Nazlı Hilal Karaoğlan

Merhaba iki yıl öncesinde benim de yaptığım gibi Yurtdışı Eğitim hayalleri için araştırma yapan hayaldeşlerim! Benim adım Nazlı ve sizinle paylaşmak istediğim, bulunduğunuz araştırma aşamasında size yardımcı olacağını düşündüğüm bazı faydalı bilgiler var. İlk olarak Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı! 🙂 Avustralya’ya gelmeden önce öyle karamsar öyle umutsuzdum ki, çünkü vize şartlarını genel olarak araştırırken bence zorlu olan birçok detay vardı. Hangi evraklar gerekir, hangi okul daha iyidir, etkili bir vize başvuru yazısı nasıl olmalıdır, bütçem yeterli olacak mıdır? gibi beni karamsarlığa düşüren sorularım vardı ama en azından denemeliydim, çünkü bu muhteşem ülke her zaman hayalim olmuştu ve Alternatif ile iletişime geçtim. Her soruma sabırla, özenle, net cevaplar veren bu muhteşem ekibe ne kadar teşekkür etsem az.

Öncelikle Serap Hanıma ve sonra diğer tüm Alternatif ekibine tekrar tekrar teşekkürler. Her konuda detaylı olarak bilgilendirildim, vizenin çıkmasına engel olabilecek çözüm yolları bile benim için düşünülerek süreç anlatıldı ve işlemlere başladık. Konaklama, karşılama gibi detaylar için Alternatif ekibi size en faydalısını tavsiye edecektir ama eğer dil öğrenme hedefiyle Avustralya’yı planlıyorsanız ilk seçeneğinizin aile yanında olmasını tavsiye ederim. Bu İlk günden itibaren sizi İngilizce konuşmaya zorlayacak bir fırsat olacaktır. Zaman içerisinde kendinize ev arkadaşı bulup ya da farklı yerlerde oda kiralayarak istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Oda kiralamak kolay ve çok zaman almayacak bir işlem. Hiç yabancı diliniz yoksa ve ilk defa yurtdışında olacaksanız mutlaka karşılama almanızı da öneririm, indiğinizde size eşlik edecek ve gideceğiniz adrese ulaştıracak birinin olması sizi motive eder ve güvende hissettirir. Okul seçimi de önemli faktörlerden biri, biz Serap Hanımla Sydney’de bulunan ILSC isimli dil okuluna karar verip 4 aylık başvurumu gerçekleştirdik. Vize başvurumuzdan 2 gün sonra 5 aylık vize için olumlu dönüş aldık. 🙂 Uzun süren yolculuğun ardından artık Sydney’deydim. Sorunsuz bir şekilde kalacağım eve ulaştım ve bir hafta sonra dil okuluna başladım. Seviye tespit sınavından sonra Ingilizce seviyeme uygun bir sınıfa yönlendirildim. Ben genel olarak ILSC’nin sistemini verimli buldum sizin de tercihleriniz arasında olabilir.

4. ayın sonlarında Avustralya’da daha fazla tecrübe edinmek istediğim için yine Alternatif ekibi sayesinde yeni bir vizeye başvurduk ve çok kısa süre içerisinde olumlu sonlandı. ELC isimli kursta, akademik ingilizce gibi birçok alanda 7 aylık verimli bir eğitim süreci geçirdim ve ingilizcem ileri seviyeye ulaştı. ELC’yi de kesinlikle tavsiye ederim, verim alabileceğiniz sistemleri var.
ELC’de olan son aylarımda hayatımı bir süre Sydney’de devam ettirmeye karar verdim. Yeni bir kariyer planlaması yapıp , Avustralya’da önemli meslekler arasında yer alan Çocuk Gelişimi bölümünü istediğimi Alternatif’e ilettim. Yine Alternatif ekibi sayesinde kolay bir başvuru süreci geçirdim ve neredeyse 2 senelik vizem onaylandı. Şu an Çocuk Gelişimi bölümünde 6.ayım ve Avustralya’da keyifli zaman geçirmeye devam ediyorum.

Avustralya mevsimi güzel, kangurularla tanışabileceğiniz harika ormanlar ve plajlarla çevrili, koalaların yaşadığı hayvanat bahçeleri olan, yeşili bol, kolayca sosyallesebileceginiz, sakin ve sistemli bir ülke. Gelişmiş tren sistemi sayesinde uzak mesafelere zorlanmadan ulaşabilirsiniz. Sydney’de iş imkanları öğrencilere birçok alanda çalışma fırsatı sunuyor böylelikle hem harcamalarınızın büyük çoğunluğunu karşılayıp hem ingilizcenizi geliştirebilirsiniz. Ben birkaç ay Barista olarak çalıştım, uzun zamandır da bir İtalyan restoranda garson olarak çalışıyorum. Çalışmanın ingilizceme doğrudan etkisi olduğunu ve bana ingilizce konuşma özgüveni kazandırdığını söyleyebilirim. Eğitim sürecinizde hayatınızı tamamen ingilizce sürdürmeniz, ingilizce konuşan arkadaşlıklar edinmeniz ve sürekli konuşma pratiği halinde olmanız öğrenme sürecinizi hızlandırıp hayatınızı ve iş bulma olanaklarınızı kolaylaştıracaktır.
Ben hayallerime ulaştım ve artık Avustralya’da bir hayatım var. Umarım sizlerde hayallerinize ulaşırsınız ve güzel anılar biriktirip yeni tecrübeler edinirsiniz. Alternatif ailesi eminim sizin hayallerinize en uygun planlamayı yapacaktır. Bol şans! 🙂