Kanada’da Yüksek Lisans

Klasik bir Master programı mı yoksa Lisansüstü (postgraduate) diploma programları mı?
Not ortalamanız, kariyer hedefleriniz ve bütçeniz doğrultusunda sizin için en doğru programı tespit edip başvurularınızda profesyonel destek sunuyoruz. Hem de yüzlerce okul için ücretsiz olarak …

Akademik bir kariyer mi hedefliyorsunuz yoksa iş hayatına yönelik bir yüksek lisans programına mı ihtiyacınız var?

Kanada eğitim olanakları ve eğitim kalitesiyle pek çok yabancı öğrencinin  lisans üstü programlar için tercih etmek istediği bir ülke. Ana dili İngilizce olan diğer pek çok ülkeden farklı olarak Kanada üniversitelerinin sunduğu yüksek lisans programları daha çok akademik ve araştırma odaklı programlar. Program içeriği bu şekilde olunca da hem çok iyi bir not ortalaması ve akademik başarı hem de yüksek lisans yapmak istediğiniz alanda  bir projeniz olması bekleniyor. Pek çok üniversite başvuru yaparken zaten sizinle ilgilenen bir hoca ile iletişimde olmanızı ve projenizle ilgili ön onay almış olmanızı bekliyor. Klasik akademik master programları 2 sene sürüyor.

Eğer hedefiniz kendinizi mesleki anlamda geliştirmek ve iş hayatına başlamak ise bu durumda akademik bir master programı yerine postgraduaate bir sertifika veya diploma programına başvurmak da anlamlı olabilir. Bu programlar tezsiz master programlarına benzerler. Tez hazırlamak yerine öğrenciler staj veya co-op yapmaya yönlendirilir. Başvuru sırasında istenen not ortalamaları daha düşüktür ve bir projeniz olması gerekmez. Çoğunlukla Kanada devlet kolejleri tarafından sunulan bu programlara Capilano University,  York University gibi klasik üniversitelerde de katılmak mümkündür.

Hem akademik master programları, hem de mesleki kariyer odaklı postgraduate programlar için  erken başvuru yapmak önemlidir. Okullar minimum 6-6.5 IELTS skorları beklerler. Akademik masterlarda şartlı kabul almak mümkün değilken bazı postgraduate programlar IELTS skorunuzu sonradan vermek veya kendi bünyelerinde İngilizce eğitimi almak şartıyla şartlı kabul imkânı sunabilirler.

Hangi lisansüstü programın sizin için daha uygun olduğunu belirlemek ve ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmak için bilgi istek formunu doldurabilir veya  0212 292 4326’yi arayabilirsiniz. Alternatif Yurtdışı Eğitim 1998’den beri yüzlerce okulun resmi temsilcisi olarak hizmet vermektedir.

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer