Kanada Kolejleri ve Göçmenlik

Kanada’ya göçmenlik için en sağlam adım: Kanada College Programları

Gittikçe globalleşen dünyada sınırların önemi azalırken, pek çok genç birey ve aile ise yurtdışında bir yaşam planı yapıyor. Sebebi ne olursa olsun eğitimli göçmenler için en kucaklayıcı ülke son yıllarda Kanada.

Kanada express entry olarak bilinen ve farklı kategorilerdeki puanlama sistemi sonucu, en yüksek puanlı başvuranları tercih eden göçmenlik sisteminde, Kanada’da mesleki eğitim almış ve eğitim sonrası çalışmış öğrenciler çok büyük bir oran tutmaya başladı.

Neden Kanada’da eğitim ve göçmenlik ve sistem nasıl isliyor, sizler için derledik.

Kanada Kolejleri ve program türleri

Kanada kolej sistemi mesleki ve pratik eğitimi esas alan ve müfredatını sürekli olarak endüstri ihtiyaçlarına göre güncelleyen çeşitli programlar sunmakta.

Diploma programları: Bu programlar aslında lise mezunlarına yönelik olup bizdeki tam karşılığı Meslek Yüksek Okulları diyebiliriz. İşletme, Pazarlama, IT, Turizm ve Otelcilik, Aşçılık ve Mutfak Sanatları, Teknik bölümler en çok tercih edilen diploma programları olmakla birlikte hemen her alanda diploma programı bulmak mümkündür.

Advanced Diploma Programları: Bu programlar 3 sene sürer ve 2 senelik diplomalar gibi lise mezunlarını hedefler. Özellikle daha fazla eğitim, uzmanlık ve emek gerektirecek IT, Tasarım, Teknik alanlarda advanced diploma programları mevcuttur.

Postgraduate Sertifika veya Diplomalar: Bu programlara başvuru için mutlaka üniversite mezunu olmak gerekir. Bundan 30-40 sene önce, özel sektörün Kanada eğitim otoritelerine başvurup, işe aldıkları üniversite mezunlarının aslında çalışma hayatına hazır olmadıkları ve uzun süre şirket içinde eğitilmeleri gerektiği konusunda yakınmaları sonucu oluşturulmuşlardır. Akademik bir master’dan en büyük farkları tez yazmak yerine staj veya co-op içermeleri ve alanlarında pratik olarak da uzman kişiler yetiştirmeyi hedeflemeleridir. Postgraduate programlar 1 ya da 2 senelik olabilir ve hemen her alanda PG program bulmak mümkündür. En popular alanlar Lojistik, Pazarlama, Reklam, IT, Turizm-Otelcilik Design ve Mühendislik alanlarıdır.

Kanada Kolejlerinde çalışma izinleri

Kolejlerde eğitim alan yabancı öğrenciler eğitim süreleri boyunca haftada 20 saat çalışma iznine sahip olurlar. Eğer gideceğiniz program co-op veya full time staj dönemi içeriyorsa, ayni zamanda co-op work permit başvurusu da yapmanız gerekir. Kanada’da 1 yıla kadar olan eğitimlerden sonra 1 yıla kadar, 2 yıl ve daha uzun sureli eğitimlerden sonra 3 yıla kadar postgraduate work permit başvurusu yapılabilir.

Kolejlerin senelik maliyetleri

Yabancı öğrenciler için ödenecek ücretler koleje ve programa  göre değişiklik gösterse de pek çok okulda bu ücret eğitim-sağlık sigortası ve okulla ilgili diğer masraflar toplandığında senelik 15-17 bin CAD aralığında olmaktadır. Kolej öğrencileri okul dışında yaşam ve konaklama için de ortalama aylık 1200-1500 CAD bütçeye ihtiyaç duyarlar.

Kolejlerdeki programlara başvuru ve detaylı bilgi için 0212 292 4326 numaradan bize ulaşabilirsiniz. Kanada Kolejlerinin pek çoğunun resmi temsilcisi olarak Alternatif Yurtdışı Eğitim size okul ve program seçiminiz, başvuru işlemleriniz ve vize surecinde ücretsiz danışmanlık sunar.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer