Kanada’da Tercih Edebileceğiniz Şehirler

Yurtdışı Eğitimin yeni gözdesi Kanada’da Toronto ve Vancouver en çok tercih edilen şehirler arasında. Peki Kanada’da başka nerelerde eğitim alınabilir? Diğer şehirlerin  olanaklarını merak ediyor musunuz? Peki Toronto ve Vancouver’in avantaj ve dezavantajları neler?

TORONTO

Kanada’nın en büyük metropolu ve en kalabalık olan şehri olan Toronto Ontario Gölü kenarında kurulmuştur. Yaklaşık 7 milyon kişinin yaşadığı Toronto aynı zamanda yüzlerce farklı ülkeden gelmiş göçmene ev sahipliği yapmaktadır. Ontraio eyaletinin başkenti ve aynı zamanda Kanada’nın ticaret-finans-IT-sanat alanında lokomotif şehridir. Kanada’nın önde gelen sanayi ve endüstri firmaları da Greater Toronto olarak adlandırılan bölgede yer alır.

Şehir oldukça geniş bir alana yayılmıştır ve her geçen yıl büyümeye devam etmektedir. Özellikle şehir merkezindeki okullarda eğitim alan öğrencilerin homestay konaklamaları toplu taşıma ile ortalama 45-50 dakika uzaklıkta olacaktır. Toplu taşıma oldukça gelişmiştir. Metro ve otobüs ağı ile şehirdeki pek çok noktaya rahatlıkla ulaşmak mümkündür.

Toronto aynı zamanda Kanada’nın en çok dil okulu-kolej ve üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Her bütçe ve ihtiyaca uygun okul ve program bulunabilir. Her ne kadar Toronto’da 4 mevsim yaşanıyor olsa da kışlar daha uzun ve soğuktur. Kar-buz ve soğuktan daha az etkilenmek için şehir merkezinde binaları birbirine bağlayan bir sistem mevcuttur. Yazlar ise sıcak ve nemli olur. Hem Ontario Gölü hem de çevredeki diğer göller Torontolular için yüzme-plaj ve su sporları için olanaklar sunmaktadır.

Toronto’da yeme-içme ve gece hayatı da oldukça renklidir. Tiyatro-opera-bale ve konserler açısından zengin bir program mevcuttur. Ayrıca çok sayıda festival de yıl boyunca düzenlenmektedir.

VANCOUVER

Vancouver Kanada’nın batısında, British Colombia eyaletinde yer alan nezih ve düzenli bir liman şehridir. Toronto ve Montreal’den sonra ülkenin en büyük üçüncü metropolüdür. 2.5 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Vancouver aynı zamanda iklimi ve çevresindeki doğal güzelliklerle dikkat çeker. Hemen yakınından geçen Gulf Stream sıcak su akıntısı ve okyanus etkisi ile kışlar kapalı ve yağışlı ancak Kanada’nın diğer bölgelerine kıyasla oldukça ılımandır. Şehir merkezine kar çok nadir yağar. Bununla beraber toplu taşıma ile bile gidilebilecek mesafede er alan çevresindeki dağlar kış boyunca karlıdır ve kayak ve snowboard seven öğrenciler için mükemmel bir seçenektir.

Toplu taşıma otobüs ve skytrain adı verilen metro sistemi yanında özellikle Kuzey Vancouver tarafında vapur ve feribotla sağlanır. Şehirde çok sayıda dil okulu-kolej mevcuttur. Ayrıca Simon Fraser ve UBC gibi 2 büyük üniversiteye ev sahipliği yapar.

Vancouver dil okulları genellikle şehir merkezindedir ve homestay konaklamalara ortalama 30-45 dakika mesafede ulaşılabilir. Özellikle film stüdyoları ve dijital animasyon programları ile ünlenen Vancouver kuzeydeki Hollywood olarak da adlandırılmaktadır.

MONTREAL

Kanada’nın ikinci en büyük şehri olan Montreal aynı zamanda Paris’ten sonra dünyanın en büyük ikinci Fransızca konuşulan şehridir. Sinema, müzik gibi kültürel aktiviteleri ve festivalleri ile Montreal dünyada ilk sıralarda yer almaktadır.

Kanada ile ilgili hep önümüze çıkan bilingual şehir özelliği en çok Montreal’de karşımıza çıkar. Şehirdeki pek  çok dil okulu hem Fransızca hem de İngilizce eğitimler sunmaktadır. Bu okullar Fransızca için gelen öğrencilerini ana dili Fransızca olan homestay konaklamalara ve İngilizce için gelenleri ana dili İngilizce olanlara yerleştirirler.

Montreal Kanada’nın ve dünyanın en ünlü üniversitelerinden McGill University’e ev sahipliği yapar. Şehirde çok sayıda kolej ve dil okulu da bulunmaktadır. Toronto gibi ılık ve sıcak yazlar ve soğuk kış mevsimleri yaşanır.

Montreal çok uzun seneler boyunca Kanada’nın finans ve endüstri merkezi olmuş ama bu ününü yakın zamanda Toronto’ya kaptırmıştır. Şehirde çok sayıda tarihi bina bulunur ve genel olarak bir Avrupa kültür ve görünümü hissedilir. Montreal şehrinde eğitim alacak öğrencilerin genel Kanada öğrenci vizesine başvurmadan önce CAQ denilen Quebec öğrenci vizesi almaları da gerekmektedir. Bu nedenle vize süreci diğer eyaletlerdeki okullardan daha uzun sürecektir.

OTTAWA

Kanadanın başkenti ve dördüncü büyük şehri olan Ottowa Ontario eyaletinde olmasına rağmen Quebec sınırındadır. Toronto ve Montreal arasında yer alır. Ottowada halkın % 32 sinin ana dili Fransızcadır. Ottawa Üniversitesi hem İngilizce hem de Fransızca eğitim sunar ve Fransızca eğitim alan uluslararası çğrencilerden Kanadalı öğrencilerden aldığı gibi daha düşük ücret alır. Bununla beraber dil okullarında İngilizce eğitim sunulur.

Yaz ayları sıcak ve ılıman geçer. Kış mevsimine ise kar ve buz hakimdir. Ottawa Nehrinin güneyinde kurulmuş olan şehirde Şubat-Mart aylarında genelde donmuş olan Redeu Kanalı açık hava buz pateni olarak açılır ve hem Ottawalılar hem de farklı şehirlerden gelen Kanadalılar burada kurulan stantlarda yiyip içerken paten keyfi yaparlar.

Kültür-sanat açısından da oldukça zengin olan şehirde Ottawa Univeristy dışında Algonquin College eğitim hayatına damga vurmaktadır.

CALGARY

Calgary, Kanada’nın petrol nedeniyle en zengin eyaleti olan Alberta eyaletinin en büyük şehridir. Modern ve gelişmiş şehir merkezinden ünlü Canadian Rockies görülür. 2015 yılında Kanada’nın en çok milyonere sahip olan şehri olarak duyurulan Calgary’de enerji-finans-üretim yanında turizm de büyük bir endüstridir.

Ilık yazlar-kısa bahar mevsimleri ve uzun ve soğuk kışlar genel olarak iklimini belirler. Kış aylarında zaman zaman ılık rüzgarlar sıcaklıkları yükseltir. Soğuğa rağmen senenin ortalama 300 günü hava güneşlidir.

Toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiştir ve Kuzey Amerika’nın büyük oranda yenilenebilir enerji ile çalışan ilk toplu taşıma sistemine sahiptir. Univeristy of Calgary – Mount Royal Univeristy ve SAIT Polytechnic eğitim sisteminde ve hızla gelişen endüstrisine insan kaynağı yetiştirmede rol oynar.

Daha düşük maliyetlerle dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için Calgary hem daha uygun konaklama ve ulaşım hem de daha düşük yaşam maliyetleri sunar

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer