Malta’ya Giden Öğrenci Sayısında Artış

Yurtdışından Maltaya dil eğitimi için giden öğrenci sayısı ve alınan eğitim süresinde son iki yıldır düzenli bir artış gözlenmektedir. FELTOM (Federation of English Language Teaching Organisations Malta)’un Deloitte şirketine yaptırdığı araştırmaya göre Malta’ya 2014 yılında giden yabancı öğrenci sayısı 2013 yılına göre 2558 kişi arttı. Bu sayı yüzde 3.4 oranında bir yükselişi göstermektedir. Bu artışla birlikte 2013 yılında 74,992  öğrenci sayısı 2014 yılında 77,550 olarak gerçekleşti.

 

FELTOM raporu Malta’nın önemli bir turizm noktası olmanın yanısıra yurtdışında İngilizce öğrenme konusunda da önemli bir merkeze dönüştüğünü gösteriyor.

 

International Association of Language Centres (IALC) tarafından, yakın zamanda yapılan bir araştırma Malta’yı İngilizce eğitimi için, öğrenciler tarafından en çok tercih edilen yedinci destinasyon olarak ortaya koyuyor.

 

Yurtdışında İngilizce eğitimi için en çok tercih edilen ülkeler sıralamasında Amerike Birleşik Devletleri 2014 rakamları ile 3.500.000’den fazla hafta eğitim alan yabancı öğrenciyi ağırlayarak ilk sıraya yerleşmiş durumda. İngiltere’de ingilizce eğitimini tercih edenlerin sayısı aynı dönemde hafta bazında 3.000.000 olarak gerçekleşmiştir. Avusturalya, Kanada, Irlanda, Yeni Zellanda, Malta ve Güney Afrika sırasıyla bu ülkeleri takip etmektedir.

 

Malta’da 2014 yılında kaydedilen yüzde 3.4  oranındaki öğrenci sayısında ki artış Malta okullaraı tarafından memnuniyetle karşılanmakla beraber, ulaşılan toplam sayı olan 77,550 rakamı 2012 yılında 81,911 olarak gerçekleşmiştir.

malta-gelen-ogrenci-sayisi

Türkiye’den Maltaya kaç öğrenci gidiyor?

 

Aynı araştırma ülkeler bazında Malta’ya giden öğrenci sayısını da vermektedir. Sırasıyla Italya, Rusya, Almanya ve İspanya Malta’ya en çok öğrenci gönderen ülkeler olurken,  Türkiye’den de 1500 (14.000 hafta) civarında öğrenci 2014 yılı içinde Malta’ya dil eğitimi için gitmiş bulunuyor. 2013 yılına göre hafta bazında yüzde 16 düşüşün olduğu düşünüldüğünde, Türk öğrencilerin yurtdışında İngilizce kursları için rotalarını Amerika ve İngiltere’ye daha çok çevirdiklerini düşünebiliriz.

malta-gelen-turk-sayilari

Derleyen
Serap Aslantatar

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer