Neden yurtdışında yaz okulu?

Bu programlar çocuklara ve gençlere yabancı dil eğitim ve pratiği yanında grup içinde aktifleşme, yeni arkadaşlar edinme ve tek başına kalabilme tecrübesi sunarlar.
Yurtdışındaki yaz okullarının en büyük avantajı okulun bulunduğu ülkede konuşulan dile uyum sağlama konusunda çocuklara ve gençlere yardımcı olmasıdır. Yaz okullarında 7-17 yaş arasındaki öğrenciler sabah saatlerinde yabancı dil derslerine katılırlar. Öğleden sonraları ise birbirleriyle kaynaşıp aktif rol alabilecekleri çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenir. Bu aktiviteler okuldan okula değişmekle beraber bulunulan bölgenin tarihi, el sanatları, müzik, okuma, drama, sinema ve pek çok spor etkinliğinden oluşmaktadır. Gidilen bölgeye uygun olacak şekilde yüzme, kürek, futbol, basketbol, tenis, binicilik gibi pek çok spor dalı arasından tercih yapılabilir. Hafta sonlarında ise yakın şehirlere, eğlence parklarına, tarihi bölgelere geziler düzenlenir; barbekü partileri, piknikler yapılır.
Yaz okuluna katılacak öğrenciyi ailesinden uzakta birkaç hafta geçirmeye hazırlamak oldukça önemlidir. Uzmanlar küçük yaşlardan itibaren sorumluluk almaya başlayan çocukların kişisel gelişiminin çok daha olumlu olduğunu belirtmektedir. Ayrıca erken yaşlarda farklı kültürlerle tanışmak çocuğun vizyonunun gelişiminde çok büyük katkı sağlayacaktır.