Programları Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sertifika & Diploma programlarını seçerken dikkat edilecek temel hususlar şunlardır:

  1. – Programı sunan okulun ve programın adı kadar içeriği de önemlidir. Müfredatın ilgi ve ihtiyaçlarınızla örtüşüp örtüşmediğine dikkat ediniz. Programı sunan kişilerin altyapısı ve staj imkanları gibi ek özellikler de önemlidir.
  2. – Programın saat ve süre olarak ne kadarlık bir zaman diliminde sunulduğunu öğreniniz. Sadece kaç hafta veya ay sunuluyor olması yanında kaç saat veya dersten oluştuğunu da mutlaka öğreniniz. Örneğin toplam 24 haftalık bir programın haftada 15 dersten toplamda 360 ders saatinden oluşuyor olması gibi.. Programın sürece uzun olması içeriğin de yoğun olduğu veya daha çok şey öğreneceğiniz anlamına gelmez.
  3. – Programları isim ve içerik bakımından olduğu kadar fiyatça da anlamlı bir şekilde karşılaştırınız. Programlar arasında fiyat karşılaştırmasını sadece süreye bakarak yapmayınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi fiyat karşılaştırması toplam süre üzerinden değil bu süre zarfındaki toplam ders saati üzerinden yapılmalıdır. Ayrıca yaşam giderlerini de unutmayınız. Daha uzun program süresi daha yüksek yaşam gideri, daha fazla konaklama, yeme içme ve ulaşım gideri demektir.

Dikkate alınabilecek diğer kriterler öğretim kadrosu, okulun tanınırlığı, ek servisler, okulun konumu ve tabi ki daha önce programa katılmış öğrencilerin görüşmeli olabilir.