İngiltere’de Lise Eğitimi

Dünyanın en gözde ülkelerinden biri olan İngiltere, köklü bir geçmişi, gelişmiş altyapısı, yaşam koşullarındaki kalitesi ile mülteciler başta olmak üzere her kesimden insanın dikkatini çekmektedir. Eğitim alanında gösterilen başarılarından dolayı her sene binlerce uluslararası öğrencinin eğitim almak için başvurduğu ülkede; lise eğitimi, üniversite, doktora gibi eğitimlerin yanı sıra dil eğitimi almak isteyenler için de alternatif seçenekler sunulmaktadır. 2013 yılında Türkiye’de çıkartılan bir yasada; “Yabancı ülkelerde lise okuyan öğrenciler, Türkiye’de istedikleri üniversiteye girmek için herhangi bir sınava girmek zorunda değiller.” Bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ülkemizden her yıl binlerce öğrenci, lise eğitimi almak için İngiltere’ye müracaat etmeye başlamıştır. Eğitimde sundukları kalite ve öğrencilerin eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlarda son derece titiz davranan bağımsız bakanlıklar, gerek sadece ülke vatandaşlarının okuyabildiği liselerde gerekse de uluslararası öğrencilere açık olan liselerde sıkı denetim uygulamaktadır.

İngiltere’de lise eğitiminin detaylarına girmeden önce eğitim sistemine kısaca göz atarsak: İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar. Öğrenciler ilk 11 senenin sonunda GCSE (General Certificate of Secondary Education) adı verilen bir yeterlilik belgesi alırlar. Bu aşamadan sonra yollar ayrılır: Akademik ve mesleki rota şeklinde. Akademik rotayı seçerek üniversiteye gitmek isteyenler yani avukat, mimar, mühendis, doktor.. olmak isteyenler iki sene sürecek olan A Level aşamasına girerler. Akademik rotayı seçen öğrenci toplamda 11 sene GCSE + 2 sene A Level = 13 sene okuduktan sonra normal bölümler için 3 sene sürecek olan üniversite aşamasına geçiş yapar. İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level sınavlarıdır.

Mesleki rotayı seçen öğrenciler ise A Level yerine genellikle iki sene süren ‘Higher National Diploma’ (Foundation Degree olarak da bilinirler) programlarına katılarak kısa yoldan iş hayatına atılırlar. HND veya FDg yapacak öğrenciler genellikle bulundukları kasaba veya şehirlerde kurulu olan ve ‘Further Education Colleges’ ismiyle geçen okullardan birisine devam ederek bu diplomaları almaya hak kazanırlar.

Öğrencileri akademik veya mesleki üniversite aşamasına kadar taşıyan okul tiplerine baktığımız zaman genellikle 4 tipte lise görürüz. Bunlar;

 

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer