İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere’de  üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler genel anlamda, lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (Master’s veya Post-Graduate) programlarına rağbet gösterirler. İngiltere genelinde lisans programı 3 yıl sürerken, bazı teknik bölümlerde bu süre 4 yıla kadar uzayabilir. Öğrencilerin üç senelik lisans programına bir senelik iş tecrübesini içeren ‘Sandwich Year’ ekleyerek yine 4 sene içinde mezun olmaları mümkündür. Yüksek lisans programları ise genellikle 1 yıl sürer ve bu da zaman ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlar.

Ingilterede-universite-Okumak1

Tahmin edildiği üzere her İngiliz üniversitesinin farklı giriş koşulları vardır. İngiliz üniversitelerine başvuru yaptığınızda akademik ortalamanız okulun giriş koşullarını karşılıyor olmalıdır. Bunun yanında kabul açısından nötr bir kriter olmakla birlikte IELTS başta olmak üzere İngilizce sınav sonucunuzun da okulun şartlarını karşılıyor olması gerekir. Türk öğrenciler söz konusu olduğunda liseyi ülkemizde bitirip lisans eğitimini İngiltere’de almak isteyen öğrencilerin, bu eğitimden önce foundation programı dediğimiz 1 yıllık akademik hazırlık programına katıldıklarını görürüz. Foundation programları, öğrencileri akademik anlamda lisans programlarına hazırlar. Aynı zamanda İngilizceniz de bu programla birlikte daha çok gelişmiş olur.

Türkiye’de lisans eğitimini tamamlamış olan öğrenciler, İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak isteyebilirler. Tahmin edersiniz ki yüksek lisans programları için de bazı koşullar vardır. Eğer akademik ortalamanız veya IELTS (International English Language Testing System) sınav sonucunuz başvurduğunuz okul için yeterli değil ise, şartlı kabul alarak bu niteliklerinizi yükseltebilirsiniz. Foundation ve lisans programlarında olduğu gibi yüksek lisans öğrencilerinin de ana program öncesi katılabildikleri ‘Pre-Sessional English’ programları vardır. Bu programlara katılarak IELTS sınav sonucunuzu yükseltirsiniz ve böylelikle yüksek lisans eğitimi alacağınız ana programa geçiş yapabilirsiniz. Pre-Sessional İngilizce programının süresi sizin sunmuş olduğunuz IELTS sonucunuza göre değişiklik gösterir. Genellikle 4-6 haftadan  başlar ve 12 haftaya kadar uzayabilir. Bunun altında veya üstünde sürelerle sunulan Pre-Sessional English programları da vardır. Foundation ve Pre-Sessional İngilizce programlarında akademik olarak kendinizi geliştirirken sınıfınızda başka ülkelerden gelen öğrencilerle tanışarak, İngilizcenizi pratik anlamda geliştirme şansı da bulursunuz.  İlk defa yurtdışına çıkacak olan öğrenciler için; kültür farkı, eğitim sistemindeki değişiklik, dil vb. faktörler başlangıçta zor görünse de zamanla alışacağınız şeylerdir.

Ingilterede-Universite-Okumak2

İngiltere’de üniversite okurken çalışmak Türk öğrencilerin sıklıkla dile getirdikleri sorular arasındadır. İngiltere’de okurken çalışmak isteyen öğrenciler devlet üniversiteleri bünyesinde bir programa katılmaları halinde okul süresince haftada 20 saat partime çalışabilirler. Lisans programlarına katılan öğrenciler yaz tatilinde tam zamanlı çalışabilirler. Fakat yüksek lisans programı öğrencileri için aynı durum söz konusu değildir. Çünkü yüksek lisans öğrencileri 1 yıl boyunca yoğun bir eğitim programından geçerler ve yaz döneminde genellikle tez yazmakla yükümlüdürler. Bu, onların tam zamanlı öğrenci olduklarını gösterir ve dolayısıyla yazın full-time çalışmaları yasal olarak mümkün değildir. İngiltere’de bulunan özel üniversitelere devam eden yabancı öğrencilerin lisans olsun, yüksek lisans olsun part-time çalışma hakları yoktur. Zaten İngiltere’deki özel üniversiteler bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır.

İngiltere’de bir lisans programına UCAS başvurusu yaparak müracaat eden bir öğrenci en fazla beş tane okula başvurusunu göndermiş olur. İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için başvuru yapılacak okul sayısıyla ilgili bir sınırlandırma yoktur, öğrenci dilediği sayıda üniversiteye başvuru yapabilir. İngiltere’de lisans veya yüksek lisans için başvuru yapacağınız okulların sayısını filtreleme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız profesyonel danışmanlarımızdan her zaman yardım alabilirsiniz. Bunun için bu sayfanın sonundaki formu doldurmanız yeterlidir.

İngiltere’de üniversite okurken nerede kalacağım?

Ayrıca “İngiltere’de üniversite okurken nerede kalacağım?” diye merak ediyorsanız, endişelenmeyin. Hemen hemen her okulun yurt imkânı mevcuttur ve yabancı öğrencilerin hemen hepsi için belli bir tarihten önce başvuru yapıldığında yurtta yer garantisi vardır. Üniversiteye giden öğrenciler genellikle ilk sene okul yurdunda kalırken, devamında bağımsız olarak veya paylaşımlı bir ev tutarlar. Tabii öğrencilerin yurtta kalması, her zaman ailelerin de kendilerini daha rahat hissettiği bir sistemdir diyebiliriz.

İngiltere’de üniversite okumakla ilgili sizin de sorularınız varsa, bize her zaman yazabilirsiniz.

Ali Işıl & Sena Yumru