Kanada’da Üniversite Okumak

Yıllardır dünyanın en yaşanılası ülkesi olarak gösterilen Kanada, aynı zamanda eğitim almak için de iyi bir seçenektir. Kanada’da temel olarak yüksek eğitime açılan iki kapı mevcuttur. 2 veya 3 yıllık sürelerle eğitim veren sanat ve teknik yüksek okulları ile 4 yıllık lisans ve lisansüstü programlar sunan üniversiteler.

kanada-universite-okumak

Kanada Eğitim Sistemi

Kanada, eğitim sistemi açısından Amerika’ya çok benzer. Şöyle ki; Kanada’da öncelikle 2 veya üç yıllık bir koleje kaydınızı yaptırarak, sonrasını da iyi bir üniversitede tamamlayarak, lisans mezunu olabilirsiniz. Bu seçenek Kanada’ da 4 yıllık lisans programlarına doğrudan kayıt yaptırmaya göre daha mantıklı ve ekonomiktir. Ayrıca öğrenciler 4 yıllık lisans programlarını tamamladıktan sonra Kanada’da yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam edebilirler. Kanada iki tane resmi dili olan bir ülkedir: İngilizce ve Fransızca. Dolayısıyla öğrenciler eğitimlerini her iki dilde de alabilirler. Kanada’da genellikle İngilizce eğitim veren programları tercih eden öğrenciler, aynı zamanda ikinci bir dil olarak Fransızcayı da öğrenme fırsatına sahiptirler. Yine de Kanada toplumunun Fransızcayı çok sık kullanmadığını not edelim. Zaman zaman bu durum öğrencilerin de kafasını karıştırabilir. Öğrencilerin sıklıkla “Kanada’da İngilizce aksanı nasıl?” sorusunu yönelttiklerini görürüz. Ülkede konuşulan İngilizce Amerikan İngilizcesi ile aynı denecek kadar benzerdir. Bu da öğrencilerin İngilizcelerini geliştirmeleri için Kanada’yı ideal bir ülke yapar.

Kanada üniversitelerinin büyük bölümünü devlet üniversiteleri oluşturur ve Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. İstediğiniz programı okuyabilirsiniz. Tabii ki her ülkede olduğu gibi, Kanada’da her üniversitenin farklı giriş koşulları vardır. İngilizceniz yeterli değilse özel bir dil okuluna devam ederek, kolejlerin veya üniversitelerin kendi bünyelerindeki İngilizce programlarına katılarak İngilizce seviyenizi yükseltebilirsiniz.

toronto-universitesi-kanada

Kanada’da okurken çalışabilir miyim?

Kanada’da okurken çalışabilir miyim?” sorusu da öğrencilerin sıklıkla sorduğu sorular arasındadır. Kanada’da öğrencilere çalışma izni verilir. Öğrenciler akademik yıl boyunca derslerine katılırken, aynı zamanda haftada 20 saat, yaz tatillerinde ise tam gün çalışma iznine sahip olurlar.

Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra Kanada’da yüksek lisans eğitimi de alabilirsiniz. Kanada’da yüksek lisans eğitimi okullara göre 1 ya da 2 yıl sürebilir. Genellikle Kanada’da  MBA programları 1 yıl  sürer. MBA programlarının başvuru koşullarına bakacak olursak, okulların öğrenciden başvuracağı programla ilgili belli bir iş tecrübesine sahip olmasını beklediklerini görürüz. Bununla birlikte İngilizce seviyenizi gösteren IELTS ya da TOEFL sınav sonuç belgeniz, lisans eğitiminizi almış olduğunuz üniversitedeki hocalarınızdan almanız gereken referans mektupları başvuru belgeleri arasında bulundurmanız gereken diğer evraklardan bazılarıdır. Kanada’da yüksek lisans programlarına katılan öğrenciler de aynı şekilde çalışma izni alarak, Kanada’da çalışabilirler.

Kanada’da üniversite ve yüksek lisans programları hakkında daha detaylı bilgi için profesyonel danışmanlarımızla her zaman irtibata geçebilirsiniz.

Başarılar diliyoruz.

Ali Işıl & Sena Yumru