İngiltere’de Lise ve Eğitim

Lise dönemi, bir öğrenci için en önemli dönemdir, çünkü bu dönemden sonra üniversite hayatı başlar ve üniversitede başarılı olabilmenin en önemli noktası lise döneminde başarılı bir eğitimden geçmektir. Ülkemizde, lise eğitiminin çok iyi olduğunu söylemek doğru değildir. Her ne kadar eski dönemlere göre daha bir ileride olsa da üniversiteye geçiş dönemi yani son sınıflarda verilen eğitimlerin yeterli olmadığını kabul etmek gerekiyor. Türkiye’deki eğitim sistemi, tamamen ezbere dayalıdır, yani bir öğrencinin bir şeyler öğrenmesi sadece teoride kalır herhangi bir şekilde pratik yapma gibi bir şansı neredeyse yoktur. Uzmanlara göre Türkiye’de üniversiteyi bitirdiği halde kendine uygun iş bulamamanın en büyük nedeni de pratiğin olmamasıdır. Mesela iş dünyası ile ilgili pratik yapma şansı sadece meslek liselerinde vardır ve bu da kısıtlı olduğu için öğrenci tam olarak kendini yetiştirme şansını elde edemiyor. Üniversite hayatı da bundan farklı değildir. Ancak İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde, lise eğitimi alınırken bir de pratik yapma şansı da veriliyor. Ödevler araştırma temelli olduğu için ezbere dayalı bir eğitim yerine pratiğe dayalı bir eğitim ortaya çıkmış oluyor. 2013 yılında çıkartılan bir yasa ile birlikte farklı ülkelerde lise okuyan öğrenciler, Türkiye’de istedikleri bir üniversiteye girmek için herhangi bir sınava girmek zorunda kalmıyorlar. Bu da İngiltere’de lise eğitimi başta olmak üzere diğer ülkelere doğru yönelimleri etkiledi.

İngiltere’de lise eğitimi nasıldır?

İngiltere’de lise eğitimi yaşı, ülkemizde aynıdır yani bir öğrenci ortalama 16 yaşında mezun olmaktadır. Ancak burada farklı olarak mezun olan öğrencinin belge alması gerekmektedir. GCSE (General Certificate of Seconary Education) sınavına giren mezun öğrenciler aynı belgeyi alıyorlar ve mezun olmaları gerçekleşiyor. Bu belge, Türkiye’deki lise mezunlarının aldıkları diploma ile eş değerdir. İngiltere’de lise eğitimi alan öğrenciler her anlamda şanslıdırlar çünkü üniversite hayatına giriş için ülkemizdeki gibi zorluklarla karşı karşıya kalmıyorlar aksine dünyanın her yerinde istedikleri gibi üniversite okuyabiliyorlar. 4 farklı tipte görülen İngiltere liselerinin her birinin kendine göre avantajları bulunmaktadır. Kısaca bu lise tiplerine değinecek olursak şunları söyleyebiliriz;

Özel lise hazırlık okulları: 8-13 yaş arasındaki çocukların liseye giriş için gittikleri bu okullar, uluslararası öğrencilere de açıktır. Özel olmalarına rağmen İngiliz hükümeti tarafından sıkı bir denetimden geçen bu okulları, lisenin başarılı bir şekilde tamamlanmasına ön ayak olmaktadır.

Özel gündüz liseleri: Bu liseler, devletten herhangi bir destek almadan ilerlerler ancak İngiliz hükümeti ve Bağımsız Okullar Birliği, bu okulları sıkı bir denetimden geçirmektedir. Öğrenciler, burada aldıkları eğitim ile başarı seviyelerini arttırmaktadır.

Devlet Kolejleri: Devlet kolejleri, 16-19 yaş arasındaki öğrencilere hizmet vermektedir. Ancak uluslararası öğrencilerin bu okullara girmeleri biraz zordur, çok başarılı olan öğrenciler, bu okullara alınabilmektedir.

Gündüz yatılı ve devlet liseleri: Bu okullar, Türk öğrencilere açık değildir. Tüm masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Okul kayıtları için yapılması gerekenler

Yukarıda belirttiğimiz 4 lise tipinden özel ve devlet kolejleri Türk öğrencilere açıktır. Belirtilen şartlara uygun iseniz yapmanız gereken şey başvuruda bulunmak olacak. Yurtdışı eğitim danışmanlığı alanında uzun süredir hizmet veren kurumumuz ile iletişime geçerek İngilterede lise eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer