İngilizce eğitimi için Auckland

Doğal güzellikleri, tarım ve hayvancılık konusundaki başarıları ile tanınan Yeni Zellanda’yı ilk ziyaretimde Auckland beni oldukça şaşırtan bir şehir oldu. Auckland geniş caddeleri, yüksek binaları ve modern mimarisiyle gelişmiş bir Avrupa veya ABD şehri görünümünde. Sokaklar tertemiz, kaldırımlar geniş ve düzenli. Modern binaların arasındaki parklar şehri yeşil kılmaya yetiyor. Limanda yüzlerce yat demirlemiş.

Dünyanın en yüksek binalarından Sky Towers’da bungee jumping yapmak istiyor arkadaşlarımızdan biri. Atlayışından hemen sonra kendi kendine küfredip duruşunu izliyoruz; hemen vazgeçiyoruz tabi bu heyecandan 🙂

auckland

Dünyaca ünlü Auckland Harbour Bridge’e turistler tırmanıyor. Plajlarla parklar birbirine karışmış durumda. Yeni Zellanda su sporları ve dalışla ilgilenenler için bir cennet.

Ünlü Queen Street’te yürürken ne kadar çok Avrupalı var bu şehirde diyorum. Meğer pek çok genç Alman ve Fransız çalışmak ve bir süre yaşamak için Auckland’a geliyormuş. Auckland’ın hareketli gece hayatı ve gün boyu işlek alışveriş merkezleri haftada 20 saat çalışma izni olan Türk öğrenciler için de çok avantajlı bir nokta.

yuzuklerin-efendisi-parti-agaciTabi Auckland’a kadar gelip de Yüzüklerin Efendisi filminin minik yıldızları Hobbit köyünü ziyaret etmemek olmaz. Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonunda aslında özel bir çiftlik olan Hobbit Köyü setine ulaşıyoruz. Yol boyunca küçük kasabalar mevcut. İnsanlar sıcakkanlı; hemen sizinle sohbete başlıyorlar. Geçtiğimiz çiftliklerin hepsinde uzaktan binlerce beyaz çakıl taşı gibi görünen koyunlar.. Aslında Yüzüklerin efendisi ve daha pek çok film Auckland yakınlaındaki studyolarda çekiliyor. Hobbit köyünü ise özel bir çiftlik içine inşa etmişler. Çiftlik sahibi şimdi burada düzenlenen turlardan para kazanıyor. Tabi turun sonunda bir de koyun traşı şovu var…

Ünlü Kiwi kültürüne gelince ; malesef Yeni Zellanda yerel halkı olan Maoriler artık Avrupalı ırklarla birleşmiş. Ancak turistik gezilerde Maori köylerini ziyaret edip kendi içlerinde kalmış ve  kendi kültürlerini yaşatmaya çalışan Morilerle tanışmanız mümkün.

hobbitkoy

 

İngiltere eğitim sistemini, trafik kurallarını ve büyük oranda İngiliz kültürünü yansıtan Auckland’da çok sayıda kaliteli dil kursu bulmak mümkün. Benim favorim güzel bir parka bakan kendi binasında eğitim sunan LSI oldu. LSI’ın okul müdürü Türk kültürünü yakından tanıyor ve her öğrenciyle tek tek ilgilenmesiyle ünlenmiş.

 

Kısaca Auckland’ı her zaman ziyaret edemeyeceğiniz farklı bir şehirde, dost ve samimi bir ortamda İngilizce eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerimize tavsiye ediyorum…

Serap Aslantatar

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer