İngiltere’de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Eğitiminin Kısa Bir Özeti

İngiltere’de lise eğitiminin detaylarına girmeden önce eğitim sistemine kısaca göz atarsak: İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar. Öğrenciler ilk 11 senenin sonunda GCSE (General Certificate of Secondary Education) adı verilen bir yeterlilik belgesi alırlar. Bu aşamadan sonra yollar ayrılır: Akademik ve mesleki rota şeklinde. Akademik rotayı seçerek üniversiteye gitmek isteyenler yani avukat, mimar, mühendis, doktor.. olmak isteyenler iki sene sürecek olan A Level aşamasına girerler. Akademik rotayı seçen öğrenci toplamda 11 sene GCSE + 2 sene A Level = 13 sene okuduktan sonra normal bölümler için 3 sene sürecek olan üniversite aşamasına geçiş yapar. İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level sınavlarıdır.

Ülke Ülke İlk ve Ortaöğrenim Karşılaştırma Tablosu

01 Eylül öncesi yaşTürkiye Sistemi
Sınıflar
IB GradeIB ProgramıUK Key Stages
& Phases
İngiliz Sistemi
Yaş Grupları
3 yaş-Pre-KGEarly ChildhoodNursery /FS1
4 yaşOkul ÖncesiKG1Early ChildhoodRéception/ FS2
5 yaşAnaokuluKG2Early ChildhoodKey Stage 1, Primary Infant NC Tests1
6 yaş11Primary Years (PYP)Key Stage 1, Primary Infant NC Tests2
7 yaş22Primary Years (PYP)Key Stage 1, Primary Infant NC Tests3
8 yaş33Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests4
9 yaş44Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests5
10 yaş55Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests6
11 yaş66Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests7
12 yaş77Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE8
13 yaş88Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE9
14 yaş99Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE10
15 yaş1010Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE11
16 yaş1111Diploma
Sixth Form GCE A Levels12
17 yaş1212DiplomaSixth Form GCE A Levels13

A Level mı? IB mi?

KriterlerA LevelIB Diploma
Ders ZorluğuDaha kolayDaha zor (36/38=AAA)
Ders SayısıEn az 3, En çok 43HL + 3SL: 6 Ders
HL : Üniversite 1. sınıf!
Değerlendirme Şekli100% SınavSınav + Ödev
Başlangıç TarihiEylül, OcakAğustos
Üniversite girişİngiliz + ABD Üniv.140 ülke!
Bölüm SeçimiNispeten dar yelpaze..Nispeten geniş yelpaze..
UK & USA KararsızlarAvantajsızAvantajlı
UK <<<<&>> USAUK AvantajlıUSA Avantajlı
(CAS activities Resume!)

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrenciler için A Level genelde daha mantıklı bir seçenektir. Önemli Noktalar:

  • GCSE’den sonra A Level’a girmek daha eşsiz bütünleşme bir geçiş sağlamaktadır.
  • Üniversite’de aşağı yukarı hangi bölüm istediklerini bilenler için A Level daha makul bir seçenektir.

İngiltere’de Lise Eğitimi

Dünyanın en gözde ülkelerinden biri olan İngiltere, köklü bir geçmişi, gelişmiş altyapısı, yaşam koşullarındaki kalitesi ile mülteciler başta olmak üzere her kesimden insanın dikkatini çekmektedir. Eğitim alanında gösterilen başarılarından dolayı her sene binlerce uluslararası öğrencinin eğitim almak için başvurduğu ülkede; lise eğitimi, üniversite, doktora gibi eğitimlerin yanı sıra dil eğitimi almak isteyenler için de alternatif seçenekler sunulmaktadır. 2013 yılında Türkiye’de çıkartılan bir yasada; “Yabancı ülkelerde lise okuyan öğrenciler, Türkiye’de istedikleri üniversiteye girmek için herhangi bir sınava girmek zorunda değiller.” Bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ülkemizden her yıl binlerce öğrenci, lise eğitimi almak için İngiltere’ye müracaat etmeye başlamıştır. Eğitimde sundukları kalite ve öğrencilerin eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlarda son derece titiz davranan bağımsız bakanlıklar, gerek sadece ülke vatandaşlarının okuyabildiği liselerde gerekse de uluslararası öğrencilere açık olan liselerde sıkı denetim uygulamaktadır.

