İngiltere Dil Eğitimi Öğrenci Vizesi

İngiltere öğrenci vizesi nasıl alınır?

İngiltere vize başvuruları https://www.gov.uk/ adresinden online olarak yapılır. Online olarak tamamlanan vize başvuru formunun son aşamasında vize randevu sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada size en yakın teleperformance adresinden randevu almanız istenir ve vize ücretini belirtildiği şekilde kredi kartı ile ödemeniz gerekir. (Bu işlem Alternatif Yurtdışı Eğitim danışmanlığı tarafından öğrencileri için ücretsiz olarak yapılmaktadır)

İngiltere vize başvurusu sahiplerinin Teleperformance vize başvuru firmasına şahsen gidip belgelerini teslim etmeleri ve parmak izi ve biyometrik kayıtlarını vermeleri gerekmektedir. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Bursa’da Teleperformance başvuru ofisleri mevcuttur. Ayrıca Antalya ve Adana’da haftanın belirli günleri ekstra servis ücreti alarak çalışan (59 GBP) teleperformance ofisleri de bulunur. Teleperformance ofisleri ve görevlileri sizin başvuru belgelerinizi ve biyometrik bilgilerinizi alıp İngiltere konsolosluğunda vize departmanına iletmekle yükümlüdür. Vize değerlendirmenizi yapıp size sonucunuzla ilgili bilgi vermezler.

İngiltere’de 6 aya kadar surelerle dil eğitimi alabilmek için standard visitor visa başvurusu yapılır. 6 aydan daha uzun sureli dil egitimi alacaklar icin short term student visa başvurusu yapılır. Bu vize 11 aylıktır.  Ingiltere dil okulu vizelerinde öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. 16 Nisan 2015 tarihinden itibaren UKBA (İngiltere Gümrük Müsteşarlığı) 6 ayın üzerinde İngiltere’de eğitim alacak tüm öğrencilerden ekstra  sağlık katkı payı almaya başlamıştır. Vize ücretleri vize reddi durumunda iade edilmezken bu katkı payı herhangi bir vize reddi durumunda iade edilmektedir.

İngiltere Vize Ücreti

6 aya kadar eğitimler için olan vize ücreti: 140 USD

11 aya kadar olan vize ücreti: 274 USD + 470 GBP sağlık katkı payı

İngiltere öğrenci vizesi kaç günde sonuçlanır?

İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi başvuruları normalde 15 iş gününde sonuçlanmaktadır. Yoğun dönemlerde bu süreç uzarken daha az yoğun aylarda 5 iş gününe kadar düşebilir.

Dil eğitimi öğrenci vizesi için hazırlanması gereken belgeler:

 • Online olarak doldurulacak vize başvuru formu
 • En az 1 yıl geçerli pasaport
 • Varsa eski pasaportlarınız
 • Vize Başvuru Ücreti (vize başvuru formu doldururken online olarak kredi kartı ile ödenir)
 • Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu ( acceptance letter) ; kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır. Bu konuda Alternatif Yurtdışı Eğitim’e danışınız.
 • En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi + transkript)
 • Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri
 • Varsa evlenme cüzdanı
 • Askerlik terhis / tecil belgesi
 • Yurtdışındaki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler
 • Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler.(Tapular fotokopi olarak yeterli olacaktır.)
 • Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca iş yerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları.
 • Pasaportunuzun ve varsa eski vizelerinizin fotokopileri

18 yaşın altında olan ve yaz okulu/ dil okulu veya 6 aydan kısa sureli diğer programlara katılacak öğrencilerin ek belge olarak mutlaka anne ve babadan noter onayında alınmış ve çocuğun yurtdışı seyahatine izin veren muvafakatname alması veya konsoloslukta bulunarak muvafakat belgesi doldurup imzalaması gerekir.

İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesinin reddi

İngiltere vize başvuruları hem sunduğunuz dokümanlar hem de başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda İngiliz vize görevlileri tarafından değerlendirilir. Maddi olarak yeterli imkâna sahip olmayan veya eğitim sonunda İngiltere’yi terk etmeyeceği düşünülen başvuru sahiplerinin vizeleri reddedilebilir. İngiltere vize görevlileri her vize reddinde açıklayıcı ve detaylı bir vize red mektubu hazırlayarak red nedenlerini belirtmektedir. Bir yanlış anlaşılma veya durumunuzda değişiklik olduğunu düşünüyorsanız yeni bir başvuru yapıp bu nedenleri detaylıca açıklamanızı tavsiye ederiz.

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer