İsviçre’de Lise Eğitimi

İsviçre’de lise eğitimi, yabancı öğrenciler için oldukça popülerdir. Ülkede dört farklı resmi dilin konuşulması, yabancı öğrenciler için şüphesiz en önemli fırsattır. Öğrenciler lise eğitimi alırken bir yandan yabancı dillerini geliştirme fırsatı bulurlar. İsviçre, Almanca, Fransızca, İtalyanca dillerinin öğrenilebileceği gibi aynı zamanda da çok yönlü kültürel bir ülkedir. İsviçre’de resmi dillerden bir diğeri olan Romanşça sınırlı sayıda insan tarafından kullanılmaktadır. İsviçre’de zorunlu eğitim 9 yıl olup bu süre kantona göre değişmektedir. Dolayısıyla İsviçre’de lise eğitimi almak isteyen öğrenciler, öncelikle hangi kantonda ve hangi dilde eğitim almak istediklerini belirlemelidir. İsviçre’deki birçok yatılı okulda IB-International Baccalaureate (Uluslararası Bakalorya) sunulmaktadır ve bu diploma dünyaca bütün üniversiteler tarafından kabul görmektedir. Bununla beraber öğrenci eğitimine hangi dilde yoğunlaşmak isterse, buna göre seçeneklerde mevcuttur. Örneğin, öğrenci bir alman okulu seçerse German Abitur denilen bir programa dâhil olmaktadır ya da öğrenci bir Fransız Okulu seçerse French Baccalaureate diploma programına dâhil olmaktadır. Ayrıca Amerikan sistemi ile lise diplomasına da hak kazanabilirsiniz. Her ne kadar İsviçre’de iki dille eğitim veriliyor olsa da aldığınız ana diploma seçtiğiniz ilk dile göre düzenlenecektir.

IB- International Baccalaureate (Uluslararası Bakalorya) Nedir?

Uluslararası bakalorya diploma programı, orta öğretimin son 2 yılında öğrenim gören öğrenciler için tasarlanmış kapsamlı bir programdır. IB diplomasının uluslararası geçerliliği ve yurt dışında en iyi üniversitelerde öncelikli kabul olanağı vardır. Uluslararası Bakalorya Programının kuruluş amacı; lise ya da üniversite eğitimini anavatanından başka bir ülkede alan öğrencilerin okudukları programın ortak ve evrensel bir çerçeve dâhilinde yürütülmesidir. Bu programın öğrencilere sağladığı faydalar başlıca şöyledir;

  • Uluslararası başarı standartları esas alınmaktadır.
  • Pek çok üniversitede bazı derslerden kredi saydırabilir ya da sınıf atlayabilirler.
  • IB öğrencileri, lisedeki çalışmaları dünya üzerindeki yükseköğrenim kurumları tarafından tanınan, uluslararası öğrenciler topluluğu arasındaki yerlerini alırlar.

İsviçre’de lise eğitimi ücretleri konaklama dâhil yaklaşık  70,000 CHF ile 110,000 CHF arasında değişmektedir.

Dünyanın en iyi okullarından Alternatif öğrencilerine özel fiyatlar

Promosyanları Gör

İsviçre’de Lise programları sunan okullarımız

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer