık okullarına ise kayıtlar aralık-ocak ayları arasında yapılmaktadır. Hazırlık müfredatına göre aşağıdaki gibi takviye dersler alınır:

Hazırlık sınıfı sertifikası ülkenin tüm okullarına sınavsız kayıt yaptırmaya hak tanır. Öğrenciler hangi okul veya hangi bölümde eğitim hayatlarına devam edeceklerine hazırlık sınıfındayken daha rahat karar verebilirler.

Rusya’da İngilizce Hazırlık:  Pre-Intermediate İngilizcesi olan ve mühendislik bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler için Mart ile Temmuz tarihleri arası süren 1 dönemlik İngilizce Hazırlık okulumuz başlatılmıştır.

Son başvuru tarihi: 15 Ocak

Nasıl başvurulur:

1- Statüleri başvuru yapmaya uygun adaylar sitemizdeki bilgi formunu oldurarak veya danışmanlarımızla irtibat kurarak başvuru sürecini başlatabilirler. Adayların durumlarını sağlıklı değerlendirmesi için ‘transkript – not döküm belgesini getirmeleri önemlidir.

2- Danışmanlarımızla yapılan ön görüşme sonrası profilleri programlarımızla örtüşen adayların başvuru işlemleri başlanır. Başvuru için gereken evrakları hazırlayan öğrencilerin kayıtları avans ücreti yatırıldıktan sonra başlatılır.

Rusya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Rusya’da yegane dallarda makul bir fiyata Mastır yapabilirsiniz.

Eğitim süresi: 2-3 yıl

Kabul şartları: Üniversite diploması, transkript, Rusça / İngilizce Hazırlık sertifikası veya Dil Yeterlilik sınavından geçme.

Konaklama: Okulun yurdunda 1-2 kişilik odada. Bazı okullar evli doktora öğrencilerin eşlerine oturma izni ve yurtlarında barınma sağlar.

Rusya’da Tıp Eğitimi

Rusya eğitim alanında özellikle tıpta daima ön saflarda yer almıştır.

Rusya’nın kültürel başkentinde St. Petersburg’da 360’ı aşkın araştırma kurumu yer almaktadır. Bunların 30’u aşkını Bilim Akademisi, 34 tıp alanında eğitim ve araştırma kuruluşudur. St. Petersburg’da uluslararası tanınırlığı olan birkaç yüksek tıp kurumu mevcuttur. Diğer ülkelere nazaran eğitim ücretlerinin düşük oluşu ve yüksek eğitim standartları Rus Yüksek Tıp Okullarını yabancı öğrenciler için daha cazip kılar.

Tıp alanında dünyanın önde gelen bilim adamları Rusya üniversitelerinde çeşitli tıp alanlarında eğitim gören yabancılar da dâhil olmak üzere 1,500,000 öğrenciye eğitim sunar.

Öğrenciler Rusya’da 6 yıl tıp eğitimini başarıyla tamamladıklarında “Tıp Doktoru” derecesini kazanabilirler. Bu süre içerisinde stajlar da mevcuttur. Öğrencilerin çoğu, lisans eğitimini tamamladıktan sonra Rusya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimine devam ederler.

 

Rusya’da Mühendislik Eğitimi

Geleneksel olarak Rus mühendislik eğitimi 3 seviyeden oluşur. İlk seviyede öğrenciler Mühendislik Diploması almak üzere eğitim görür. İkinci kademede Bilim Adayı Derecesi, üçüncü kademede Bilim Doktoru Derecesi almak için çalışırlar. Mühendislik Diploması almak 5,5 yıl sürer, Bilim Adayı 3 yada 4 yıl, Bilim Doktoru derecesi ise 3 yıl eğitim gerektirir. Yükseköğrenimin ilk kademesi için özel bir isim söz konusu değildir. Çoğun, yükseköğrenim olarak adlandırılır. Yükseköğrenimin ikinci kademesi “aspirantura”, üçüncü kademesi ise “doctorantura” olarak adlandırılır. Rus sisteminde yükseköğrenim gereklilikleri Amerikan sisteminde lisans (Bachelor of Science) ile mastır (Master of Science Degrees) gereklilikleri arasında bir konumdadır. Bilim Adayı derecesi almak için gereklilikler ABD sisteminde doktora derecesi gerekliliklerine karşılık gelir. Rus Bilim Doktoru Derecesinin ABD sisteminde bir karşılığı mevcut değildir.

