Işın Ünlü Kanada İzlenimleri

isinYurtdışı dil okulu araştırmalarına başlamadan önce çeşitli web sitelerinde okuduğum ve arkadaşlarımdan duyduğum kötü deneyimler sebebiyle beni en çok korkutan seçeceğim danışmanlık şirketinin işlerimi kolaylaştırmasından ziyade zorlaştırması ihtimaliydi. Ankara Alternatif ile tanıştıktan ve işe olan hakimiyetlerinin ve samimiyetlerinin göstergesi olan pozitif elektriği aldıktan sonra kesinlikle doğru danışmanlık şirketi ile yola çıktığımı anladım. Gerek gideceğim ülkeyi gerekse yurtdışında bulunacağım süre zarfında A’dan Z’ye neye ihtiyacım olabileceğini benden önce düşünüp bana haber veren bir danışmanlık şirketi oldu Ankara Alternatif. Onlarla birlikte bu yola adım attığım için çok mutluyum.

Şuanda 7 ay sürecek olan yurtdışı serüvenimin ilk ayı içerisindeyim. Her şey tıpkı Gözde ve Seda Hanım’ın anlattığı gibi ilerliyor ve ben Kanada’da olmaktan dolayı çok mutluyum. Eğer yurtdışı eğitimi için Kanada’nın uzaklığı sizi düşündürüyorsa Avrupa’ya her zaman gidebileceğinizi ama Kanada’da yaşayıp “dünyanın bir ucu” olarak düşündüğümüz ülkelere belki hayatınız boyunca hiçbir zaman uzun süreli konaklayıp bu kadar yakın olamayacağınızı hatırlatmak isterim. Hem kültür çeşitliliği hem şehrin güvenli ve insanlarının kibarlığı ile Kanada her açıdan sizi zenginleştirebilecek bir ülke. Devam ettiğim okul olan ILAC International Language Academy of Canada ise kalite açısından aklımda hiçbir soru işareti oluşturmadı. Öğretmenlerin dile olan hakimiyeti ve sizinle olan ilgisi, derslerin sadece sıkıcı gramer dersleri tadında değil de gerçekten hem eğlenerek hem de öğrenerek işleniyor oluşu ve okulun Toronto ve çevre şehirleri tanımak için düzenlediği turlar ILAC’ı sevmek için kuvvetli gerekçeler.

Burada yaşadığım süre zarfında Homestay’de kalacağım. Şuan kaldığım evde benim dışımda 1 Kolombiyalı arkadaşım daha var. Evinde kaldığımız Gina ise İtalyan ve mükemmel bir mutfak bilgisine sahip. Her ne kadar Türk yemeklerini özlemiş olsam da yepyeni bir mutfak kültürü tanıyor olmak mutluluk veriyor ve yemeklerini gerçekten beğeniyorum. Homestay’de kalıyor olmanın kolaylığı ise ne ev işi, ne yemek, ne alışveriş ne de çamaşır ve bulaşık düşünülmüyor oluşu. Üniversite hayatımda ve sonrasında 5 sene “öğrenci evi” kültürünü tatmış biri olarak söylemeliyim ki hayatımın en rahat dönemini yaşıyor olabilirim 🙂 Ayrıca evde olduğum süre boyunca sürekli Gina’yla iletişim halinde oluşum ve zaman zaman Gina’nın tüm aile bireyleriyle birlikte yediğimiz akşam yemekleri ciddi anlamda İngilizce pratikliği katıyor.

İngilizce ne yazıkki gün içerisinde sürekli Türkçe konuştuğumuz topraklarda öğrenilmiyor. Bir adım atıp yurtdışına açılmak ve yepyeni bir kültüre ve dile kendinizi teslim etmeniz gerekiyor. Bu uzun serüven ise en yol gösterici haliyle Ankara Alternatif’le başlıyor 🙂

isin1

 

One Reply to “Işın Ünlü Kanada İzlenimleri”

  1. Polen Akyol wrote:

    Kariyerimde istediğim aşamaya gelebilmem için İngilizceyi iyi derecede biliyor olmam gerektiğinin bilinciyle yurt dışında dil eğitimi almaya karar verdim. Uzun araştırmalarımın sonunda çok güvenli bir ülke olması, birçok kültürü içinde barındırması ve daha bir sürü olumlu yanından dolayı Kanada’nın doğru bir tercih olabileceğini düşündüm ve gidebilmem için bana yardımcı olacak danışmanlık şirketini aramaya başladım. Gideceğim ülkeye karar vermek kadar bana yardımcı olacak danışmanlık şirketini seçmek de çok önemliydi. Çünkü internette okuduğum birçok yorumdan ve çevremdeki arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla vize alabilmem için gerekli tüm işlemleri danışmanlık şirketim halledecekti. Ve atlanılan ufak bir nokta ya da yapılan küçük bir hata bile vize başvurumun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilirdi. Uzun bir süre boyunca danışmanlık şirketlerini araştırdım ve danışmanlık şirketi bulunmayan bir şehirde ikamet ediyor olmam sebebiyle görüşmelerim hep telefon vasıtasıyla oldu. Yüz yüze görüşme fırsatım olmamasından dolayı çok kararsız kalmıştım ama zaman da daralıyordu, bir an önce karar verip başvurumu yapmam gerekiyordu. Tam o sırada Alternatif Danışmanlık Şirketinden Gözde Hanım’la tanıştım ve o an kararımı verdim. Gün geçtikçe verdiğim kararın ne kadar doğru olduğunu daha iyi anlıyorum. Gözde Hanım’ın her zaman sıcak yaklaşımı, yardım etmek için elinden geleni yapışı, benim için gerekli olan her şeyi ben aklıma dahi getirmeden halletmiş oluşu, doğru ve zamanında yönlendirmeleri ve diğer tüm emekleri için ne kadar teşekkür etsem azdır. Yaklaşık bir aydır Toronto’dayım ve Gözde Hanım’ın yönlendirmesiyle seçmiş olduğum “International Language Academy of Canada (ILAC)”ya devam ediyorum. Her şey hayal ettiğimden daha güzel ilerliyor. ILAC, kalitesi tartışılmaz bir dil okulu. Dersler bildiğimiz klasik yönetemlerin dışında gerçekleşiyor. Hocalar sürekli olarak farklı aktivitelerle gerçeklestirdikleri derslere aktif bir şekilde dahil olmanız için elinden geleni yapıyor ve dersteyken gerçekten zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. ILAC bir dil okulundan çok daha fazlası. Sık sık düzenlediği organizasyonlar ve gezilerle hem sosyalleşip hem de dilinizi geliştirmenize olanak sağlıyor. Kanada’ya gelecek olursak da ne desem az kalır gibi geliyor. İnsanları çok kibar ve yardımsever, birçok kültürden insan birlikte barış içinde yaşıyor, doğası tarifsiz güzel ve gerçekten çok güvenli bir ülke. Şu an homestay’de kalıyorum. Benim için çok farklı ve çok güzel bir deneyim çünkü dilimi geliştirmenin yanında farklı bir kültürü de yaşayarak öğrenmemi sağlıyor.
    İngilizceyi gerçekten öğrenmek istiyorsanız yurt dışı deneyimi yaşamanızı öneririm. Bu deneyimi yaşadığınızda bana hak vereceğinizi düşünüyorum çünkü konuşmaya mecbur kaldığınız için dili öğrenmeye başlıyorsunuz 🙂 Ve şu an bu yazıyı okuyorsanız bence çok doğru bir adım atmak üzeresiniz harika bir danışmanlık şirketinden kusursuz bir yardım eşliğinde yurt dışı deneyimi sizi bekliyor! Umarım her şey dilediğinizden daha güzel olur! 🙂

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer