Talha Demir

Talha Demir  İngiltere’de British Study Center Oxford okulunda alacağı 6 aylık eğitim sürecine başladı ve ilk izlenimlerini bizimle paylaştı.

Merhaba Ben Talha.

Şu an OXFORD’da British Study Centres dil okulunda eğitim görmekteyim. Eğer sizde karmaşadan uzak, tarihle iç içe, sıcak kanlı insanlarla dolu ve en önemlisi de bir öğrenci şehrinde eğitim görmek istiyorsanız kesinlikle Oxford’a gelmelisiniz. BSC gayet tecrübeli öğretmenlere sahip ve okulun etkinlikleri çok güzel. Her gün için farklı aktiviteler planlanıyor. Bunun yanında arkadaşlarınızla akşamları oturup bir şeyler içip sohbet edebileceğiniz ve eğlenebileceğiz çok güzel mekanlar da var.

UK’ye geldiğim ilk gün havalimanından National Express’in Oxford aracı bindim. (bileti otobüse binerken şöförden alırsanız daha ucuza alabilirsiniz 21£)  Yaklaşık 1.5 saat yolculuktan sonra Oxford merkezde inip taksiyle 15dk da konaklayacağım ailenin yanına vardım. Kaldığım aile gerçekten çok iyi. Çok nazikler ve her konuda yardımcı oluyorlar. Bir süre sonra kendi evinizmiş gibi alışıyorsunuz.

Okulun ilk günü deneme testine girip seviyeniz belli oluyor. Ona göre bir sınıfa geçiyorsunuz. İlk önce size okulu tanıyorlar ve gezdiriyorlar. Bsc küçük ama şirin bir binaya sahip. İlk 3 saat coursebook dediğimiz gramar, reading, listening ve speaking karışık olarak işliyorsunuz. Sonraki 1 saat ise speaking ve listening ağırlıklı bir ders. Benim dersim öğlen bittiği için öğleden sonra arkadaşlarımla yemek yiyip etrafı gezerek ve kendime vakit ayırarak geçiyorum.

İlk gün Vodafone’dan kendime hat aldım. Voxi diye bilenen gençlere özel bir hatları var. 10£ vererek 6gb internet ( instagram, whatsapp gibi sosyal medya hesapları sınırsız internet ) İngiltere içinde sınırsız konuşma ve mesajlaşma hakkınız var. Ama bu hattı almak için hemen karşısındaki HSBC bankasından hesap açtırmanız gerekiyor. 1 saat kadar sürüyor belki ama size çok yardımcı oluyorlar ve her şeyi açıklıyorlar. Okula 5 dk yürüme mesafesinde oldukları için ilk gün bu işleri halledebilirsiniz. Sonrasında eğer kaldığınız yer uzak ise hele ki kış günlerinde otobüs kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer yaz ve bahar aylarında gelecekseniz bisiklet kiralayabilirsiniz. Otobüs bir aylık sınırsız biniş 59£. Onu da yine okula 5 dk yürüme mesafesinde otobüs terminalinin ordan (Oxford Bus Company) temin edebilirsiniz.

Oxford küçük bir şehir olmasından dolayı kısa sürede her yeri öğreniyorsunuz. Londra, Cambridge, Birmingham gibi şehirlere çok yakın. Haftasonları ister okulun turlarıyla isterseniz arkadaşlarınızla buralara gidebilirsiniz.

Okulda sosyalliğinizi konuşturmanız çok önemli. Ne kadar çok yeni insanlarla tanışıp onlarla sohbet ederseniz ve dışardaki etkinliklere katılırsanız o kadar çok pratik yapabilir ve kendinizi geliştirirsiniz. En önemlisi de eğlenirsiniz.

Okulda pek organizatör olmadığı için ilk haftalardan bu işe el attım. İlk sınıfı örgütleyip Whatsapp grubu kurdum. Sonra Türk Restaurantında haftasonu öğle yemeği ayarlayıp hep beraber oraya gittik. Akşamları gruptan yazışıp boş olanlarla dışarı çıkıp farklı aktiviteler yapmaya başladık. Ne kadar çok kişi tanırsanız o kadar çok konuşursunuz. Konuştukça da derste öğrendiklerinizi pratiğe dökersiniz.

Bir tavsiye Sakin Christmas ve yılbaşı haftası gelmeyin çünkü okulda çok çok az öğrenci oluyor ve şehir boş oluyor. Bu süre zarfında biraz sıkılabilirsiniz.

Alternatif Ecs ile tanıştığım ilk günden beri bana gideceğim ülke, şehir ve dil okul seçiminde her zaman yardımcı olan, her sorumu cevaplayan ve samimi sohbetiyle muhabbetine doyum olmayan Cengiz Bey’e çok teşekkür ediyorum.

İlk vizemde ret almama rağmen beni destekleyip ikinci başvurumda 6 aylık vizemi almama yardımcı oldukları için ayriyeten teşekkür ederim.

Hayallerinize kavuşmanız dileğiyle…

Talha Demir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer