İngiltere’de Lise Eğitimi

Online Seminer Programımız Yakında Yayınlanacaktır

A’dan Z’ye İngiliz
Eğitim Sistemi
İngiltere’deki en iyi liselere nasıl gidilir?
İngiltere’deki en prestijli üniversitelerden nasıl kabul alınır?

 

Ackworth-School-logo-karecats-college-ingilterede-logo-kare

Seminere Katılacak Okullar


Image

Ackworth School was founded in 1779 by John Fothergill on behalf of The Religious Society of Friends (Quakers) and the School Committee (or Board of Governors) is still accountable to this body.

Image

Lider yatılı okulların kapısını aralamak için ideal hazırlık okulu: Bishopstrow College

Image

Since our foundation in 1952, we have grown into one of the most innovative and successful independent education providers in UK and USA.

Image

Welcome to Moyles Court. While there are many beautiful and historic school buildings throughout the country, few reside within a National Park boundary in the way that Moyles Court School does.

Seminer Konuları

 • İngiliz Eğitim Sistemine Genel Bir Bakış
  – İngiliz okul sistemi nasıl çalışır?
  – İngiltere’de ilk ve ortaöğrenim seviyesinde sunulan diplomalar ve bunlar için gerekli sınavlar
 • – Yatılı Okullar
  – İngiliz yatılı okul sisteminin faydaları
  – Yatılı okula gitmek için doğru zaman nedir?
 • – İngiltere’de Lise Seçimi
  – Bir İngiliz yatılı okuluru nasıl seçilir?
  – Çocuğunuz için doğru yatılı okulu bulmak
  – İngiltere’de lise başvuru & kabul sistemi nasıl işler?
 • – Yabancı Öğrencileri İngiltere’de Yatılı Okul Eğitimine Hazırlamak
  – Yabancı öğrencilere İngiliz yatılı okullarında başarılı olmaları için yardımcı olmak
 • – Üniversite Başvuruları
  – Bir İngiliz üniversitesine başvuruda gerçekten önemli olan şey nedir?
  – Seçkin İngiliz üniversitelerinden kabul alabilmek için neler yapmak gerekir?
  – Liseden üniversiteye geçerken dikkat edilmesi gereken tarihler?

Neden İngiltere’de Lise Okumalı?kampanyali-liseler-ingiltere

 • Prestijli bir lise eğitimi dünyaca meşhur bir okuldan kabul almanın ilk ve en önemli yoludur.

 

 • İngiltere aralarında Charles Dickens, J.K. Rowling, William Shakespeare, Isaac Newton ve  Stephen Hawking’in de aralarında bulunduğu dünyanın en meşhur yazar, filozof, mucitlerinden bazılarının anavatanıdr. Dolayısıyla bu kişileri yetiştirmiş olan dünyanın en iyi okullarının da.

 

 • Geleceğiniz için uluslararası bir kafa yapısı ve uluslararası bir iş – arkadaş çevresine kavuşursunuz

 

 • Yurtdışında lise okuyan Türk öğrenciler Türkiye’de bir üniversiteye daha kolay bir sınavla başvuru yapabilirler.

İngiltere’de Lise Eğitiminin Kısa Bir Özeti

group of happy high school students closeup
İngiltere’de lise eğitiminin detaylarına girmeden önce eğitim sistemine kısaca göz atarsak: İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar. Öğrenciler ilk 11 senenin sonunda GCSE (General Certificate of Secondary Education) adı verilen bir yeterlilik belgesi alırlar. Bu aşamadan sonra yollar ayrılır: Akademik ve mesleki rota şeklinde. Akademik rotayı seçerek üniversiteye gitmek isteyenler yani avukat, mimar, mühendis, doktor.. olmak isteyenler iki sene sürecek olan A Level aşamasına girerler. Akademik rotayı seçen öğrenci toplamda 11 sene GCSE + 2 sene A Level = 13 sene okuduktan sonra normal bölümler için 3 sene sürecek olan üniversite aşamasına geçiş yapar. İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level sınavlarıdır.

Ülke Ülke İlk ve Ortaöğrenim Karşılaştırma Tablosu 

01 Eylül öncesi yaşIB GradeIB ProgramıUK Key Stages
& Phases
İngiliz Sistemi
Yaş Grupları
Türkiye Sistemi
Sınıflar
3 yaşPre-KGEarly ChildhoodNursery /FS1-
4 yaşKG1Early ChildhoodRéception/ FS2Okul Öncesi
5 yaşKG2Early ChildhoodKey Stage 1, Primary Infant NC Tests1Anaokulu
6 yaş1Primary Years (PYP)Key Stage 1, Primary Infant NC Tests21
7 yaş2Primary Years (PYP)Key Stage 1, Primary Infant NC Tests32
8 yaş3Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests43
9 yaş4Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests54
10 yaş5Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests65
11 yaş6Primary Years (PYP)Key Stage 2 Primary Junior NC Tests76
12 yaş7Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE87
13 yaş8Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE98
14 yaş9Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE109
15 yaş10Middle Years
Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE1110
16 yaş11Diploma
Sixth Form GCE A Levels1211
17 yaş12DiplomaSixth Form GCE A Levels1312

A Level mı? IB mi?

KriterlerA LevelIB Diploma
Ders ZorluğuDaha kolayDaha zor (36/38=AAA)
Ders SayısıEn az 3, En çok 43HL + 3SL: 6 Ders
HL : Üniversite 1. sınıf!
Değerlendirme Şekli100% SınavSınav + Ödev
Başlangıç TarihiEylül, OcakAğustos
Üniversite girişİngiliz + ABD Üniv.140 ülke!
Bölüm SeçimiNispeten dar yelpaze..Nispeten geniş yelpaze..
UK & USA KararsızlarAvantajsızAvantajlı
UK <<<<&>> USAUK AvantajlıUSA Avantajlı
(CAS activities Resume!)

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrenciler için A Level genelde daha mantıklı bir seçenektir. Önemli Noktalar:

 • GCSE’den sonra A Level’a girmek daha eşsiz bütünleşme bir geçiş sağlamaktadır.
 • Üniversite’de aşağı yukarı hangi bölüm istediklerini bilenler için A Level daha makul bir seçenektir.

Entry Reqs

   

İngiltere’de Lise Eğitimi

Dünyanın en gözde ülkelerinden biri olan İngiltere, köklü bir geçmişi, gelişmiş altyapısı, yaşam koşullarındaki kalitesi ile mülteciler başta olmak üzere her kesimden insanın dikkatini çekmektedir. Eğitim alanında gösterilen başarılarından dolayı her sene binlerce uluslararası öğrencinin eğitim almak için başvurduğu ülkede; lise eğitimi, üniversite, doktora gibi eğitimlerin yanı sıra dil eğitimi almak isteyenler için de alternatif seçenekler sunulmaktadır. 2013 yılında Türkiye’de çıkartılan bir yasada; “Yabancı ülkelerde lise okuyan öğrenciler, Türkiye’de istedikleri üniversiteye girmek için herhangi bir sınava girmek zorunda değiller.” Bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ülkemizden her yıl binlerce öğrenci, lise eğitimi almak için İngiltere’ye müracaat etmeye başlamıştır. Eğitimde sundukları kalite ve öğrencilerin eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlarda son derece titiz davranan bağımsız bakanlıklar, gerek sadece ülke vatandaşlarının okuyabildiği liselerde gerekse de uluslararası öğrencilere açık olan liselerde sıkı denetim uygulamaktadır.

ingilterede-lise-egitimi

İngiltere’de lise eğitiminin detaylarına girmeden önce eğitim sistemine kısaca göz atarsak: İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar. Öğrenciler ilk 11 senenin sonunda GCSE (General Certificate of Secondary Education) adı verilen bir yeterlilik belgesi alırlar. Bu aşamadan sonra yollar ayrılır: Akademik ve mesleki rota şeklinde. Akademik rotayı seçerek üniversiteye gitmek isteyenler yani avukat, mimar, mühendis, doktor.. olmak isteyenler iki sene sürecek olan A Level aşamasına girerler. Akademik rotayı seçen öğrenci toplamda 11 sene GCSE + 2 sene A Level = 13 sene okuduktan sonra normal bölümler için 3 sene sürecek olan üniversite aşamasına geçiş yapar. İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level sınavlarıdır.

Mesleki rotayı seçen öğrenciler ise A Level yerine genellikle iki sene süren ‘Higher National Diploma’ (Foundation Degree olarak da bilinirler) programlarına katılarak kısa yoldan iş hayatına atılırlar. HND veya FDg yapacak öğrenciler genellikle bulundukları kasaba veya şehirlerde kurulu olan ve ‘Further Education Colleges’ ismiyle geçen okullardan birisine devam ederek bu diplomaları almaya hak kazanırlar.

Öğrencileri akademik veya mesleki üniversite aşamasına kadar taşıyan okul tiplerine baktığımız zaman genellikle 4 tipte lise görürüz. Bunlar;

Özel Lise Hazırlık Okulları: Prep Schools olarak da bilinen bu okullar İngiltere’de 8-13 yaş arası öğrencilerin katılımına açık lise öncesi hazırlık programları sunarlar. Bunlar özel okul olmalarına karşın standartları korumak adına İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Prep School’lar mevcut bir lisenin bünyesinde söz konusu liseye öğrenci yetiştirmek üzere kurulabileceği gibi bağımsız olarak da kurulmuş olabilir. Bu kategorideki okullar yatılı olabildikleri gibi karma veya sadece kız ya da erkek okulları da şeklinde de faaliyet göstermektedir. Yerli yabancı bütün öğrencilerin katılımına açık okullardır.

Özel Gündüzlü veya Yatılı Liseler: Genellikle ‘Independent School’ olarak bilinen özel okullar devletten destek almayan ve kendi imkânları ile hizmet veren kurumlardır. Bununla birlikte Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Özel okullar nispeten küçük sınıfları, geniş derslerden oluşan müfredat yapıları ve standardı yüksek eğitim kalitesiyle yabancı öğrencilere ev sahipliği yaparlar. Bu okullarda aynı şekilde yerli yabancı bütün öğrencilerin katılımına açık bir şekilde eğitim verirler.

Sixth Form Kolejleri: Tam bir Türkçe karşılığı olmayan Sixth Form College’lerine yukarıda bahsi geçen GCSE programını tamamlayan 16-19 yaşları arasındaki öğrencilerin katılabilirler. Sixth Form okulları A-Level programları yanında IB Diploma programları da sunarlar. Devlet okulu olması halinde mali olarak İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen bu okullar geniş müfredat yapıları ve yüksek üniversite kabul oranları ile öne çıkarlar. Bu okulları gözüne kestiren öğrencilerin haliyle akademik olarak iddialı olmaları gerektiğini not edelim.

Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Mali olarak tümüyle İngiliz Hükümeti tarafından desteklenen liselerdir. Kaliteleri ve eğitim sistemleri yine devlet denetimi altındadır. Yukarıda saydığımız okul tiplerine göre daha ucuz olmalarına karşın sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden öğrenci kabul edebilen bu okullara sadece Türk vatandaşlığını sahip öğrenciler katılamazlar.

Yukarıda detayları belirtilen okul tiplerinde okuyan öğrencileri yaş gruplarına göre sınıflandırırsak: 8-11 yaş arası öğrenciler (7, 8 ve 9. sınıflar) ülkemizdeki ilk okul sistemine benzer şekilde Primary School’a giderler.

12-16 yaşlar arasındaki öğrenciler Secondary School Graduation dönemini tamamlayarak GCSE ise mezun olurlar.

Ve son olarak 16-18 yaşları arasındaki öğrenciler 12 ve 13. sınıfları A Level öğrencisi olarak okurlar ve ardından üniversiteye adım atarlar.

İngiltere’den başarıya ulaşın

Eğitim hayatının daha düzenli ve disiplinli geçmesini isteyen ebeveynler, lise döneminde çocuklarını İngiltere’de lise eğitimi almaya teşvik etmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz yasa ve yasaya ek olarak tüm lise döneminin değil, son sınıfı bile yurtdışında tamamlayan öğrenciler, üniversiteye daha rahat yerleşmektedir. Tüm bunları fırsat olarak değerlendirmek isteyen anne-babaların yurtdışı eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek gerekli hazırlıkların yapılması ve kayıt için gerekli adımların atılması konusunda destek alabilirler.

 

whatsapp1