Bugün itibariyle mühendislik eğitimi Rusya’da en geniş yükseköğrenim sistemidir. Yükseköğrenim kurumlarında mühendislik okuyan öğrenciler, toplam öğrenci nüfusunun %35’ini teşkil eder.

Rusya mühendislik okulları –eşsiz bir milli gelenek- dünyada bilimin gelişimi, teknik ve teknoloji ilerlemeler ve sanayi üretiminin oluşumunu etkilemiştir.

Rusya teknik yükseköğrenim kurumlarında, başarılı bir gelişim gösteren ünlü mühendislik ve bilim okulları mevcuttur. Bu okullar;

 • Teknik fizik
 • Yapay zekâ
 • Deprem tahmini
 • Lazer teknolojisi
 • Mineral araştırma
 • Nanosaniye teknikleri
 • Uçak ve uzay roketleri
 • Enerji ve enerji kaynakları
 • Geleneksel olmayan enerji kaynakları
 • Kaynak ekonomisi ve geri kazanım teknolojileri
 • Yüksek teknoloji ve duyarlık teknolojisi makineleri ve diğer alanlarda eğitim sunmaktadır.

 

Rusya’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Rusya’da okurken konaklama için 3 seçeneğiniz olabilir:

 1. Okul yurdu: En pratik yolu. Okuyacağınız üniversitenin yurdunda kalmak Rusçayı interaktif bir ortamda daha çabuk öğrenmesini sağlar. Yeni arkadaş çabuk edinebilir İngilizcenizi de geliştirebilirsiniz. Şehirlere göre ortalama yıllık masrafları şunun gibidir:
 2. Kiralık daire: Arkadaşınızla birlikte kalabileceğiniz başka bir seçenektir. Yalnız dil bilmemesinden doğabilecek suiistimale karşı üniversite yetkilileri ilk sene öğrencilerin daire tutmasına karşın sıcak bakmamasından dolayı bu seçenek pek geçerli değildir. Şehirlere göre ortalama aylık masraflarınız şunun gibi olabilir:
 3. Aile yanı: Dil okulları için geçerlidir. Rusça ve Rus kültürünü yakından takip etmek isteyenlere ideal bir seçenektir. Aile yanında kalmanın avantajları: yemek sorunun olmayışı; her gün Rusça pratik yapabilmesi; sıkıntılı konularda aile mensuplardan yardım alması; TV, buzdolabı, çamaşır makinesi vs. ev eşyalarının kullanılmasıdır. Şehirlere göre ortalama günlük masraflarınız şunun gibi olabilir:

 

Moscow-State-University-Russia

Rusya’daki Okullarımız

 • St. Petersbug Teknik D.Ü.
 • St. Petersburg Havacılık D.Ü.
 • St.Petersburg İ.Pavlov Tıp D.Ü.
 • St.Petersburg Sinema ve Televizyon D. Ü.
 • Amiral Makarov Denizcilik Akademisi
 • Moskova Devlet Üniversitesi
 • Moskova Havacılık Üniversitesi
 • Moskova Güzel Sanatlar Üniversitesi
 • Moskova Enerji ve Teknik D.Ü.
 • Moskova İletişim ve Enformasyon Teknik D.Ü.
 • Tomsk Politeknik Üniversitesi
 • N.Novgorod Mimarlık D.Ü.
 • N.I.Lobachevsky adına Nizhny Novgorod D. Ü.
 • Novgorod Devlet Üniversitesi
 • Guney Federal Üniversitesi
 • Taganrog Teknik D.Ü.
 • Kuban Teknoloji D.Ü.
 • Kazan Federal Üniversitesi
 • Ryazan Devlet Tıp Üniversitesi
 • Saratov Devlet Üniversitesi
 • Saratov Tıp Devlet Üniversitesi
 • Tambov Teknik D.Ü

 

Yüz yüze görüşme için lütfen randevu alınız:

Ömer YAKŞIBAY

Tel         : 0531 212 4200

Email     : yaksibay@gmail.com