İngiltere’de lise eğitiminin detaylarına girmeden önce eğitim sistemine kısaca göz atarsak: İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar. Öğrenciler ilk 11 senenin sonunda GCSE (General Certificate of Secondary Education) adı verilen bir yeterlilik belgesi alırlar. Bu aşamadan sonra yollar ayrılır: Akademik ve mesleki rota şeklinde. Akademik rotayı seçerek üniversiteye gitmek isteyenler yani avukat, mimar, mühendis, doktor.. olmak isteyenler iki sene sürecek olan A Level aşamasına girerler. Akademik rotayı seçen öğrenci toplamda 11 sene GCSE + 2 sene A Level = 13 sene okuduktan sonra normal bölümler için 3 sene sürecek olan üniversite aşamasına geçiş yapar. İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level sınavlarıdır.

Mesleki rotayı seçen öğrenciler ise A Level yerine genellikle iki sene süren ‘Higher National Diploma’ (Foundation Degree olarak da bilinirler) programlarına katılarak kısa yoldan iş hayatına atılırlar. HND veya FDg yapacak öğrenciler genellikle bulundukları kasaba veya şehirlerde kurulu olan ve ‘Further Education Colleges’ ismiyle geçen okullardan birisine devam ederek bu diplomaları almaya hak kazanırlar.

Öğrencileri akademik veya mesleki üniversite aşamasına kadar taşıyan okul tiplerine baktığımız zaman genellikle 4 tipte lise görürüz. Bunlar;

Özel Lise Hazırlık Okulları: Prep Schools olarak da bilinen bu okullar İngiltere’de 8-13 yaş arası öğrencilerin katılımına açık lise öncesi hazırlık programları sunarlar. Bunlar özel okul olmalarına karşın standartları korumak adına İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Prep School’lar mevcut bir lisenin bünyesinde söz konusu liseye öğrenci yetiştirmek üzere kurulabileceği gibi bağımsız olarak da kurulmuş olabilir. Bu kategorideki okullar yatılı olabildikleri gibi karma veya sadece kız ya da erkek okulları da şeklinde de faaliyet göstermektedir. Yerli yabancı bütün öğrencilerin katılımına açık okullardır.

Özel Gündüzlü veya Yatılı Liseler: Genellikle ‘Independent School’ olarak bilinen özel okullar devletten destek almayan ve kendi imkânları ile hizmet veren kurumlardır. Bununla birlikte Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Özel okullar nispeten küçük sınıfları, geniş derslerden oluşan müfredat yapıları ve standardı yüksek eğitim kalitesiyle yabancı öğrencilere ev sahipliği yaparlar. Bu okullarda aynı şekilde yerli yabancı bütün öğrencilerin katılımına açık bir şekilde eğitim verirler.

Sixth Form Kolejleri: Tam bir Türkçe karşılığı olmayan Sixth Form College’lerine yukarıda bahsi geçen GCSE programını tamamlayan 16-19 yaşları arasındaki öğrencilerin katılabilirler. Sixth Form okulları A-Level programları yanında IB Diploma programları da sunarlar. Devlet okulu olması halinde mali olarak İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen bu okullar geniş müfredat yapıları ve yüksek üniversite kabul oranları ile öne çıkarlar. Bu okulları gözüne kestiren öğrencilerin haliyle akademik olarak iddialı olmaları gerektiğini not edelim.

Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Mali olarak tümüyle İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen liselerdir. Kaliteleri ve eğitim sistemleri yine devlet denetimi altındadır. Yukarıda saydığımız okul tiplerine göre daha ucuz olmalarına karşın sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden öğrenci kabul edebilen bu okullara sadece Türk vatandaşlığını sahip öğrenciler katılamazlar.

Yukarıda detayları belirtilen okul tiplerinde okuyan öğrencileri yaş gruplarına göre sınıflandırırsak: 8-11 yaş arası öğrenciler (7, 8 ve 9. sınıflar) ülkemizdeki ilk okul sistemine benzer şekilde Primary School’a giderler.

12-16 yaşlar arasındaki öğrenciler Secondary School Graduation dönemini tamamlayarak GCSE ise mezun olurlar.

Ve son olarak 16-18 yaşları arasındaki öğrenciler 12 ve 13. sınıfları A Level öğrencisi olarak okurlar ve ardından üniversiteye adım atarlar.

İngiltere’den başarıya ulaşın

Eğitim hayatının daha düzenli ve disiplinli geçmesini isteyen ebeveynler, lise döneminde çocuklarını İngiltere’de lise eğitimi almaya teşvik etmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz yasa ve yasaya ek olarak tüm lise döneminin değil, son sınıfı bile yurtdışında tamamlayan öğrenciler, üniversiteye daha rahat yerleşmektedir. Tüm bunları fırsat olarak değerlendirmek isteyen anne-babaların yurtdışı eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek gerekli hazırlıkların yapılması ve kayıt için gerekli adımların atılması konusunda destek alabilirler.

İngiltere'de Lise programları sunan okullarımız

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer