Ülke Ülke İlk ve Ortaöğrenim Karşılaştırma Tablosu

01 Eylül öncesi yaşTürkiye Sistemi
Sınıflar
IB GradeIB ProgramıUK Key Stages
& Phases
İngiliz Sistemi
Yaş Grupları
3 yaş-Pre-KGEarly ChildhoodNursery /FS1
4 yaşOkul ÖncesiKG1Early ChildhoodRéception/ FS2
5 yaşAnaokuluKG2Early ChildhoodKey Stage 1, Primary Infant NC Tests1
6 yaş11Primary Years (PYP)Key Stage 1, Primary Infant NC Tests2
7 yaş22Primary Years (PYP)Key Stage 1, Primary Infant NC Tests3
8 yaş33Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests4
9 yaş44Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests5
10 yaş55Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests6
11 yaş66Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests7
12 yaş77Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE8
13 yaş88Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE9
14 yaş99Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE10
15 yaş1010Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE11
16 yaş1111Diploma
Sixth Form GCE A Levels12
17 yaş1212DiplomaSixth Form GCE A Levels13

Özel Lise Hazırlık Okulları: Prep Schools olarak da bilinen bu okullar İngiltere’de 8-13 yaş arası öğrencilerin katılımına açık lise öncesi hazırlık programları sunarlar. Bunlar özel okul olmalarına karşın standartları korumak adına İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Prep School’lar mevcut bir lisenin bünyesinde söz konusu liseye öğrenci yetiştirmek üzere kurulabileceği gibi bağımsız olarak da kurulmuş olabilir. Bu kategorideki okullar yatılı olabildikleri gibi karma veya sadece kız ya da erkek okulları da şeklinde de faaliyet göstermektedir. Yerli yabancı bütün öğrencilerin katılımına açık okullardır.

Özel Gündüzlü veya Yatılı Liseler: Genellikle ‘Independent School’ olarak bilinen özel okullar devletten destek almayan ve kendi imkânları ile hizmet veren kurumlardır. Bununla birlikte Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Özel okullar nispeten küçük sınıfları, geniş derslerden oluşan müfredat yapıları ve standardı yüksek eğitim kalitesiyle yabancı öğrencilere ev sahipliği yaparlar. Bu okullarda aynı şekilde yerli yabancı bütün öğrencilerin katılımına açık bir şekilde eğitim verirler.

Sixth Form Kolejleri: Tam bir Türkçe karşılığı olmayan Sixth Form College’lerine yukarıda bahsi geçen GCSE programını tamamlayan 16-19 yaşları arasındaki öğrencilerin katılabilirler. Sixth Form okulları A-Level programları yanında IB Diploma programları da sunarlar. Devlet okulu olması halinde mali olarak İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen bu okullar geniş müfredat yapıları ve yüksek üniversite kabul oranları ile öne çıkarlar. Bu okulları gözüne kestiren öğrencilerin haliyle akademik olarak iddialı olmaları gerektiğini not edelim.

Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Mali olarak tümüyle İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen liselerdir. Kaliteleri ve eğitim sistemleri yine devlet denetimi altındadır. Yukarıda saydığımız okul tiplerine göre daha ucuz olmalarına karşın sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden öğrenci kabul edebilen bu okullara sadece Türk vatandaşlığını sahip öğrenciler katılamazlar.

Yukarıda detayları belirtilen okul tiplerinde okuyan öğrencileri yaş gruplarına göre sınıflandırırsak: 8-11 yaş arası öğrenciler (7, 8 ve 9. sınıflar) ülkemizdeki ilk okul sistemine benzer şekilde Primary School’a giderler.

12-16 yaşlar arasındaki öğrenciler Secondary School Graduation dönemini tamamlayarak GCSE ise mezun olurlar.

Ve son olarak 16-18 yaşları arasındaki öğrenciler 12 ve 13. sınıfları A Level öğrencisi olarak okurlar ve ardından üniversiteye adım atarlar.

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer