İngiltere’de Yaşam ve Konaklama

İngiltere’de dil eğitimi alan öğrencilerin öğrendiklerini günlük hayatta ana dili İngilizce olan kişilerle pratik yaparak pekiştirebilmesi açısından aile yanı konaklama(homestay) daha çok tercih ve tavsiye edilmektedir. Ailelerden genellikle yarım pansiyon seklinde konaklama talep edilir; aile öğrencinin sabah kahvaltısını ve akşam yemeğini verir. Aile yanında kalarak İngiliz kültürünü daha yakından tanımak mümkün olur. Aileler anne-baba ve çocuklardan oluşabileceği gibi tek başına yaşayan veya artık emekli olup çocukları evden ayrılmış kişiler de olabilirler. Birden fazla öğrenci ağırlayan aileler oldukça yaygındır.

İngiltere’de dil okullarının pek çoğu kendisine ait müstakil bir binada yer alır. Çok az okulun aynı binada yurt olanağı mevcuttur. Ancak özellikle Londra, Cambridge, Oxford, Bournemouth, Brighton, Manchester gibi öğrencilerin yoğun olduğu şehirlerde çok sayıda özel yurt mevcuttur. Bu özel yurtlar genelde tek veya iki kişilik odalarda self catering konaklama imkanı sunarlar. Öğrencilerin yemeklerini yapabilecekleri paylaşımlı mutfaklar mevcuttur. Özel yurtların pek çoğunda odalarda banyo bulunmaktadır.

Yurt imkanlarının daha az olduğu şehirlerde okullar student house (öğrenci evi) olarak adlandırılan mini yurtlar sunmaktadır. Bunlar aslında büyük müstakil evlerin okul tarafından öğrencilere kiralanmasıdır. Daha sıcak ve rahat arkadaş edinebileceğiniz bir ortam sunan student houselar’da banyolar genellikle diğer öğrencilerle paylaşılır. Mutfaklar ve oturma alanları yine diğer öğrencilerle sohbet etmek için idealdir.

İngiltere’de para birimi İngiliz Sterlini (GBP) dir. Türkiye’den Londra, Manchester, Birmingham, Edinburgh gibi ana büyük şehirlere 4 saat kadar kısa bir uçuşla ulaşmak mümkündür.

Londra hem turistik ve tarihi cazibesi hem de çok sayıda dil okuluna ev sahipliği yapmasıyla öğrenciler için önemli bir şehirdir. Ancak yaşam, ulaşım  ve konaklamanın diğer şehirlere nazaran daha pahalı olduğu söylenebilir. Güneyde Bournemouth, Brighton, Eastbourne, Portsmouth gibi sahil şehirlerinde çok sayıda kaliteli dil okulu varken konaklamanın daha uygun olduğu söylenebilir. Cambridge ve Oxford da temiz İngilizce konuşulan ve iyi dil okullarının bulunduğu çok tercih edilen şehirlerdir. Kuzeyde Manchester, Liverpool, Leeds şehirleri; Londra çevresinde Bristol, Canterbury, Bath da  İngiltere’de dil eğitimi alacak öğrenciler için uygun olabilir.

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer