Öğrenciyken sosyal ve aktif olmak artı puan kazandırıyor

İşverenler artık sadece CV’ye değil yaptıkları mülakatlarda öğrencilerin farklı özelliklerine de bakıyor. Takıma katılacak yeni kişilerin proje üretmesi, sorunlara hızlı çözüm bulması ve çalışma arkadaşları ile uyum içerisinde olması gibi kriterler arıyorlar. İş görüşmelerinde üniversite yıllarında katıldıkları aktiviteler ve öğrenci kulüplerinde çalışmaları gibi detayları önemsiyorlar.

Özel üniversitelerin de artması ile artık hemen herkesin üniversite mezunu olduğu günümüzde beklenti sadece iyi bir üniversiteden mezun olmayı çoktan aştı. Çalıştığı şirkette farklılık yaratacak, yeni projeler ortaya çıkaracak, hem sorgulayan hem de karşılaştığı sorunları çözebilecek gençler öne çıkıyor. Takım çalışmasında uyum, sorumluluk sahibi olmak ve liderlik gibi özelliklere sahip olanlar tercih sebebi oluyor. Bunun için de görüşmelerde üniversite yıllarındaki sosyallik sorgulanıyor.

Bir başvuruda cv incelenirken saygın bir üniversite mezunu olmak tabi ki önemseniyor ama akademik başarı tek başına yeterli olmuyor. En çok aranan özellik takım çalışmasına yatkın olunması. Bu sebeple eğitim süresince katıldığı aktiviteler ile sosyal yönü kuvvetli kişiler tercih ediliyor.

Eskiden İngilizce bilmek çok önemli iken artık birden fazla yabancı dil bilenler kabul görüyor. Dolayısıyla üniversite eğitimi ile birlikte yabancı dil eğitimine de önem vermek gerekiyor.

Öğrenci kulüpleri ya da üniversitelerin katıldığı sosyal sorumluluk projelerinde yer almış öğrencilerin empati yeteneğinin geliştiği düşülüyor. Bu sebeple bu adaylar takım çalışmalarında uyumlu olması sebebi ile tercih ediliyor.

Farklı kültürleri tanıyan, hayata bakışı değişen kişiler de önemseniyor. Yurtdışı eğitim olanağı bulmuş, ya da Erasmus programları ile farklı ülkeler ziyaret etmiş olan adaylar değişik toplumlarda farklı insanlar ile iletişim kuruyor. Bu adayların iletişimlerinin daha kuvvetli olduğu düşünülüyor.

Staj yapmak zorunluluk dışında o işi yerinde öğrenmenin en iyi yolu olduğu için zaten tercih sebebidir. Ama zorunlu süre dışında işi mutfağında öğrenmek için staj süresini uzatanlar mesleği benimsediğini ifade ettiği için önem arz ediyor.

İş arayanlara tavsiyeler

Çalıştığı projedeki sorunları gören ve çözümü ile birlikte ortaya çıkaran gençler her zaman aranan kişiler oluyor. İş yerindeki olumsuz yanları ya da işin sorunlarını anlatan kişiler yerine sSorgulayan, yeni projeler geliştiren kişiler öne çıkıyor. Büyük şirketlerin analiz edildiği, örnek vakaların ortaya konduğu kitap ve yazıların okunması da faydalı görülüyor.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer