İngiltere’de Tercih Edebileceğiniz Şehirler

Londra hem turistik ve tarihi cazibesi hem de çok sayıda dil okuluna ev sahipliği yapmasıyla öğrenciler için önemli bir şehirdir. Ancak yaşam, ulaşım  ve konaklamanın diğer şehirlere nazaran daha pahalı olduğu söylenebilir. Güneyde Bournemouth, Brighton, Eastbourne, Portsmouth gibi sahil şehirlerinde çok sayıda kaliteli dil okulu varken konaklamanın daha uygun olduğu söylenebilir. Cambridge ve Oxford da temiz İngilizce konuşulan ve iyi dil okullarının bulunduğu çok tercih edilen şehirlerdir. Kuzeyde Manchester, Liverpool, Leeds şehirleri; Londra çevresinde Bristol, Canterbury, Bath da  İngiltere’de dil eğitimi alacak öğrenciler için uygun olabilir.

Londra

Londra İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ların başkentidir ve dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Londra’nın en önemli turistik mekanları, Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London, Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve London eye’dır. Londra, etnik olarak dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biridir ve yaklaşık 300 farklı dil konuşulmaktadır. Londra’da özelikle dinleme İngilizcenizi geliştirmek için ideal olacak çok sayıda sokak şovu ve gösterisini izleme şansı bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü pek çok tiyatro gösterisi, müzikal ve şovlar ise görkemli Londra tiyatrolarında izlenebilir.

Merkezden itibaren büyüyen halkalar şeklinde çizilmiş zone (bölgeler)lardan oluşan Londra şehrinde zone 1 bölgesi pek çok turistik merkezin ve çok sayıda dil okulunun da bulunduğu bölgedir. Bu bölgede aynı zamanda çok sayıda yurt konaklama alternatifi de bulunur. Londra’da ulaşım seçenekleri otobüs ve metro şeklindedir. Özellikle Londra metrosu dünyanın en eski metrosudur. Aylık £77.60’dan başlayan fiyatlarla bus / metro pass alabilirsiniz. Bu ücret kullanacağınız zone aralığına göre değişebilir. Konaklama seçenekleri aile yanı (homestay) ve yurt konaklaması (residence) şeklindedir.

OXFORD

Oxford İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerinden biridir. Dünya’nin en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bu kent tam bir öğrenci şehri olma özelliğini yüzyıllardır korumaktadır. Başkent Londra’ya 80 kilometre uzaklıkta olan ve 24 saat ulaşım imkanının bulunduğu Oxford, %26’lara ulaşan öğrenci nüfusu ile kültürel hareketliliğin İngiltere’deki merkezidir.Ulaşım olarak Metro ya da tramvay hattı olmayan Oxford’da şehir içi ulaşımda öğrencilerin tercihi genellikle bisiklet olsa da düzenli otobüs seferleri de mevcuttur.

Oxford genelde yazları ılık olup, kışları daha serindir. Konaklama seçenekleri aile yanı (home stay) ve yurt konaklaması (residence) şeklindedir.

CAMBRIDGE

Cambridge özellikle dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile bilinir. Cambridge şehri, Birleşik Krallık’ta Cambridgeshire vilayetinin en eski üniversite kasabası ve idari merkezidir. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin ve turistlerin varlığıyla ortaya çıkan atmosferin yanında, Cambridge Üniversitesi’nin tarihi ve görkemli kolejleri, yemyeşil parkları, gece hayatı, kaliteli restoranları, kültür ve sanat merkezleri de geleneksel İngiliz yaşantısını deneyimlemenize olanak tanır.

Cambridge ‘de öğrenim görmek sessizlik ve huzur arayanlar için bulunmaz bir fırsattır. Bu tempodan sıkıldığınızda Londra’nın canlı hayatı ve turistik mekânlarına tren ve arabayla yalnızca 1 saatlik mesafede gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda birçok öğrenci bisikleti tercih eder. Hatta bisiklet, ulaşımın diğer adıdır. Düzenli otobüs seferleri mevcuttur. İngiltere’nin en güneşli bölgelerinden biri olan Cambridge’de yağış oranı diğer bölgelere göre oldukça düşüktür ve yaz mevsiminde sıcaklıklar yüksektir. Konaklama seçenekleri aile yanı (homestay) ve yurt konaklaması (residence) şeklindedir.

BRIGHTON

Brighton, İngiltere’nin güney doğu bölgesinde Manş Denizi kıyısındaki bir kenttir. Brighton kentini yılda sekiz milyon civarında yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kentin aynı zamanda ciddi bir konferans turizm sanayisi bulunmaktadır. Şehir, günümüzde 2 üniversitesi olan, gece hayatı ve yıl boyunca devam eden çok çeşitli aktiviteleriyle birçok öğrencinin beklentilerine cevap verir. Brighton’da öğrenim görmeyi düşünüyorsanız yerel halkın çoğunluğunun oldukça sıra dışı ve yeni fikirlere açık insanlar olduğunu unutmayın.

Londra’ya trenle 50 dakikada gidilen Brighton’da ulaşım sorunsuz bir şekilde işler. En yaygın ulaşım araçlarının başında bisiklet gelir ve bisiklet sürücülerinin güvenliği için her türlü tedbir alınmıştır. Metro ya da tramvayın olmadığı Brighton’da ucuz ve düzenli şehir içi otobüs seferleri mevcuttur. Brighton İngiltere’nin güney sahilinde olması dolayısıyla diğer bölgelere oranla daha ılıman ve güneşli bir iklime sahiptir. Konaklama seçenekleri aile yanı (homestay) ve yurt konaklaması (residence) şeklindedir

BOURNEMOUTH

Bournemouth, İngiltere’nin güney kıyı şeridinde yer alır ve Londra’dan sonra en çok dil okuluna sahip oluşuyla dikkat çeker. Londra’ya yaklaşık 170 km uzaklıktaki Bournemouth genellikle sahili, gece kulüpleri, alışveriş imkânları ile bilinir. Londra’ya oranla çok daha ucuz bir öğrenci şehridir.

Şehir içi ulaşımda Bournemouth’a özgü sarı otobüsler oldukça meşhurdur. İngiltere’nin çoğu bölgesine oranla daha fazla güneş alan Bournemouth’da yıl boyunca ılıman bir iklim de hakimdir. Konaklama seçenekleri aile yanı (homestay) ve yurt konaklaması (residence) şeklindedir.

BRISTOL

Bristol, Güney İngiltere’de Londra’dan sonra ikinci büyük şehirdir. Bristol, bölgesinde ticaret, kültür ve eğitim açısından liderdir. Şehrin ekonomik gücü, mühendislik, havacılık, finansal servisler, medya ve turizm gibi alanlardan gelmektedir. Bristol, karnavalları, festivalleri, fuarları, müzeleri, sanatçıları ile hem hareketli bir şehirdir hem de dinlenmek isteyenler için birçok olanak sunar.

Aynı zamanda çok iyi bir ulaşım ağı vardır. Londra ve sahil kentlerine günü birlik gitmek mümkündür. Bristol İngiltere’nin en sıcak şehirlerinden biridir. Kış mevsimleri ise genelde yağışlı geçer. Konaklama seçenekleri aile yanı (homestay) ve yurt konaklaması (residence) şeklindedir.

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer