Amerika'da Lise Eğitim Yapısı

İlköğrenim ve Ortaöğrenim

Amerikalı öğrenciler, yükseköğrenim öncesinde Türkiye’deki gibi toplamda 12 yıl süren “ilköğrenim” ve “ortaöğrenim” eğitimi alır. Bu süreçler, birinci sınıftan onikinci sınıfa kadar yıllara göre isimlendirilirler. Amerikalı öğrenciler altı yaşlarında ilkokul’a başlarlar. Beş veya altı yıllık bir eğitimden sonra “ortaokula – secondary school” geçerler. Ortaöğrenim, iki tür programdan oluşmaktadır: ilki yaygın ismi ile “ortaokul yani middle school veya junior high school ”  olup ikincisi “lise yani  high school”dır. Diploma veya bitirme belgesi liseden mezun olunca verilir. Liseden (12’nci sınıf) mezun olduktan sonra Amerikalı öğrenciler  bir koleje veya üniversiteye gidebilirler. Amerika’da lise eğitimini tamalayan yabancı öğrenciler de Amerikalı öğrencilerin üniversiteye geçiş yollarının aynısını takip ederek Kolej veya üniversite eğitimini ABD’de  tamamlayabilirler.

Amerika’da Liseleri yönetim ve yapıları itibari ile ikiye ayırmak mümkündür.

Devlet Liseleri (Public High Schools)

Devlet liseleri olarak tanımlanan okullar Eyalet yönetimleri tarafından yönetilirler. Federal kayaklardan da yaralanan bu devlet okullarını daha çok eyaletler kendi vergi sistemleri ile desteklerler. Türk öğrenciler her okulun kendi Kabul koşulları çerçevesinde bu okullara kabul alarak, genellikle Lisenin son sınıfını okuyarak mezun olup Amerikan eğitim sistemine sağlıklı bir giriş yapabilirler. Amerika’da üniversite eğitimi düşünen öğrencilerin en azından Lise son sınıftan başlayarak Amerikada okumaları hem dile hakimiyet, hemde eğitim sisitemine adapte olmak yönünden faydası çok büyük olacaktır.

Türk öğrencileri Amerikan Devlet Liselerinde  (Public High Schools) okuyabilirler mi?

Amerika’da oturma ve çalışma izni olmayan velilerin çocukları Amrika’da yabancı öğrenci statüsünde Kabul edilirler. Amerikan hükümeti yabancı öğrencilerin Amerikan devlet  liselerinin 9 – 12. sınıflarından birinde en çok bir yıl  (on iki ay) eğitim alabileceğini ön görmektedir. Yabancı öğrenciler eğitim alacakları bir yıllık lise eğitiminin maliyeti karşılamak zorundadır.  F-1 öğrenci vizesi alınarak okunabilecek bu liselerde yıllık ücretler  5.000 – 10.000 Dolar arasında değişmektedir. Türkiye’de iyi bir özel lisede okumak için ödenen fiyatlardan  daha uygun bir bedelle Amerika’da bir devlet lisesinde okumak mümkündür. Kanun gereği yabancı öğrencilere sadece bir yıl eğitim verebilen devlet liseleri, bir yıldan sonra öğrencilerini özel liselere yönlendirerk eğitimlerini tamalamalrını sağlamaktadırlar.

Özel Liseler (Private High School) 

Amerikan özel liseleri yurtdışından giden öğrencilere çok daha fazla olanaklar sağlayarak onları üniversiteye hazırlarlar. Orta öğrenimin tamamaını veya büyük kısmını Amerika’da tamamlamak isteyen öğrencilerin yatılı özel liseleri tercih etmeleri daha uygun olur. Amerika’da yatılı özel liseler, yabancı öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını giderme konusnda uzmanlaşmışlardır. Dünyanın pek çok ülkesiden öğrenci alan bu özel liseler öğrencilerine pisikolojik, rehberlik, kariyer destekleri vererek onları Amerikan eğitim sistemine daha iyi hazırlarlar. Eğitim ve sosyal olanakları çok yüksek standartlarda tutan özel liseler, Amerika’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin birinci tercihleri olarak karşımıza çıkar. Özel liselerde okul fiyatları değişkenlik göstermektedir. Yıllığı 10- 15.000 dolardan 45-50.000 dolara kadar özel okullar vardır. Bu okullara, maddi durumu iyi, pek çok amrikalı ailede çocuklarını göndeririler, zira bu liselerden mezun olan çocuklar çok başarılı sonuçlar alarak iyi üniversitelere gidebilmektedirler

Hemen Arayın! Danışmanlarımız Sizlere En Uygun Rehberlik Hizmetini Sağlasın. Hem de Ücretsiz!

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer