Neden İngiltere’de dil eğitimi?

İngilizcenin anavatanında eğitim

Yurtdışında dil eğitimi almak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan İngiltere, köklü tarihi, kültürel gelişmişliği ve eğitim alanında sunduğu olanakları ile kendinden söz ettiren bir ülkedir. Küçük ve büyük lokasyonlarda, marka değeri bilinen veya daha az bilinen çok sayıda farklı dil okulu bulunmaktadır. Birçok yönden avantaj sağlayan İngiltere dil okullarının çoğunluğu British Council, English UK tarafından denetlenmektedir. Bu okulların öğrencilere sağladığı avantajlar tartışmasızdır. Küçük lokal okulların ise kendine göre farklı avantajları vardır. Mesela eğitimi veya herhangi bir başka hizmetinin beğenilmemesi durumunda, okul değişikliğinde bulunmak çok kolaydır.

İngiltere’deki dil okulları arasından küçük lokal okullar yada zincir okullar tercih edilebilir. Dil eğitimi veren küçük okullar varlıklarını devam ettirebilmek ve tanıtımlarını sağlamak için her bir öğrencisini memnun etmek zorundadır. Bu okullarda öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarının dikkate alınması ve gerektiğinde gerekli değişikliklerin yapılması daha kolaydır. Çok merkezli zincir okullar ise pek çok farklı noktada aynı kalitede eğitimi garanti edebilir. Bu okullar teknolojiyi ve yeni eğitim metodlarını uygulama konusunda çok başarılıdır.

Bir dili en kolay şekilde öğrenebilmenin yolu, pratik yapmaktır. Pratik yaparken de aksanın güzel ve anlaşılır olması önemlidir. İngiltere, İngilizcenin anavatanıdır ve çoğu kentinde konuşulan dil fasihtir. Bu da burada eğitim alan öğrencilerin daha kısa sürede dil öğrenmesine yardımcı olmaya yetiyor. Her yıl Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden İngiltere dil okullarında eğitim alan binlerce öğrencinin bir araya gelmesi ise ayrıca pratik yapma konusunda değerlendirilmesi gereken önemli konulardan biridir.

İngilizce’nin anavatanı olarak adlandırılan İngiltere’de sayısı yüzleri bulan dil okulu bulunmaktadır. Ayrıca pek çok üniversite ve kolej bünyesinde yabancı öğrenciler için İngilizce dil eğitim birimleri vardır. Her yıl binlerce öğrencinin dil eğitimi için İngiltere’ye gelmesi bu konuda bazı düzenleme ve denetlemeleri gerekli kılmıştır. İngiltere’de pek çok okul British Council tarafından denetlenmiş ve akreditasyon almıştır. Ayrıca okulların üye olduğu English-UK’de dil eğitimi veren kurumları denetlemektedir.

İngiltere’de yabancı öğrencilerin katılabileceği programların ders saatleri minimum haftada 15 saat olmalıdır. Sınıflar ortalama 8-15 kişiden oluşur. Okulların büyük çoğunluğu yıl boyunca devam eden kurslar düzenler. Bazıları ise sadece yaz aylarında eğitim verir. Dil okulları genelde 16 yaşından itibaren yetişkin öğrenci statüsünde öğrenci kabul eder, bu yaş sınırı bazı okullarda 18’dir. Ayrıca bazı okulların 50 ve üstü yaş grubu için sundukları kursları da vardır.

Genel İngilizce programları gramer, kelime bilgisi, konuşma dersleri, dil laboratuarlarında görsel ve işitsel uygulamalardan oluşur. Genel İngilizce programları dışında okullar; İş İngilizcesi, sınav hazırlık programları, bire bir ders gibi farklı dil programları da sunmaktadır.

Ayrıca okulların uzun süreli eğitim düşünenler için ‘akademik yıl’ programı olabilmektedir. Bu programların içeriklerinin Genel İngilizce’den farkı yoktur. Genelde belli başlangıç tarihleri vardır, böylece uzun dönem okuyacak öğrencileri bir araya toplarlar ve okul ücretleri her hafta başlayan programlara göre daha uygun olur. Böylece 6 ayın üzerinde dil eğitimi düşünen öğrenciler için kaliteli okullarda daha ekonomik şartlarda okuma fırsatı olur.

İngiltere diğer ülkelerle kıyaslandığında daha pahalı olmasına rağmen Türkiye’ye yakın olması, İngilizce’nin anavatanı olması nedeniyle yabancı dil eğitimi için en çok tercih edilen ülkedir. Dünya genelinde yurtdışı eğitim denildiğine akla ilk gelen ülke olan İngiltere, yurtdışı dil eğitimi denildiğinde de akla ilk gelen ülke olarak kabul edilir. İngilterede dil eğitiminden sonra Yurtdışında master, Yurtdışında üniversite veya Yurtdışında Sertifika düşünenler de İngiltereyi tercih edebilirler. İngiltere’de dil eğitimi almak daha sonraki eğitim planlarınızı daha rahat yapmanızı sağlar. İngilizce dil eğitimi süresince İngiltere’de üniversite, master ve sertifika programlarına aşina olmaya başlar rahat karar verme olanağı elde edebilirsiniz.

İngiltere’de dil eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için Alternatif Yurtdışı Eğitim’in uzman danışmanlarıyla görüşebilirsiniz. Alternatif Türkiye’den İngiltere’ye en uzun süredir öğrenci gönderen kurumlardan biridir. Alternatif English UK üyesi olup aynı zamanda British Council sertifikalı bir kurumdur.

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer